ATM’de Para Unutma İle İlgili 7 Önemli Sorun ve Çözümleri

Bankamatikler aracılığıyla para çekmek yaygın bir hal aldı. Dolayısıyla ATM’lerle ilgili sorunlar da bankaların gündemini meşgul etmeye başladı. Bu sorunlardan biri de ATM’de unutulan para durumudur. ATM’de unutulan para ne olur sorusu, bir çok sebeple bankamatikten para almakta geciken ya da çektiği parayı almayı unutan kişilerin ortak sorusudur.

Bu yazımızda bankamatikten çekilen paranın ne kadar süre içinde alınması gerektiği konularından ATM’den çekilen paranın alınması unutulması halinde ne olacağı konularına dair açıklamalarda bulunacağız.

ATM’den Çekilen Para Alınmazsa Ne Olur?

Bankamatiklerden kredi kartı ile nakit avans ya da banka kartı ile hesabınızda bulunan parayı çekebiliyoruz. Ancak bazen dalgınlıkla bazen de o an başka bir şey meşgul olurken bankamatikten çektiğiniz parayı, para bölümünden almakta gecikebiliyor ve hatta unutabiliyoruz. 

Bankamatikten para çekildiğinde parayı almazsanız panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü bankamatik belirli bir süre bekledikten sonra, para alınmaz ise parayı otomatik olarak tekrar bankamatiğin içine çekiyor ve paranın yatırıldığı hesaba tekrar aktarıyor. Dolayısıyla bir kaybınız olmuyor. Ancak parayı almayı unuttuğunuzu fark ettiğiniz anda tekrar bankamatiğe dönüp hesabınızı kontrol etmenizde yarar bulunuyor.

Bankamatikten Çekilen Para Ne Kadar Süre Para Çekme Bölümünde Bekliyor?

Bankamatikten para çekme bağlamında ATM’de unutulan para kaç saniye bekliyor sorusunu da cevaplayalım.

Bankamatikten para çektiğinizde bu paranın 10 saniye içinde para bölmesinden alınması gerekmektedir. Eğer bu 10 saniye geçirilirse bankamatik otomatik olarak parayı yutacak ve paranın çekildiği hesaba tekrar aktaracaktır.

Bankamatikte Para Unuttum Ne Yapmalıyım?

Bankamatikten para çektiniz ama parayı almayı unuttuğunuzda bu para otomatik olarak bankamatik tarafından geri alınacaktır. Durum bu olmakla birlikte yine de kontrollü olmak adına bankayla görüşme yapmak yerinde olacaktır. Şöyle ki eğer bankamatik parayı geri aldığında henüz bankamatiğin yanından ayrılmadıysanız, hemen bankanın müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızın kontrol edilmesini talep edebilirsiniz. Eğer bankamatikten ayrıldıysanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayayarak ya da en yakın banka şubesine giderek hesabınızın kontrol edilmesini isteyebilirsiniz. Eğer yutulan para hesaba hemen geçmemişse, banka yetkilileri hesabı kontrol ederek paranın hesaba geçmenizi sağlayacaktır.  

Çekilen Parayı Bir Başkası Almışsa Ne Yapmalıyım?

Bankamatikten para çektiniz ancak bir anlık dalgınlık anınızda parayı bir başkası almış olabileceği gibi parayı almadan bankamatikten ayrılabilir ve bu sırada parayı bir başkası alabilir. Bu durumda bankanın bir kusuru bulunmadığı için ne yazık ki bir sorumluluğu da yoktur. Yani paranın alınması dolayısıyla bankanın size karşı para ödemek zorunluluğu bulunmamaktadır.

Peki ne yapabilirsiniz? Böyle bir durumda en yakın polis merkezine giderek paranızı alan kişinin kimliğinin tespiti ile işlediği suç dolayısıyla hakkında soruşturma açılmasını talep edebilirsiniz. Yani ilgili kişi hakkında şikayetçi olabilirsiniz. Emniyet güçleri bankanın kamera kayıtlarını inceleyerek faili bulmaya çalışacaklardır. Fail bulunduğunda da paranızı dava yoluyla alabilirsiniz. 

Bankamatikte Para Buldum Ne Yapmalıyım?

Bankamatikte unutulan para ile ilgili en önemli konulardan biri de parayı bir başkasının bulmasıdır. Bankamatikte para bulmanız halinde şu durumlara göre hareket edebilirsiniz:

  • Para halen para bölmesinde ise ATM’nin otomatik olarak parayı yutmasını bekleyin. Eğer ATM parayı otomatik olarak almaz ise bu durumda 155 polis imdat hattını arayarak emniyet birimlerine bilgi verin. Bunun dışında eğer bankamatikle banka şubesi aynı yerde ise banka şubesi yetkililerine haber vererek parayı almalarını ve yapılacak inceleme üzerine ilgili kişinin hesabına yatırılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Para bankamatiğin dışındaysa parayı alın ve bir üstteki anlattığımız yöntemleri uygulayarak paranın sahibine ulaşmasını sağlayın.

Bankamatik Çektiğim Parayı Vermedi Ne Yapmalıyım?

ATM’den para çekme ile ilgili en önemli sorunlardan biri de çekilen paranın bankamatik tarafından verilmemesidir. Bu durumda şunları yapmalısınız:

  • Vakit geçirmeden önce hesabınızı kontrol edin ve hesabınızda bir eksilme olup olmadığını kontrol edin.
  • Eğer hesabınızda bir eksilme var ise derhal müşteri hizmetlerini arayarak halan ATM’den ayrılmadığınızı, para çekmenize rağmen bankamatiğin parayı vermediğini ve fakat hesabınızdan para eksildiğini şikayet kaydı olarak bildirin. Bu aşamadan sonra müşteri hizmetlerindeki yetkili sizi yönlendirecektir. Benzer şekilde eğer bankamatik ile banka şubesi yan yana ise şube yetkililerinden de yardım isteyebilirsiniz.  

Bankamatikten Ayrılmadan Önce Parayı ve Kartı Aldığınızı Kontrol Edin

Bankamatikten para çekerken dalgınlığa sebep olan en önemli nedenlerden biri de örneğin parayı aldığınızda sanki kartınızı da aldınız gibi düşünerek oradan ayrılmanızdır. Bunun önüne geçmek için bankamatikten ayrılmadan önce kartınızı ve parayı aldığınızdan emin olun. Bunun için;

  • Bankamatik ekranını kontrol edin ve kart yuvasını kontrol edin. Ayrıca kartınızı koyduğunuz yere tekrar bakın.
  •  Bankamatiğin para bölmesinde paranızın kalıp kalmadığına bakın. Ayrıca cüzdanınızı da kontrol edin.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım sorusunun cevabını öğrenmek için bağlantıdaki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın