Avukatlık Olan Banka Kredi Borcu Taksitlendirilir Mi?

Avukatlık Olan Banka Kredi Borcu Taksitlendirilir Mi: Yasal takipteki kredi borcu taksitlendirme işleminin yapılıp yapılamayacağı konusu, özellikle yasal takipteki kredi borcunu ödemek isteyen kişilerin cevabını merakla beklediği konuların başında gelmektedir. Gerçekten banka kredi borcu dolayısıyla hakkında yasal takip başlatılan kişiler, kredi sicilinin bozulması ve haciz baskısı gibi nedenlerle kredi borçlarını ödemek istemektedir. Bu nedenle bu durumda olan kişiler yasal takibi olanlara kredi veren bankalar olup olmadığını araştırmaktadır. Ancak hakkında yasal icra takibi olan kişilerin kredi sicili bozuk olduğu için bankadan kredi alamamaktadır. Bu yüzden kredi borçlarını taksitli olarak ödeme şansları olmamaktadır. Bu durumda yasal takipte olanlar, kredi borçlarını taksitlendirmenin bir yolu olup olmadığını araştırmaktadır.

Bu yazımızda kredi borcu nedeniyle hakkında kanuni takip başlatılan ve bu nedenle banka borcu avukatlık olan birinin yasal takipteki kredi borcunu taksitlendirme konusunu inceleyeceğiz.

Yasal Takip Süreci Nedir ve Ne Zaman Başlar?

Yasal takip süreci nedir sorusunun cevaplanmasıyla konuyu açıklamaya başlayalım. Banka kredi ya da kredi kartı borcu zamanında ödenmez ise banka borçluya son ödeme tarihinden itibaren 90 gün süre verir ve bu süre içinde borcun ödenmesini ister. Eğer bu süre içinde kredi ya da kredi kartı borç ödenmez ise banka alacağını tahsil etmek için dosyayı avukatına gönderir. Banka avukatı da borçlu hakkında icra müdürlüğü aracılığıyla icra takibi başlatılır. İşte icra takibinin başlamasından haciz işleminin uygulanması, haciz edilen malların satışı ve paranın bankaya ödenmesi sürecinin tamamına yasal takip süreci denilmektedir.

Yasal takip süreci hakkında detaylı bilgi edinmek, kredi borcu ödenmez ise kaç günde yasal takip başlar, kredi borcunun ödenmemesinin sonuçları nelerdir ve kredi borcunu ödemezsem hapis yatar mıyım sorularının cevabı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yasal Takipte Olan Banka Kredi Borcu Taksitlendirilebilir Mi?

Gelelim asıl konumuza, avukatlık olan kredi borcu taksitlendirilir mi? Lafı uzatmadan hemen cevap verelim. Kredi borcu icralık olsa bile banka avukatı ile görüşerek kredi borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Buna icralık kredi borcu yapılandırma da denilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki banka avukatı borcun taksitlendirilmesini kabul etmek zorunda değildir. Gerçekten borcu ödeme niyetiniz var ve banka avukatını da bu konuda ikna edebilirseniz, avukat banka yetkilileri ile görüşerek borcu taksitlendirebilmektedir.

Borç taksitlendirildiğinde, icraya konulan alacak miktarı (anapara ve yasal faizler), avukatlık ücreti ve icra masraflarının ödenmesi gerekmektedir.

Avukata düşen kredi borcu yapılandırma konusunda banka avukatını borcunuzu ödemeye ikna etmeniz durumunda yapılacak ödeme konusunda avukattan yardımcı olunmasını isteyebilirsiniz. Bu anlamda avukat bankayla görüşerek faizden ve avukatlık ücretinden kısmen indirim yapabilir. Ama yine hatırlatalım ki yasal takipte olan banka borcunu avukat taksitlendirmek ve alacaktan indirim yapmak zorunda değildir.

Yasal Takipte Olan Banka Kredi Borcu Nasıl Taksitlendirilebilir?

Avukatlık olan banka kredi borcunun taksitlendirilmesi 2 şekilde mümkündür. Bunları ayrı başlıklar halinde açıklayalım:

1- Avukat İle Anlaşarak Yasal Takipte Olan Borcu Taksitlendirme

Borçlu ile banka avukatının karşılıklı olarak borcun ödenmesi konusunda mutabık kalmayla yapılan taksitlendirmedir. Bu şekilde kredi borcunu taksitlendirmek için genellikle randevu alındıktan sonra avukatın bürosuna gidilir. Avukat ile borcun ödenmesi konusunda karşılıklı olarak konuşulur. Bu bağlamda borcun kaç taksit olması halinde ödemenin yapılabileceği borçlu tarafından avukata bildirilir. Borcu ödemek için nasıl para temin edileceği de anahatlarıyla avukata anlatılarak avukat taksitlendirme konusunda ikna edilmeye çalışılır. Avukat borcun ödenmesi konusunda ikna olur ise banka yetkilileri ile de görüşerek borcun taksitlendirilmesi yoluna gidilir. Buna karşın borcun ödeneceği konusunda avukat ikna edilemez ise borç taksitlendirilemez.

Avukat ile görüşerek yasal takipte olan borcun taksitlendirilmesi yasal takip sürecinin her aşamasında mümkündür. Yani ödeme emri geldiğinde, haciz sırasında ve haczedilen malların satışından önce dahi bu şekilde anlaşmak mümkündür.

2- İcra Dairesine Başvuru Yaparak Ödeme Taahhüdü Vermek Suretiyle Taksitlendirme

Borçlu icra dairesine giderek icra borcu taksitlendirme dilekçesi vererek de avukatlık olan kredi borcunu taksitlendirebilir. Hemen başta belirtelim ki, böyle bir taksitlendirmenin olabilmesi için alacaklının yani bankanın bunu kabul etmesi gerekiyor. Burada bankayı avukat temsil ettiği için banka avukatının taksitlendirmeyi kabul etmesi şarttır. Ancak yasal olarak avukatın taksitlendirmeyi kabul etme zorunluluğu yoktur. Bu açıklamadan sonra icra dairesi aracılığıyla taksitlendirme nasıl yapılır ona bakalım.

İcra dairesi aracılığıyla icra taahhüde vererek taksitlendirme üç şekilde olmaktadır:

  • 1. Durum: Alacaklı (ya da avukatı) ile birlikte borçlu icra dairesine gider. Borçlu, icra taahhüdü vererek borcunu şu kadar taksitle ödeyeceğini söyler. Alacaklı (ya da avukatı) bu taahhüdü kabul eder. İcra müdürü de bu anlaşmayı tutanağa bağlar. Bu şekilde borç taksitlendirilmiş olur.
  • 2. Durum: Borçlu doğrudan icra dairesine gider ve borcu taksitlendirmek istediğini ve borcun kaç taksitte ödeneceğini bildirir. Bu beyan icra müdürü tarafından tutanağa bağlanır. Bu tutanak alacaklı (ya da avukatına) gönderilir. Alacaklı (ya da avukatı) bu taahhüdü kabul ederse, borç taksitlendirilir.
  • 3. Durum: Banka avukatı haciz işlemi için geldiklerinde, borçlu borcunu ödemeyi taahhüt eder ve avukat ile borçlu ödeme konusunda anlaşırlarsa, bu durum icra müdürü tarafından tutanağa bağlanır ve borç taksitlendirilmiş olur.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlara dikkat edilirse kredi borcu taksitlendirme icra dairesi aracılığıyla yapılmaktadır. İcra dairesi aracılığıyla yapılan taksitlendirme işlemlerinde borçlu borcunu ödemek üzere resmi makamlar şahitliğinde taahhütte bulunmaktadır. Buna icra taahhüdü denilmektedir. İşte borçlu mazeretsiz olarak icra taahhüdünü yerine getirmez yani taksitlerini ödemez ise alacaklının şikayeti üzerine hakkında 3 aya kadar tazyik hapsi uygulanabilmektedir.

İcra dairesi aracılığıyla borç taksitlendirme ve taahhüdü ihlal suçu ile ilgili yasal mevzuat hükümlerini bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Avukatlık Olan Kredi Borcunu Taksitlendirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yasak takibe düşmüş kredi icra borcunuzu taksitlendirmek için avukatla görüşürken şu hususlara dikkat etmelisiniz:

  • Avukatı borcunuzu taksitlendirdiğinizde ödeyeceğinize ikna etmek için mali kaynaklarınızı söylemelisiniz ama bunun detayını vermemelisiniz. Aksi halde avukat para kaynağınız olacak şeye haciz koyma ihtimalini dikkate alarak taksitlendirme talebinizi kabul etmeyip haciz işlemi yapabilir.
  • Eğer avukat sizden parayı tahsil etme konusunda yeterli bir mal varlığına ulaşamamış ise bu durumda eliniz güçlü demektir. Avukatla alacak miktarı ve ödeme konusunda pazarlık yapabilir ve borçtan indirim, vekalet ücretinden indirim, taksit sayısı gibi konularda pazarlık yapabilirsiniz.
  • Gerçekten borcu ödeme niyetiniz var ise avukatla görüşün.
  • Kredi borcu taksitlendirmeyi mümkün olduğunca bizzat avukatla yapın. Eğer icra dairesi aracılığıyla icra taahhüdü vererek taksitlendirme yaparsanız, taksiti ödememeniz halinde tazyik hapsi tehlikesiyle karşılaşırsınız. Ama avukatla anlaşarak taksitlendirme yaparasanız, borcu ödemeseniz dahi tazyik hapsi ile karşılaşmazsınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın