Asgari Ücretle Çalışana Konut Kredisi Çıkar Mı?

enkredi-asgariucret

Asgari Ücretle Çalışana Konut Kredisi Çıkar Mı?: asgari ücretliye konut kredisi verilir mi, asgari ücretle ev kredisi alabilirmiyim, asgari ücretle çalışan konut kredisi alabilir mi sorularınızın cevapları ve asgari ücretle çalışana kredi için önerileri yazımızın içeriğinde bulunmaktadır. Asgari ücretle çalışanlar için önemli bir konu kredilerin geri ödenmesidir. Bu nedenle bankalar asgari ücret verirken gelir belgenizi de istemektedir.

Bankalar, özellikle yüksek miktarlarda verdiği krediler için başvuru sahiplerinden birçok özellik arar. Özellikle konut kredilerinde kişilerin gelir durumu çok önemlidir. Gelir durumunuz ne kadar yüksek alabileceğiniz konut kredisi miktarı da o denli artmaktadır. Konut kredilerinde, bankalar genel olarak kişilerin gelir durumunun en fazla %50’si oranında taksit belirlemektedir. Bu nedenle geliri düşük olan kişilerin yüksek miktarlı kredi alması mümkün değildir. Asgari ücretle çalışan kişiler ise gelir durumu düşük olduğu için konut kredisi alamayacağını düşünür. Asgari ücret alan kişilere konut kredisi çıkar mı? Sorusu da en çok sorulan sorular arasında bulunmaktadır.

Asgari Ücretle Konut Kredisi Hesaplama Örneği

Bu konuyu basit bir hesapla anlatmak gerekir. Asgari ücretin şuan da 1300 TL olduğunu düşünürsek, bankalar aylık olarak en fazla 600-650 TL değerinde ödeme yapılabilecek bir miktarda kredi desteği verebilmektedir. Asgari ücretli birisi 100.000 TL miktarı için %1,10 faiz oranıyla 120 ay vadeli olarak kredi kullandığında aylık olarak ortalama 1500 TL ödemesi gerekmektedir. Bu miktar kişinin aylık gelir durumunun bile üstünde olduğundan bankaların kredi vermesi mümkün değildir. Asgari ücretle çalışan kişiler, 40.000 TL’lik bir krediyi %1.10 oranında aldığında ise aylık olarak ortalama 600 TL ödeme yapabilmektedir. Bu da bankaların uyguladığı kurallara uygunluk göstermektedir.

Bankalar 40.000 TL gibi yüksek bir miktarı asgari ücretli çalışan birisi için vermeyebilir. Bankalar kredi için birçok teminat, ipotek ya da kefil talebinde bulunabilir. Ödeme riski yüksek olduğundan, bankalarda kendilerini ödeme konusunda garantiye almak istemektedir. Bankaların kredi fırsatlarından yararlanamayan ya da aylık taksit tutarlarını yüksek bulan kişiler TOKİ’nin yaptığı evleri daha uygun taksitlerle alabilmektedir. Bu konuda bir başvuruda bulunarak da konut sahibi olabilirsiniz. Asgari ücretle çalışan için yollarından biri işte TOKİ evleridir.

Asgari Ücretle Çalışan Konut Kredisi Alabilir Mi?

Asgari ücretle çalışan bir kişi için eğer konut kredisi için alacağı kredi tutarı aylık gelirinin yarısından fazla değilse o zaman konut kredisi alabilir. Bazı bankalar gelirin yarısı ile kredi ödeme imkanı verebiliyor. Ancak aldığınız krediyi ödeyemezseniz o zaman ileride bankacılık işlemlerinizde de engeller yaşarsınız. Ödenmeyen ya da ödemesi geciktirilen borçlar kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notu düşük olanlar ise kredi kartı alma, kredi çekme konusunda engele takılırlar.

Asgari Ücretle Çalışana Kefil Ve İpotekle Kredi

Asgari ücretle çalışan kişilerin aylık gelirleri nedeniyle istedikleri tutarda kredi almaları bazen olumsuz sonuçlanıyor. Ancak bazı bankalar asgari ücretle çalışana kefil ile kredi verebiliyor. Bu şekilde kredi alanıabilir, ancak kredinin ödemesini zamanında, tutarında ve geciktirmeden yapmak gerekiyor. Eğer kredinin 90 gün süre içerisinde hiçbir taksiti ödenmezse bu durumda kredi için kefil olan kişi ile görüşülüyor.

Asgari ücretle çalışan ipotek ile kredi de veriliyor. Bazı bankalar asgari ücretle ev kredisi alan kişilerin ipotek göstererek daha yüksek tutarda kredi almasına izin veriyor. Ancak krediyi ödeyememe gibi bir durumda elinizde bulunan bu ipotek ettirdiğiniz malınız elinizden gidebilir. Banka kredi borcunuzu almak için ipotekli malınızla ilgili işlem başlatabilir.

Asgari Ücretle Çalışan Kaç Bankadan Kredi Alır?

Asgari ücretle çalışanlar için kredi limitinde sınırlama bulunmaktadır. Birkaç bankadan kredi almak isteseniz de gelirinizin yaklaşık oalrak %60 oranı kadar kredi alabilirsiniz. Yani her bankadan ayrı ayrı krediler alsanız bile bu %60 sınırı karşınıza çıkacaktır. İsterseniz 2 isterseniz 3 bankadan kredi alın bu kredilerin tutarları çok çok yüksek olmayacaktır, çünkü gelirinize göre kredi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın