Asgari Ücretliye Kefilsiz Kredi Veren 5 Banka

Asgari Ücretliye Kefilsiz Kredi Veren 5 Banka: Ülkemizde 7 milyona yakın kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Sayının büyüklüğü dikkate alındığında ise asgari ücretle çalışanlar, bankalar için potansiyeli yüksek müşteri sınıfını oluşturmaktadır. Bu nedenle bankaların çoğu doğrudan asgari ücretliler adına olmasa da asgari ücretlileri de kapsayacak şekilde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir.

Bu yazımızda asgari ücretle çalışanlara kredi veren 5 bankadan bahsedeceğiz. Konuya başlamadan önce asgari ücretliye kredi konusu ile ilgili önemli soruları cevaplamakta yarar vardır.

Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalarla İlgili Önemli Sorular ve Cevapları

Asgari Ücretli Kredi Çekebilir Mi?

Kredi çekebilmek için kredi notunun yüksek olması ve çekilen kredinin sorun yaşatmadan geri ödenebilmesi ve bu ödemeyi yapabilecek ekonomik gücün olması gerekiyor. Bugün bankalar nezdinde ekonomik gücün göstergesi olarak düzenli gelir sahibi olmak esas alınmaktadır. Elbette ev, arsa, daire, araba, tekne gibi malvarlıklarının olması ve bunların sahipliğinin belgelenmesi halinde bunlar da ödeme gücünün belirlenmesinde kriter olarak kullanılabilecektir.

Bu anlatılanlar dikkate alındığında asgari ücretliler, sabit ve düzenli gelir sahibi oldukları için kredi notunda sorun yok ise kolaylıkla kredi alabilmektedir.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretle çalışan kişinin ödeyebileceği maksimum kredi taksit tutarı belirlenirken çocuk sayısı, okuyan çocuk sayısı, ödenen kira miktarı, aylık ortalama mutfak masrafı gibi temel geçim giderleri düşüldükten sonra kalan miktar dikkate alınmakta ve bu hesapla krediye ayrılabilecek maksimum taksit miktarı belirlenmektedir. Bugün için bankalar asgari ücretlinin maaşının en fazla %40’ını kredi taksitlerine ayırabileceğini kabul ederek kredi miktarını da buna göre belirlemektedir. Bu bağlamda aylık 1600 TL asgari ücret alan birisi en fazla 640 TL’yi kredi taksitlerine ayırabilir. İş Bankası’ndan %1,48 faiz oranıyla aylık 640 TL taksit ödeyebilecek bir kişi 48 ay vade ile 20.556 TL ana para şeklinde kredi alabilmektedir. Bu paranın 48 ayda geri ödemesi ise 30.720 TL’dir.

Asgari ücretli başka gelirlerinin olduğunu da bankaya bildirmesi ve bunu belgelemesi durumunda asgari ücretinin tamamına yakın parayı kredi ödemelerine ayırabileceği için daha yüksek meblağda kredi çekebilir. Burada önemli olan kredi alacak olan asgari ücretlinin aldığı krediyi ödeyebilme gücünün olduğunu ispatlayabilmesidir.

Asgari Ücretlinin Kefilsiz Kredi Alabilmesi İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Asgari ücretlinin kefilsiz ihtiyaç ya da konut kredisi alabilmesi için aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekmektedir:

 • Kredi notu yüksek olmalı
 • Kredi sicilinde borç ödemeyle ilgili bir olumsuzluk olmamalı
 • Başka bir bankadan kredi çekmemiş olmalı veya bir başkasına daha önceden kefil olmamalı
 • Bulunduğu işyerinde en az 6 aydan beri sigortalı olarak çalışıyor olmalı (bazı bankalar bu süreyi 3 ay olarak kabul etmektedir)
 • Maaşını düzenli olarak almalı

Asgari ücretlinin kefilsiz olarak kredi alabilmesi için maaşını, kredi çekmek istediği bankadan alması ya da bu bankaya taşıması gerekmektedir.

Asgari Ücretlinin Kefilsiz Kredi Alabilmesi İçin Hangi Belgeler İstenmektedir?

Asgari ücretlinin kefilsiz kredi başvurusu için genel olarak aşağıdaki belgeleri sunması gerekiyor:

 • Kimlik ya da kimlik yerine geçen belgenin fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Maaş bordrosu (şayet maaşınızı kredi çekmek istediğini bankadan alacaksanız, gelir belgesi istenmiyor)
 • SGK hizmet dökümü

Bazı bankalar bu belgeler dışında özel olarak son 3 aya ait fatura, vergi borcu yoktur yazısı gibi ek belgeler isteyebilmektedir.

Asgari Ücretliye Kefilsiz Kredi Veren 5 Banka 

Asgari ücretliye kredi imkanı sunan bankaların özelliklerine baktığımızda genellikle yüksek limitli kredi paketini tanımlamadıklarını görüyoruz. Bu bankalar genellikle asgari ücretin 5 katına kadar kredi imkanını kolaylıkla sağlamaktadır. Bu  sağlanan kredi de yaklaşık 5.000-15.000 TL arasında değişmektedir. Asgari ücretliye kefilsiz kredi veren bankaların hangileri olduğuna geçmeden önce şu konuyu da açıklayalım. Asgari ücretlinin kefilsiz kredi alabilmesi için maaşını kredi çekmek istediği bankadan alması zorunludur. Aksi halde banka kefil gösterilmesini isteyebilir. Şimdi asgari ücretliye kredi veren bankaların detayına geçebiliriz:

Halkbank Mini Kredi 

Kamu bankası olan Halkbank, düşük limitli ama uygun koşullarda kredi imkanı sunmaktadır. Kredi miktarının düşük olması nedeniyle krediyi almak da bir o kadar kolaylaştırılmış durumdadır. Kredinin maksimum miktarı 5000 TL’dir. Kredi için kefil ya da gelir belgesi de istenilmemektedir. Yani kefilsiz ve gelir belgesiz kredi almak isteyenler Halkbank’ın bu kredi fırsatını değerlendirebilir. Kredinin özellikleri şöyledir:

 • Kredi Miktarı: 5000 TL
 • Faiz: % 1,62
 • Kredinin vadesi (maksimum): 10 ay
 • Kredi tahsis ücreti: 26,25
 • Sigorta: Hayat sigortası yaptırılması zorunludur. Sigorta badeli 25 TL’dir.

Bu bilgiler dahilinde 10 ay vade ile 5000 TL kredi alan birisi aylık 555 TL taksit ödeyecek ve vade sonunda da toplam 550 TL faiz ödemiş olacaktır.

Asgari Ücretliye ING Mini Kredi

Uygun koşullarda ve formalitesiz kredi imkanı sunan ING Bank, düşük limitli kredi fırsatı ile asgari ücretlilere kredi sunmaktadır. Kredinin miktarı 5000 TL’dir. Kredinin miktarının düşük olması beraberinde işlemlerin daha kolay olmasını getiriyor. Bu bağlamda ING Bank asgari ücretliye kredinin özellikleri şu şekildedir:

 • Kredi Miktarı: 5000 TL
 • Faiz: % 1,99 (vade uzadıkça faiz oranı artmaktadır. 48 ay vade için bu oran %2,19’dur)
 • Kredinin vadesi (maksimum): 48 ay
 • Kredi tahsis ücreti: 25
 • Sigorta: Kredi koşullarında sigorta zorunluluğundan bahsedilmemiştir.

Bu bilgiler dahilinde 48 ay vade ile 5000 TL kredi alan birisi aylık 176,14 TL taksit ödeyecek ve vade sonunda da toplam 3454 TL faiz ödemiş olacaktır.

Ziraat Bankası 10.000 TL İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası ülkemizin önde gelen kamu bankalarından biridir. Ziraat Bankası son zamanlarda yaptığı kredi kampanyaları ile adından oldukça söz ettirmektedir. Ziraat Bankası da asgari ücretliye kredi veren bankalar arasındadır. Ziraat Bankası, asgari ücretliye verilecek kredi konusunda üst limit belirlememekle birlikte genellikle 15000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi imkanı sağlamaktadır. Ziraat asgari ücretliye kredinin özellikleri şunlardır:

 • Kredi Miktarı: Genellikle maksimum 15000 TL’dir.
 • Faiz: % 1,63 (vade uzadıkça faiz oranı artmaktadır. 48 ay vade için bu oran %1,67’dir)
 • Kredinin vadesi (maksimum): 48 ay
 • Kredi tahsis ücreti: Alınan kredinin binde 5’i oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Sigorta: Hayat sigortası yaptırılması zorunludur. Sigorta badeli 43,48 TL’dir.

Bu bilgiler dahilinde 48 ay vade ile 15000 TL kredi alan birisi aylık 489,43 TL taksit ödeyecek ve vade sonunda da toplam 8.492 TL faiz ödemiş olacaktır.

Vakıfbank Taksitli İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank 50.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veren bankalardan biridir. Ancak asgari ücretlinin gelir ve gider karşılaştırmaları ile ödeyebileceği en fazla taksit miktarı dikkate alınarak 20.000 TL’ye kadar kredi tahsisi yapabilmektedir. Bu bağlamda Vakıfbank asgari ücretliye kredi özellikleri şu şekildedir:

 • Kredi Miktarı: Genellikle maksimum 20.000 TL’dir.
 • Faiz: % 1,99
 • Kredinin vadesi (maksimum): 48 ay
 • Kredi Esnekliği: Kredinin taksit ödemelerini aylık ya da 3 aylık periyotlar şeklinde belirleyebilirsiniz.
 • Kredi tahsis ücreti: Alınan kredinin binde 5’i oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Sigorta: Hayat sigortası yaptırılması zorunludur. Sigorta badeli 246,11 TL’dir.

Bu bilgiler dahilinde 48 ay vade ile 20.000 TL kredi alan birisi aylık 704,57 TL taksit ödeyecek ve vade sonunda da toplam 13,819 TL faiz ödemiş olacaktır.

Denizbank Asgari Ücretliye İhtiyaç Kredisi

Uygun koşullarda kredi imkanı sunan Denizbank, son zamanlarda bu özelliği ile adından oldukça söz ettirmiş durumdadır. 55.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sunan Denizbank, bu özelliği ile en fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar arasındadır. Asgari ücretlilere de rahatlıkla kredi veren Denizbank oldukça rağbet görmektedir. Ancak asgari ücretlilere verilecek kredinin üst limiti genellikle 20.000 TL civarındadır. Denizbank’ın asgari ücretlilere sunduğu ihtiyaç kredisinin özellikleri şu şekildedir:

 • Kredi Miktarı: Genellikle maksimum 20.000 TL’dir.
 • Faiz: % 1,83 (vade uzadıkça faiz oranı artmaktadır. 48 ay vade için bu oran %1,93’tür)
 • Kredinin vadesi (maksimum): 48 ay
 • Kredi tahsis ücreti: Alınan kredinin binde 5’i oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Sigorta: Hayat sigortası yaptırılması zorunludur. Sigorta badeli kredinin vadesine ve miktarına göre değişmektedir. Örneğin 12 ay vadeli 10.000 TL kredi alan biri için sigorta bedeli 104 TL iken 48 ay vade ile aynı krediyi alan için 217 TL’dir.

Bu bilgiler dahilinde 48 ay vade ile 10.000 TL kredi alan birisi aylık 347 TL taksit ödeyecek ve vade sonunda da toplam 6.656 TL faiz ödemiş olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın