Arıcılık Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Arıcılık Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları: Arıcılık kredisi, arıcılık işine yatırım yapmak isteyenler için önemli avantajlar sunan bir kredi ürünü olarak ortaya çıktı ve oldukça da rağbet gördü. Gerçekten son yılların popüler işi haline gelen arıcılık, hem kazancı hem balın pazarlanmasındaki kolaylık hem de yatırım için yüksek maliyet gerektirmemesi nedeniyle bir çok kişi tarafından bir meslek olarak yapılmaya başlandı. Özellikle organik bal üretiminin geniş bir pazar payına sahip olması sayesinde üretilen ballar, daha mağazaya girmeden tükenebiliyor.

Bu yazımızda kanatlı hayvan kredileri kapsamında arıcılık kredisi ile ilgili merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

ARICILIK KREDİSİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Arıcılık sektörü çok eski dönemlere dayansa da ticari maksatlı ve büyük ölçekli arıcılık işletmeleri son yıllarda oldukça artmaya başladı. Arıcılık sektörünün gelişmesi ise beraberinde finansman sorunlarını ve finansman sorunları da arıcılık kredisi hakkında bir çok yeni konunun tartışılmasına neden oldu. İşte arıcılık kredisi hakkında sıkça sorulan o sorular:

1- Arıcılık Kredisi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Arıcılık kredisi, boş kovan, arı, oğul, petek, bal süzme makinesi, jeneratör, polen kurutma ve temizleme, arıcılık yapılacak alanın inşası gibi arıcılık faaliyetinde ihtiyaç duyulacak ekipmanın finansmanı için bankalar tarafından verilen tarım kredisi türüdür.

Arıcılık kredisi sayesinde arıcılık yapan kişiler, arıcılık faaliyetinde ihtiyaç duyulan ekipmana kolaylıkla sahip olabilmekte ve almış olduğu krediyi de dilerse taksitler halinde dilerse hasat döneminde anapara ve faizi ile birlikte ödeyebilmektedir.

Neden arıcılık kredisi almalıyım, şeklinde bir soru aklınıza gelebilir. Arıcılık son yıllarda revaçta olan bir meslektir. Özellikle dünya genelinde doğan ürünlerin satışının yükselmesine paralel olarak arıcılık işini yapmak isteyen ve mevcut arıcılık işini büyütmek isteyenlerin çoğu nakit arayışı içerisine giriyor. İşte arıcılık kredisi düşük faiz oranları ve cazip ödeme seçenekleri sayesinde finansman ihtiyacı duyanların imdadına yetişmektedir.

2- Arıcılık Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Arıcılık kredisini nasıl alabilirim diye soranlar için cevaben arıcılık kredisi alma şartlarını yerine getirmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda arıcılık kredisi için gerekli koşullar şunlardır:

 • En az 1 yıldan bu yana arıcılık kayıt sisteminde kayıtlı olarak arıcılık işiyle uğraşmak
 • Asgari 50 adet arılı kovan ile üretim yapıyor olmak (bazı bankalar bu şartı aramayabilir)
 • 50 ve üzeri sayıda arılı kovan sahibi olmak (bazı bankalar bu şartı aramayabilir)
 • Kredi notu en az 1500 puan olmak. Bazı bankalar 1100 puana kadar kredi verebilmektedir.
 • Kredi sicili bozuk olmamak
 • Hakkında icra takibi bulunmamak
 • Aldığı krediyi ödeyebilme gücü bulunmak
 • Kefil göstermek. (Banka kişinin gelir durumu ve ödeme gücünü dikkate alarak kefil şartını aramayabilir.)

3- Arıcılık Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Arıcılık kredisi almak için kredi başvurusu sırasında bazı belgeleri hazır etmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda aklınızda arıcılık kredisi nasıl alınır şeklinde bir soru varsa cevabını hemen verelim. Arıcılık kredisi için bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında ise sunmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Kredi çekecek olan kişinin kimlik belgesi ya da kimlik yerine geçen diğer bir belge
 • Arıcılık kayıt sisteminde kayıtlı olduğuna dair belge
 • Arıcı kimlik belgesi (Bu belge arıcılar birliğine kayıt olduktan sonra arıcılar birliği tarafından verilmektedir.)
 • Ekipman alımı için kredi kullanılacak ise alım satım işlemini gösterir tutanak, satış teklif mektubu ya da satış işlemine ait fatura.
 • Üretiminde olan kovan sayısını gösteren belge
 • Alınan kredinin geri ödenebileceğine dair ödeme gücünü gösteren belge. Örneğin ÇKS belgesi, tapu fotokopisi, kira geliri, faiz/kar payı geliri, tarım geliri…gibi.
 • İkametgah belgesi
 • Son üç aya ait ödenmiş fatura.

4- Arıcılık Kredisi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Arıcılık kredisi aldınız ama bu krediyi nerelerde kullanabileceğinizi bilmek de önemlidir. Çünkü önceki yıllarda arıcılık kredisi adı altında kredi çeken kişiler bunu amacı dışında kullandıkları tespit edildi. Bu nedenle arıcılık kredisinin kullanılabileceği alanlar da arıcılık faaliyeti kapsamıyla sınırlandırıldı. Bu bağlamda arıcılık kredisini alanlar bu krediyi şu amaçlar için kullanabilir:

 • Polan kapanlı yeni boş veya dolu kovan alımı
 • Arılı kovan alımı
 • Arı alımı
 • Elektrikli çit sistemi
 • Bal filtreleme makinesi alımı (Bu makine bal süzme makinesi olarak da bilinir)
 • Polen kurutma, temizleme ve kek hazırlama makineleri alımı
 • Bombus türü arı üreten işletmeler için bina yapımı, binanın onarımı, raf sistemi kurulması, gerekli ekipmanın alımı.
 • 200 ve daha fazla kovan arı sahibi olup da gezginci şeklinde arıcılık yapan üreticiler için karavan alımı, güneş enerjisi sistemi kurulumu ve arıcı barakası inşası.
 • 100 adet ve daha fazla kovan arı sahibi olup da ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılar için ana arı üretimi için jeneratör alımı, güneş enerjisi sistemi kurulumu, çiftleştirme kovanı alımı, karavan alımı veya arıcı barakası inşası.
 • Arı ve bal üretimi için ihtiyaç duyulan ruhsatlı ilaç,
 • Arıcılık faaliyeti ile ilgili olmak kaydıyla diğer finansal ihtiyaçların karşılanması.

5- Arıcılık Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde faaliyette bulunan bankaların bir çoğu son bir kaç yıldan bu yana tarım bankacılığı anlayışını geliştirdi. Bu bankalar tarım bankacılığı kapsamında, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu finansmanı giderme yönünde önemli yararlar sağladı. Bugün için tarım bankacılığı hizmeti sunan bankalar bu kapsamda arıcılık kredisi de vermektedir. Bu bağlamda arıcılık kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • T.C. Ziraat Bankası arıcılık kredisi
 • Vakıfbank arıcılık kredisi
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) arıcılık kredisi
 • Şekerbank arıcılık kredisi
 • QNB Finansbank arıcılık kredisi
 • Denizbank tarımsal işletme desteği arıcılık kredisi
 • Halkbank Kobi arıcılık kredisi
 • Anadolu Bank arıcılık kredisi

Arıcılık kredisi veren bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve her banka için ayrı ayrı kredi şartlarını öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

6- Arıcılık Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Arıcılık kredileri, tarım bankacılığı kapsamında sadece arıcılık işi ile uğraşanlara verilen özel bir kredi türüdür. Bu nedenle bankalar arıcılık kredisi almak isteyen kişinin kredi notu, gelir durumu, sahip olduğu kovan sayısı gibi ödeme gücünü gösteren kriterleri dikkate alarak kişiye özel faiz oranları belirlemektedir. Bu nedenle arıcılık kredisi faiz oranları teklifi için arıcılık kredisi veren bankaların en yakın şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte bankaların genel uygulamasına bakıldığında arıcılık kredisi faiz oranlarının %1,30 ila %1,70 arasında değişiklik gösterebildiğini söyleyebiliriz. Ancak arıcılık destekleme kredileri kapsamında alınan arıcılık kredilerinde faiz oranı %0,33’e kadar düşebilmektedir. Bu kapsamda örneğin Ziraat Bankası arıcılık kredisi konusunda Ziraat Bankası ile görüşebilirsiniz.

7- Arıcılık Kredisi Kaç Ay Vade İle Verilmektedir?

Arıcılık kredisinin vadesi bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak arıcılık kredisi için uygulanan en düşük vade 36 ay, en yüksek vade ise 48 ay şeklindedir. Yani arıcılık kredisi çeken bir kişi bazı bankalara göre en fazla 36 ayda ödeme yapabilecekken, bazı bankalar 48 ay vade ile ödeme yapabilecektir. Bu bağlamda arıcılık kredisi veren bankalara göre kredinin vade seçenekleri şu şekildedir:

Arıcılık Kredisi Veren Banka Vade
T.C. Ziraat Bankası 48 ay
Vakıfbank 48 ay
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) 60 ay
Şekerbank 36 ay
QNB Finansbank 48 ay
Denizbank 48 ay
Halkbank 48 ay
Anadolu Bank 48 ay

Arıcılık kredisi veren bankaların krediye uyguladıkları vade seçenekleri, bankanın hizmet politikasına göre değişiklik gösterebileceğiniz unutmamak gerekiyor. Bu nedenle kredi görüşmeleri sırasında kredinin vadesi konusunda tekrar bilgi almanızda yarar vardır. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki kredinin vadesi arttıkça ödenecek kredi faiz miktarı da artmaktadır.

8- Arıcılık Kredisine Nasıl ve Nereden Başvuru Yapılabilir?

Arıcılık kredisine başvuru yapmak isteyenler, kredi başvurusu için gerekli belgeleri hazır ettikten sonra arıcılık kredisi veren bankanın en yakın şubesine bizzat ya da vekili aracılığıyla başvuru yapması gerekmektedir. Çünkü bu tür krediler özel krediler olduğu için internetten ya da müşteri hizmetlerini arayarak başvuru yapmak mümkün değildir. Benzer şekilde SMS ile arıcılık kredisi başvurusu da uygulanmamaktadır. Dolayısıyla arıcılık kredisi veren bankanın en yakın şubesine giderek başvuru belgelerinizi teslim ettikten sonra banka kredi durumunuzu inceleyerek hem size özel arıcılık  kredisi faiz oranı teklifini hem de kredinin geri ödeme seçeneklerini sunacaktır.

9- Arıcılık Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

Arıcılık Kredisi alan üreticiler için arıcılık kredisini geri ödeme konusunda iki seçenek sunulmaktadır. Bu seçeneklerden biri aylık eşit taksitler halinde kredinin ödenmesi, diğeri ise alınan kredinin tek seferde anapara ve faizi ile birlikte ödenmesidir.

 • İlk seçenekte her ay kredi taksiti ödenmektedir.
 • İkinci seçenekte bankanın belirlediği süreye kadar herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Süre sonunda ise kredinin birikmiş faizleri ve anapara borcu ödenmektedir. Bankanın belirlediği bu süre genelde 12 aydır.

10- En Fazla Ne Kadar Arıcılık Kredisi Çekilebilir?

Arıcılık kredisine başvuru yaptığınızda merak edilen bir konu da en fazla ne kadar arıcılık kredisi alabilirim sorusudur.. Arıcılık kredisinin ne kadar çekilebileceği, kişinin gelir durumuyla ilgilidir. Bu nedenle kişinin aylık ya da yıllık geliri ne kadar yüksekse çekebileceği kredi miktarı da bir o kadar yüksektir.

Arıcılık kredisi hesaplanırken, kişinin aylık gelirinin en fazla %70’ine kadar kredi taksiti ödeyebileceği varsayılmaktadır. Dolayısıyla alınabilecek kredinin miktarı bu gelir durumu dikkate alınarak belirlenmektedir.

Arıcılık kredisi, girişimciliğe yönelik olması ve aslında ticari nitelik taşıması dolayısıyla tüketici kredilerinden farklı olup belirli bir miktar sınırlamasına tabi değildir. Ödeme gücü ve kredi notu dikkate alınarak kredinin miktarı tespit edilmektedir. Bankalar kolaylıkla genelde 100.000 TL’ye kadar arıcılık kredisi imkanı sunmaktadır.

11- Faizsiz Arıcılık Kredisi Alınabilir Mi?

Ülkemizde faaliyette bulunan bankalardan arıcılık kredisi veren bankaların hepsi vermiş olduğu kredi karşılığında faiz almaktadır. Bugün için bankalardan faizsiz arıcılık kredisi almanız mümkün değildir. Bununla birlikte devlet destekli arıcılık hibe kredisi kapsamında KOSGEB ve Tarım Kredi Kooperatifi (TKDK), faizsiz kredi imkanı sunabilmektedir. Benzer şekilde esnaf kredi kooperatifleri de arıcılık kredisi almak isteyenlere uygun koşullarda kredi imkanı sunabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster