ATM Yeri Kiralama ve Kiraya Verme İle İlgili Çok Önemli Konular

ATM koymaya uygun yerim var kiraya vermek istiyorum diyorsanız ancak bu konuda yeterli bilginiz yok ise hazırladığımız bu konu size yol gösterecek rehber olacaktır. ATM yeri arayan bankalar, ATM’ye uygun yeri olan kişilerin ilanlarını takip etmektedir. Bu bağlamda ATM’ye kiralık yeri olanlar bankalarla anlaşarak yüksek kira getirisi elde edebilmektedir. Gerçekten teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar, bankacılık hizmetlerini şube dışından da vermeye başladı. Para çekme, para yatırma, EFT ve havale yapma, fatura ödeme gibi bir çok bankacılık hizmetini artık şubeye gitmeden bankamatikler üzerinden yapmak yaygınlaştı. Bankalar bu hizmeti daha da yaygın hale getirmek ve şube masraflarını en aza indirmek için ATM’lere kiralık yerler araştırmaktadır. ATM için kiralık yer arayan bankalar, bir bankamatiğin sığabileceği küçük bir alana neredeyse bir ev kirası ödeyebilmektedir. Bu durumda kiralık ATM alanı sahipleri kendilerine yüksek gelir kapısı sağlamış olmaktadır.

Bu yazımızda ATM için kiralık yeri olanların ATM yerini nasıl kiraya verebilecekleri, kiraya verilen ATM yerinin kira geliri gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Kiralık ATM Alanı Nedir?

Kiralık ATM alanı, bankaların ATM’lerini koyarak bankacılık hizmeti verebilecekleri yerlerdir. Kiralık ATM yeri illa boş bir arazi olması şart değildir. ATM koymaya müsait olmak şartıyla bir binanın altı, dükkan, bahçe ya da benzeri yerler olabilir.

Kiralık ATM Yeri Nasıl Olmalıdır?

Kiralık ATM yerim var ve kiraya vermek istiyorum demeniz yeterli değildir. Kiralık ATM yerinin kiralamaya uygun ticari özellikler taşıması da gerekmektedir. 

Bir yerin ATM olarak kiraya verilebilmesi için öncelikle  ATM koyabilecek büyüklükte olması gerekmektedir. Dolayısıyla ATM için asgari 10 metre kare bir alan olması şarttır. Bunun dışında bankaların ATM yeri kiralamak için aradıkları en önemli kriter konumdur. Bu anlamda bankacılık hizmetlerinin yoğun olarak talep edildiği yerler öncelikli tercih alanıdır. Yani insan ve iş yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde bulunan ATM’ye uygun alanlar bankalar tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. 

ATM yeri olarak kiraya verilecek alanın binanın altı, bahçe, dükkan, ofis ya da başka bir yer olmasının önemi yoktur. Burada dikkate alınan unsur konulan bankamatiğin insanlar tarafından fark edilip görülebilecek ve yoğun olarak bankacılık hizmeti alınabilecek olmasıdır.

Kiralık ATM Yerim Var Kiralık ATM Yerimi Kiraya Nasıl Verebilirim?

ATM koymak için uygun bir yerinizin olduğunu düşünüyorsanız, bu alanı kiraya vererek kira geliri elde edebilirsiniz. Ancak burada yerinizi kiralayacak olanlar sadece bankalardır. Bu durumda bankalara yeriniz hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Peki elimizi kolumuzu sallayarak banka şubesine giderek benim ATM koymaya müsait yerim var kiraya vermek istiyorum diyebilir miyiz?

Sorunun cevabını evet şeklinde yanıtlayabiliriz. Bununla birlikte “ATM’ye kiralık yer nasıl kiraya verilir” sorusunun cevabını aşağıdaki yollardan biri ile bulabilirsiniz:

 • İlan Verebilirsiniz : Kiraya vermek istediğiniz yerin konum bilgisini ve adresi ile size ulaşabilecek iletişim bilgilerini gazete veya internet ilanı ile yayınlayabilirsiniz. Bu sayede yeriniz ile ilgilenen banka size ulaşabilecektir.
 • Doğrudan Bankanın Şubesine Gidebilirsiniz : Bulunduğunuz bölgeye yakın yerdeki banka şubesine giderek banka müdürü ile görüşme sağlayabilir ve yeriniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Banka müdürü yerinizin ATM’ye uygun olduğu kanaatine varır ise bankanın ilgili birimine talebinizi aktaracaktır.
 • Kiraya Vermek İstediğiniz Yere İlan Asabilirsiniz : ATM’ye kiraya vermek istediğiniz yerin üzerine ilan asarak oradan gelip geçen kişilerin bu yerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. 
 • İnternetten Bankaya Doğrudan Başvuru Yapabilirsiniz : Bankaların hemen hemen hepsi ATM’ye uygun kiralık yeri olanların kendilerine başvuru yapmasına olanak sağlıyor. Bunun için bankanın bu amaçla kurduğu internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Talebiniz uygun görülürse banka yetkilileri sizi arayacaktır. Bu konuyu bir alt başlıkta daha geniş açıklayalım.

ATM İçin Kiralık Yer Arayan Bankalar Hangileridir?

Kiralık ATM yeri arayan bankalar hangileridir sorusunun cevabını tüm bankalar şeklinde ifade etsek yanlış olmaz. Çünkü bankalar kendilerine uygun olduğu sürece her zaman bu şekilde yer kiralaması yapmaktadır. Peki bankaların size ait olan bir yeri kiralayıp isteyip istemediğini nasıl anlayabilirsiniz?

Bunun için bankalara ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu anlamda bankanın resmi internet sitesine giriş yapıp mail adresine kiraya vermek istediğiniz yere ait bilgileri paylaşabilirsiniz. Bunun dışında bankaların özel olarak bu amaçla düzenlediği başvuru formlarını internet üzerinden doldurarak da başvuru işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

ATM’ye Kiralık Yeri Sizin Adınıza Kiraya Veren Yerler Hangileridir?

Bankamatik konulması için yerinizi kiraya nasıl vereceğinizi bilmiyor ya da kiralayacak banka bulamıyorsanız, sizin adınıza yerinize banka bulan işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmeler sizin yerinizi değerlendirmekte ve ATM’ye uygun olduğu kanaatine varır ise gerekli restorasyon işlemlerini yaptıktan sonra bankalarla görüşerek kiraya vermektedir. Bu şekilde aracılık işi yapan firmalara ulaşmak için interneti kullanabilirsiniz. Örnek oluşturması bağlamında şu işletmeler kiralamaya aracılık hizmeti vermektedir: atmmerkezi.com, atmofisi.com, mabeynatmkiralama.com. Bu ve benzeri işletmelere başvuru yaparak yerinizi kiraya verebilirsiniz.

Kiralık ATM Yeri Kirası ve Getirisi Ne Kadar? 

ATM kirası, kiraya vereceğiniz yerin konumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Özellikle il veya ilçe merkezlerinde bulunan ve insan yoğunluğunun hakim olduğu yerlerde bulunan kiralık alanlar daha yüksek getiri sağlamaktadır. Benzer şekilde yakınlarda bankanın bir şubesinin olmadığı alanlarda kira getirisi daha da fazla olmaktadır. 

Bugün için bankaların ödediği ATM kirası 750 – 3000 TL arasında değişmektedir. Ödenen bu kira dikkate alındığında 10 – 15 metre kare yere neredeyse bir ev kirası ödenmektedir.

Bu konu bağlamında önemli bir hususu belirtmemiz gerekiyor. Kira sözleşmesi yapıldığında ödenen kira bedeli üzerinden banka stopaj yapmak zorundadır. Bunun anlamı şudur: Banka ödediği kira üzerinden, kira gelir vergisi kesecek, kesilen bu parayı Gelir İdaresi Başkanlığı’na yatıracak ve kalan parayı size ödeyecektir. Bu nedenle banka ile net kira geliri üzerinden anlaşmanız yararınıza olacaktır.

ATM Yeri Nasıl Kiralanır ve Kiralama Prosedürü Nasıl İşler?

ATM konulmaya uygun bir yeriniz olduğunu düşünerek banka ile görüştünüz ve bankanın ilgili departmanı da bu yerin ATM’ye uygun olduğu kanaatine vardı. Şimdi yapılacak işlem kira sözleşmesi yapmaktır. 

Bankanın ilgili departmanından gelen yetkili kişiler ATM konulması ile ilgili şartlarını size iletecek ve buna ilişkin bir kira bedeli önerecektir. Eğer siz bu şartları ve kira bedelini kabul ederseniz, banka ile aranızda kira şartlarını ve süresini içeren bir kira sözleşmesi imzalanacaktır. Bu sözleşmenin imzalanması ile birlikte artık banka kiraya konu yer üzerinde kullanma hakkına sahip olacak ve ATM’sini gelip koyacaktır. 

Kira kontratının noterde yapılması zorunlu değildir. Kırtasiyeden alınacak kira sözleşmesi örneğinin doldurulması ile de bu sözleşme yapılabilir. Ancak bankalar kurumsal firmalar olduğu için gerekli kira sözleşmesini kendileri hazırlamaktadır. Kira sözleşmesini imzalamadan önce okumanızı tavsiye ederiz.  

Önemli Hatırlatma

Kiralık ATM yeriniz var ise konu altındaki yorum bölümüne yazarak ilgililerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Buharlı oto yıkama işi ve kazancı hakkında bilgi edinmek için hemen bağlantıya tıklayın.

3 Responses

Tüm yorumları göster
 1. sultan ergün
  11 Mayıs 2019
 2. ADEM ERHAN
  7 Temmuz 2019
 3. GANİ SAYLIK
  12 Mart 2020

Bir cevap yazın