Asgari Ücretle Çalışanın Kredi Notu Kaç Olur?

asgari-ucretlinin-kredi-notu

Asgari Ücretle Çalışanın Kredi Notu Kaç Olur? : Asgari ücrete kredi veren bankalar kredi notunun da yüksek olmasını istiyor. Asgari ucretliye kredi imkani sunulsa da bazı şartlar aranıyor. Asgari ücretliye kredi limiti belirlenirken gelir durumu ve kredi notuna da bakılıyor. için de kredi notu önemli bir durum. Peki asgari ücretle çalışan kişinin kredi notu kaç olur bakalım.

Kredi çekmek istediğinizde bankalar bazı kriterleri değerlendirir. Banka kredi ya da kredi kartı verirken kredi notunu değerlendirmektedir. Kredi notunun belirlenmesinde

Kredi notuna etki eden bir çok faktör olabilir. Ancak gelirinizle giderleriniz arasındaki dengeyi kurmanız olumlu etkileyecektir. Geliri yüksek olmayan bir kişi bankaya olan borcunu ödeyemezse bu durumda kredi notu olumsuz etkilenir. Yani gelirinizle giderleriniz arasında kuracağınız denge oldukça önemlidir. Gelirinize göre borçlanmak ve borçlarınızı zamanında, tutarında ödemek daha avantajlıdır.

Örneğin asgari ücretle çalışan biri kredi kartı kullanabilir. Kredi kartının borçlarının aylık ödemelerini düzenli bir şekilde yaparsa, geciktirmezse ve aylık borç ne kadarsa o tutarda ödeme yaparsa bu 1600 olabilir. 1600 kredi notu yüksek bir kredi puanıdır.

Bir başka örnek verecek olursak borç ödemelerine dikkat etmeyen, ödemelerini yapmayan, kredi kartının sadece asgari tutar ödemesini yapsa bile bu asgari ücretle çalışan kişinin kredi notu düşecektir. Ödemelerine dikkat etmeyen ve ödeme yapmayan bu asgari ücretlinin puanı ise 800 olabilir. Kredi notu düşük olan asgari ücretlinin ise bankadan kredi ya da kredi kartı talebi olumsuz sonuçlanabilir.

Bu iki örneğe baktığımızda gelirin kredi notuna doğrudan bir etkisi olmadığını görebiliyoruz. Asgari ücretle çalışıyorsunuz diye kredi notunuz düşük olur ya da yüksek olur diye kesin bir cevap verilemez. Kredi notunda kişinin bankacılık geçmişinin, ödemelerinin, borçlarının birikmemesinin yani iyi bir müşteri olmasının önemi vardır.

Kredi notu kişilerin geçmişteki borçlarına olan ödemelerine gösterdikleri özen hakkında fikir verir. Böylece müşterinin risk durumunu ifade eder. Kredi notu düşük olan asgari ücretle çalışan biri aldığı krediyi ya da kredi kartı borçlarını ödememiş olabilir. Bu durumda bu müşterinin riskli olduğu düşünülebilir.

Bankalar sizin ne kadar harcama yapıp yapmadığınıza dikkat etmiyorlar. Önemli olan borçlarınızı ödeyerek kredi notunuzu düşürmemenizdir. Sadık bir müşteri olarak zamanında yaptığınız ödemeler kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olur.

Ayrıca asgari ücretle çalışıyor, ancak bankadaki varlık durumunuz iyi olabilir. Ancak yine de ödeme düzensizliği yapıyorsanız bu durumda da kredi notunuz düşebilir.

Asgari ücretlinin kredi notu kaç olmalı elbette yüksek kredi notuna sahip olması kişi için avantajlı olacaktır. Yani 1500 ile 1699 kredi puan aralığında olan asgari ücretliler avantajlıdır.

Asgari ücretlinin kredi notu kaç olur sorusuna özetle cevap verecek olursak, kredi notunda geliriniz etkili olabileceği gibi, sizin bankaya olan borçlarınızı zamanında, tutarında ve düzenli ödeme yapmanıza göre belirlenmektedir. Bu nedenle asgari ücretlisiniz diye kredi notunuz düşük olur ya da yüksek olur denilemez. Eğer düzenli ödeme yapan bir müşteriyseniz kredi notunuz yüksek de olabilir.

En Yüksek Asgari Ücretli 10 Ülke Sıralaması yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın