Askere Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Konular

Askerlik süresince devlet, vatani görevini yapan askerlerin ihtiyaçlarını karşılayacak imkanları sunsa da bu süre içerisinde asker olan kişilerin ailelerinden parasal destek almaları da gerekiyor. Çünkü özel ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmıyor. Bu durumda aileler asker olan çocuklarına destek olması gerekiyor. Bununla birlikte nakit paranın yetişmediği yerde askerler kredi kartı kullanma ihtiyacında olabiliyor. Askerler, askerlik süresi boyunca düzenli bir gelir elde etmedikleri için kredi kartı almaları da zor olabiliyor. Ancak son zamanlarda bazı bankalar askere özel kredi kartı kampanyası yapmayı planlamaktadır. Detaylarını yazımızın devamında anlatacağımız üzere asker kredi kartını alabilmek için yapılması gereken, TC. kimlik numarası ile birlikte banka şubesine başvuru yapmaktır. Başvuru sırasında asker olduğunu belgeleyen yazı ve TSK tarafından açılan hesap da bankaya iletmelidir.

Bu yazımızda askere kredi kartı veren bankalar hakkında bilgi vermenin yanında ayrıca asker kredi kartı ile ilgili sıkça sorulan sorulara da cevap vermeye çalışacağız.

Askere Gidince Kredi Kartı Ne Olur?

Askere gidince mevcut kredi kartına ne olacağı sorusu akıllara gelen ilk sorusudur. Askere gitmeden önce kullanmakta olduğunuz kredi kartınız olabilir. Ancak askere gidince bu kredi kartını ne yapacaksınız? Bunu

  • Askere gitmeden önce elinizde bulunan kredi kartını askere giderken yanınızda götürebilirsiniz. Çünkü askere gitmeniz demek kredi kartı kullanamazsınız demek değildir. Askerdeyken bu kredi kartını kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Kredi kartının toplu yaşamaya gerektiren askerlik ortamında çalınmasından ya da kaybolmasından korkabilirsiniz ve askerdeyken daha düşük limitli bir kredi kartı kullanmayı isteyebilirsiniz. Yani mevcut kredi kartınızı bir sebeple yanınızda askere götürmek istemiyorsanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da bizzat en yakın banka şubesine giderek kredi kartını kullanıma kapattırabilirsiniz.
  • Kredi kartınızı yanınızda askere götürmek istemiyor ve kredi kartını da kapattırmak istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda tabi ki kredi kartınızı kapattırmanıza gerek yoktur. Ancak bazı bankalar 6 ay bazı bankalar ise 12 ay boyunca hiç kullanılmayan kredi kartlarını geçici olarak kullanıma kapatabiliyor. kartın kapanmaması için bu süre içerisinde en az bir kere kartınızın kullanılması gerekiyor. Aksi halde askerlikten sonra bankaya giderek kartı kullanıma açmalısınız. Ayrıca kartı kullanıma kapattırmadığınız için kredi kartı yıllık ücreti işlemeye devam edecektir.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır Mı?

Askerde kredi kartı kullanılıp kullanılmayacağı önemli bir konudur. Bir kere şunu belirtelim: Askerlik bir vatan görevidir. Ancak bu göreve gitmek demek  kredi kartı kullanmayacağınız anlamına gelmemelidir. Devlet askerlikle ilgili temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzemeleri ücretiz olarak temin etmektedir. Buna karşın askerin özel harcamalarına karışmamaktadır. Örneğin parfüm, deodarant, şampuan gibi harcamaları devlet karşılamaz. Dolayısıyla bunu asker kendisi alacaktır. Kredi kartı da bir harcama aracı olduğuna göre askerdeyken kredi kartı kullanılmaz demek yanlış olur. Yani asker, askerlik süresince kredi kartı kullanabilir. Ayrıca şunu da ekleyelim: askerin para ile doğrudan ilişkisi olmaması için pek çok askeri tesiste artık nakit para değil kredi kartı veya bankamatik kartı ile harcama yapılmaktadır. Yani bir anlamda kışla içerisinde alışveriş yapmak için kredi kartı veya bankamatik kartı kullanmak bir zorunluluktur.

Askerde Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Askerlik süresince kredi kartı kullanılabileceğini ifade ettik. Peki kullanılan bu kredi kartı borcu nasıl ödenebilir. Çünkü asker hafta içi süresince kışladan dışarı çıkamaz. Dolayısıyla kredi kartı borcunu ödemek için hafta içi özel izin alamadığı sürece banka şubesine gidemeyecektir. Bu durumda askerde kredi kartı borcunu ödemek için şu yolları denemelidir:

  • Bankaların ATM’leri üzerinden kredi kartı borcunu yatırabilir. Bunun için kredi kartını kullanmaya dahi gerek yoktur. TC kimlik numarasının girilmesi ile birlikte kredi kartı borcu ödeme ekranına ulaşılabilir. Banka ATM’leri 7 gün 24 saat aktif olduğu için herhangi bir ATM’den kredi kartı borcu rahatlıkla yatırılabilir.
  • İnternet bankacılığı üzerinden de kredi kartı borcu yatırılabilir. Bankaların resmi internet sayfalarından internet bankacılığı kısmına giriş yaparak, çıkan ekranda kredi kartı borcu bilgilerini görebilir ve her an her dakika ödeme yapabilirsiniz.
  • Yakınınızı arayarak sizin adınıza kredi kartı borcunuzu yatırmasını isteyebilirsiniz.

Askere Giderken Kredi Kartı Borcu Dondurma Yapılıyor Mu?

Bankaların askere gidenlere özel borç dondurma uygulaması bulunmuyor. Yani askere gidiyor diye bankalar bir kimsenin borcunu dondurmaz. Kredi kartı borcunuzu ya da bireysel kredi borcunuzu ödemeden askere giderseniz, banka hakkınızda yasal takip başlatabilir ve evinize icra getirebilir. Bu durumda askere gitmeden önce bankalara olan borçlarınızı ödemelisiniz.

Kredi Kartı Borcum Var Askere Gidiyorum. Lehime Bir Durum Var Mı?

Kredi kartı borcu olup da askere gidenler için bankaların özel bir uygulaması bulunmuyor. Az önce de ifade ettiğimiz üzere, kredi borcu ya da kredi kartı borcu olan birinin askere gitmesi demek o borcun ödenmemesi ya da ödemenin ertelenmesi anlamına gelmez. Askere gitseniz dahi borcunuzun ödemesi gecikir ise kredi notunuz düşer, kredi siciliniz bozulur, kredi kara listesine alınırsınız, bankalardan kredi ya da kredi kartı almanız zorlaşır, hakkınızda yasal icra takibi yapılır ve evinize haciz gelebilir, ayrıca kredi kartı borcunuza yasal faiz işletilir ve icra masraflarıyla birlikte bu para sizden tahsil edilir. Dolayısıyla kredi kartı borcunuzu askerden

Asker Kaçağı İken Kredi Kartı Kullanılır Mı?

Askerlik döneminiz geldi ve askere gitmediniz. Bu durumda asker kaçağı sayılacaksınız. Asker kaçağı olmanız demek kredi kartı kullanamazsınız anlamına gelmez. Kredi kartı kullanmak ayrı bir konu asker kaçağı olmak ayrı bir konu. Sadece aklınıza şu takılabilir: Kredi kartı kullanırken sonuçta bir sistem üzerinden adım görünüyor. Bu durumda asker kaçağı olduğum bilgisi bu ekranda görünür mü? Kredi kartını kullandığınız ekran devletle bir alakası yoktur. Bu nedenle kredi kartı kullanmanız durumunda asker kaçağı olduğunuz uyarısı sistemde çıkmayacaktır. Bankada kredi kartı ödemesi yaparken de asker kaçağı olduğunuz bilgisi çıkmaz. Yani asker kaçağı olsanız da kredi kartı kullanabilir ve kredi kartı borçlarınızı yatırabilirsiniz.

Bazı yerlerde asker kaçağı olanların kredi kartı kullanmamaları öneriliyor. Çünkü kredi kartı kullanmanız halinde takip edilip yakalanabileceğiniz yazılıyor. Böyle bir durum söz konusu değildir. Dilediğiniz gibi kredi kartı kullanabilirsiniz.

Askere Özel Kredi Kartı Var Mı?

Bankaların er ve erbaşlara yönelik özel bir kredi kartı uygulaması bulunmamaktadır. Sadece kadrolu ve sözleşmeli olarak orduda görev alanlara yönelik kredi kartı kampanyaları söz konusudur.

Askere Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Askerlik vazifesini yerine getiren er ve erbaşlara yönelik olarak özel olarak uygulamaya konulmuş bir kampanya başlatılmamıştır. Sadece Ziraat Bankası’nın henüz yürürlüğe koymadığı projesi vardır. Bunu birazdan açıklayacağız. Ziraat Bankası dışında şuan askere kredi kartı kampanyası adı altında özel bir kampanya söz konusu değildir. Dolayısıyla asker kişinin kredi kartı alması için normal koşulları taşıması gerekiyor. Bu anlamda düzenli bir gelirinizin olduğunu belgelemeniz gerekiyor. Ayrıca 18 yaşını tamamlamış ve kredi notunun da yüksek olması şarttır. Bu koşulları sağlıyorsanız, herhangi bir bankaya giderek kredi kartı alabilirsiniz. Özetle özel olarak askere kredi kartı veren bankalar 2018 yılı itibariyle bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası Asker Kredi Kartı Kampanyası

Ziraat Bankası uzun süreden bu yana yürüttüğü bir çalışması vardır. Prestij Kart adı verilen Ziraat Bankası TSK Kredi Kartından erden en üst rütbeli subaya varana kadar herkes yararlanabilecek. Normalde kredi kartı almak için gelir belgesi sunmak gerekiyor; ancak Ziraat Bankası Askere Kredi Kartı kampanyası çerçevesinde sunduğu Prestij Kartı almak için gelir belgesi sunmak gerekmiyor. Bunun için yapılması gereken tek şey TC. kimlik numarası ile en yakın Ziraat Bankası şubesine başvuru yapmak ve asker olduğunuza dair belgeyi sunmak. Şayet bu proje hayata geçirilirse yaklaşık 1 milyon asker bundan yararlanabilecek.

PTT Asker Kart Nedir ve PTT Asker Kart Nasıl Alabilirim?

PTT, bankacılık işlemi yapmaya başladığından bu yana finans alanında da çeşitli atılımlar yapmıştır. Devletin iştiraki olan PTT, asker kart uygulamasını yürürlüğe koymuştur. PTT asker kart, Milli Savunma Bakanlığı ile PTT arasında imzalanan protokol ile yürürlüğe girmiştir. PTT asker kart, kışla içerisinde kullanılabilen ve içerisine nakit para yüklenebilen bir karttır. PTT’den posta çeki hesabı açtırdıktan sonra bu hesaba para gönderiyorsunuz ve gönderilen para da bu karta otomatik olarak aktarılıyor. Bu sayede kartın içerisindeki parayı tüm pos cihazlarında ve internet alışverişlerinde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kışla içerisinde PTT asker kartı kullanabilirsiniz. PTT asker kart, silah altına alınan herkese otomatik olarak gönderiliyor. PTT asker kartı gelmeyenler PTT şubesine giderek kartlarını alabilirler.

PTT asker kart için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Ayrıca PTT asker kartın kart ücreti ya da hesap işletim ücreti adı altında bir ücreti de yoktur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın