Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim

enkredi

Asgari Ücretle En Fazla : asgari ücretle kredi alabilirmiyim, asgari ücretle kredi çekme, asgari ücretle ne kadar kredi çekebilirim sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Asgari ücretle çalışan ve geçimlerini bu gelirle sürdüren kişilerin kredi ihtiyaçları daha fazla olmaktadır. Maaşın ihtiyaçları karşılamaması sonucunda bankalardan kredi almak isteyen asgari ücretlilere bankalar yüksek miktarda kredi vermemektedir.

Bankalar, kişilerin gelir durumlarına bağlı olarak aylık gelirinin belirli oranlarında kredi vermektedir. Bu nedenle asgari ücretle çalışan kişilerin aldığı kredi miktarları düşük miktarlarda olmaktadır. Asgari ücretle çalışanların en çok sorduğu soru ise, asgari ücretle ne kadar kredi çekilebilir? Sorusudur.

Asgari Ücretle Nasıl Kredi Çekilir?

Asgari ücretlilerin kredi başvurularında öncelikle gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. arasında en öne çıkanlar ise kredi notu ve gelir beyannamesidir. Bu iki şartı da karşılayan kişilerin kredi başvuruları onaylanmaktadır.

Bankalar, bireylerin aldığı maaşın 5 yıllık katına kadar kredi veriyordu. Ancak hükümetin yaptığı düzenlemeler sonucunda bu rakam 3 yıla kadar düştü. Bu hesap üzerinden gidecek olursak, 1300 TL ile 36 ayı çarptığımızda 46800 gibi bir rakam çıkmaktadır. Bu rakam ihtiyaç kredileri için geçerlidir.

Bankalar düşük miktarlı kredilerde ise gelir durumunun belirli oranlarında kredi vermektedir. Örneğin; asgari ücretli birinin ayda 300 TL gibi bir rakam ödeyebileceği düşünülmekte ve 10 aylık vadelerle 300 TL civarında kredi verilebilmektedir. Düşük miktarlı ihtiyaç kredilerinde bankalar asgari ücretli kişilere gerekli kolaylığı göstermektedir. Asgari ücretli kişilerin ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmesi kredi notunu yükselteceğinden, ilerleyen süreçte tekrar kredi ihtiyacı doğduğunda bankalardan kredi alabilmesi kolaylaşmaktadır.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilir?

Asgari ücretle yüksek tutarda kredi başvurusu yapsanız bile onaylanma ihtimali düşük olabilir. Çünkü bankalar aylık düzenli gelirinize göre kredi vermektedir ve gelirinizin de bu yüksek kredi tutarını ödeyebilecek yeterliliğe sahip olması gerekir. Aksi durumda bankalar kredinin geri ödeme ihtimalini düşünerek ödeyememe nedeniyle size kredi vermeyebilir.

Ancak yine de asgari ücretle en fazla kredi alabilmek için kefil ve ipotek seçenekleri de bulunmaktadır. Kredi başvurunuzu yaparken kefil göstermeniz size kredi çıkma ihtimalini yükseltebilir. Tabi kefil olacak kişinin özellikleri de önemlidir. Eğer krediyi ödeyemezseniz banka bu parayı kefilden almak için işlem başlatacaktır.

-Ev ya da arsanızı kredi almak için ipotek ettirirseniz daha yüksek miktarda kredi alma ihtimaliniz artacaktır. Teminat olarak banka ipotek ettirdiğiniz mal varlığınızı kabul edebilir. Ancak aldığını krediyi ödeyemezseniz banka bu mal varlığınızı kredi borcunu tahsil etmek için işlem başlatabilir.

-Kefil ve göstereceğiniz ipotek nedeniyle bankaların size vereceği en fazla kredi tutarı değişkenlik göstermektedir. Asgari ücretle kredi alabilirsiniz ancak ne kadar kredi alabileceğiniz bankalara ve sizin kredi notunuz gibi durumlara da bağlıdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın