ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım, Kartımı Nasıl Alabilirim?

atm kartımı yuttu

Ne Yapmalıyım, Kartımı Nasıl Alabilirim? : Kullandığınız bankamatik, kartı bazen yutabilir. Peki ATM’ler neden kartı yutar ya da ATM’den işlem yapağım sırada kartıma el koydu mu diyorsunuz. Bu durum neden yaşanıyor ve kartınızı geri almak için ne yapmanız gerekiyor cevaplar yazımızda. Bankalar bazı durumlarda kartı sizden almak için bu tür uygulamalarda bulunabilir. Neden kartınızı bankamatikler yutar okumaya devam edebilirsiniz.

ATM Kredi Kartımı Neden Yutar?

Kredi kartları günlük hayat da büyük bir çoğunluk tarafından kullanılan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartları ihtiyaçların arttığı dönemlerde en büyük yardımcı olurken, taksitli olarak alışveriş imkanı sunmasıyla da yapılan harcamaların geniş bir vadede ödenmesini sağlamaktadır. Kredi kartları doğru ve bilinçli şekilde kullanıldığında oldukça faydalı bir bankacılık ürünü olarak karşımıza çıkarken, bilinçsiz olarak kullanıldığında ise önemli sorunlar yaratmaktadır. Kredi kartı ile harcama yaparken, en azından asgari ödeme tutarını ödeyebilecek şekilde bir harcama yapmanız gerekmektedir. Asgari tutarı bile ödemediğiniz anda ve iki dönemlik ödeme yapmamanız durumunda kartınız bloke olmakta ve kullanıma kapatılmaktadır.

Kredi kartını bankamatikler genellikle bir neden olmadan yutmazlar. Bu nedenle eğer ATM kredi kartınızı yuttuysa bankanızla iletişime geçerek bu durumun nedenini sorabilirsiniz.

Kredi kartını bloke edilmesiyle birlikte bankalar kredi kartının el koyma adına kartın ATM tarafından yutulmasını sağlıyor. Kredi kartı borcunu geciktirmiş olan kişiler, ATM’nin kredi kartını yutmasıyla birlikte ne yapacağını merak ediyor. ATM kredi kartımı yuttu ne yapmalıyım? Sorusuna cevap arayan kişilerin bu sorusuna cevap arayacağız. ATM’lerin kartı yutma durumu bazı durumlarda teknik arızalardan kaynaklı olarak da olabilmektedir. Bu durumlarda şube ile görüşerek tekrar kartınızı alabilirsiniz.

Eğer kredi kartı borcu gecikmelerinden dolayı kartın ATM tarafından yutulması durumunda ise kişilerin bankaya olan borcunu ödemesi gerekmektedir. Kredi kartı borcunun ödenmesi ile birlikte banka müşterilerin durumunu tekrar gözden geçirmekte ve kredi kartını tekrar kullandırabilmektedir.

Genel olarak bankalar kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin kartına el koymak amacıyla böyle bir uygulama yapmaktadır. İki aydan daha fazla süredir kartınızın borcunu ödemediyseniz banka sizdeki kartı almak için talimat verir. Bu talimattan sonra kredi kartınızı siz kullandığınız anda bankamatik kartınızı yutar.

Takibe girdiyseniz ve kredi kartınızla ATM’den işlem yaparken kartınız yutulmuşsa bu durumda kartınızı geri almak istesenizde başarılı olmazsınız. Borcunuz için banka gişesinden ödeme yapsanız da takipte olmanız nedeniyle banka sizin kredi kartınızı size tekrar vermeyecektir.

Kredi kartınızla ilgili bu durumları yaşamamak için düzenli bir şekilde ödeme yapmanız ve borçlarınızın ödemesini geciktirmemelisiniz. En azında asgari tutarı ödemeniz tavsiye edilir. Bankalar asgari tutarı ödeyen kredi kartı sahipleri için bir uygulama yapmamaktadır. Ancak siz ödemeleri tutarında ve zamanında yapmaya dikkat edin.

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM tarafından kredi kartınızın yutulmasıyla ilgili yukarıdaki açıklamayı okuyun. Eğer kartınız teknik bir arıza nedeniyle yutulmuşsa bu ATM bankanın şubesi önündeki bir ATM ise mesai saatleri içerisinde şubeye girerek durumu ifade edebilirsiniz. Tekbik bir arıza nedeniyle kartınız yutulmuşsa gerekli işlemlerden sonra kartınız size geri verilecektir. Kartınızı geri alabilmek için sizden nüfus cüzdanı pasaport ya da ehliyet göstermeniz istenebilir.

Kartınızı yutan ATM şubenin önünde değilse ya da mesai saatleri dışındaysa bu durumla ilgili olarak kartını kullandığınız bankanın çağrı merkezini aramanız gerekiyor. Aradıktan sonra kartınızın ATM tarafından yutulduğunu ifade edebilirsiniz.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. deryaa
    25 Eylül 2016

Bir cevap yazın