Aynı Bankadan Borcum Varken En Fazla Kaç Kredi Çekebilirim?

Son günlerde sıkça gelen sorular arasında aynı bankadan 3 kredi çekebilir miyim, şuan konut ve ihtiyaç kredisi ödüyorum tekrar ihtiyaç kredisi alabilir miyim şeklinde sorular yer almaktadır. Gerçekten krediler nakit ihtiyacına cevap bulmanın en kolay yoludur. Bununla birlikte bankalar kredi verirken kredi notu, kredi sicili, gelir durumu gibi önemli kriterleri dikkate almakta ve kredinin tahsisini de buna göre yapmaktadır. Bu durumda ödenmekte olan bir kredi varken yeni bir kredi alınıp alınamayacağı önemli bir soru haline gelmektedir.

Bu yazımızda aynı bankadan en fazla kaç kredi çekilebileceği sorusuna yanıt vereceğiz. Ancak konuyu daha net anlatabilmek adına kredi alırken bankaların hangi kriterlere dikkat ettiği sorusuna cevap verelim.

Kredi Alırken Bankalar Hangi Kriterlere Bakarlar?

Aslında bu başlığa kredi alma şartları nelerdi şeklinde yer versek konu daha anlaşılır olacaktır.

Bankaların hepsi kredi verirken şu kriterleri dikkate alır. Eğer bu kriterler olumlu ise bankalar kolaylıkla kredi verebilecektir. 

  • Kredi Notu: Kişinin kredi ödeme alışkanlığı, kredi ödemelerindeki gecikmeler, gelir durumu, mevcut kredi sayısı gibi bilgilerin puan olarak hesaplanması anlamına gelir. Kredi notuna, kredi skoru veya findeks kredi notu da denilmektedir. Bu puan 0 – 1900 arasında olup bu puanlar kötü – orta – iyi şeklinde ifade edilmektedir. Kredi almak için aranan en düşük puan ise 1100’dür.
  • Kredi Sicili: Kredi notu hesabında kullanılan bilgilerin saklandığı yerdir. 
  • Gelir Durumu: Alınan kredinin geri ödenebilmesine olanak sağlayacak mal varlığı ya da aylık düzenli getiriyi ifade etmektedir. Yani bir kimsenin aldığı krediyi ödeyebilecek ekonomik gücü bulunmalıdır. Bankalardan kredi alırken bankalar, bir kimsenin aylık gelirinin en fazla %50’sini kredi ödemelerine ayırabileceğini kabul ederek buna göre kredi tahsisi yapmaktadır.

Kredi Devam Ederken Aynı Bankadan Başka Kredi Çekebilir Miyim?

Yukarıda bankalardan kredi alırken her bankanın baktığı önemli kriterlere yer verdik. Eğer bir kimsenin kredi notu yüksek, daha önceki aldığı krediler dolayısıyla bankalarla sorun yaşamamış ve bu nedenle kredi sicili temiz ve düzenli bir geliri bulunuyorsa, kolaylıkla kredi alabilecektir. Bu bağlamda bir bankadan konut, ihtiyaç, taşıt ya da başka bir isim altında kredi çekmiş ve bu kredinin ödemesi devam ediyor olsa bile eğer kredi notunuz yüksek ve gelirinizin %50’sinden mevcut kredi ödemenizi çıktıktan sonra kalan miktar yeni alacağınız kredinin taksitlerini ödemeye yetiyorsa, bu durumda bankadan yeni bir kredi alabilirsiniz. Dolayısıyla mevcut geliriniz kredi ödemelerine yettiği sürece 2 ya da daha fazla kredi almanızın önünde bir engel bulunmamaktadır.  

Konut Kredisi Ödemelerim Devam Ederken Yeni Bir Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Mevcut konut kredisi ödemeleri devam ederken yeni bir konut kredisi daha çekmek istemeniz durumunda da banka kredi alma şartlarına bakacaktır. Bu bağlamda kredi notunuz yüksek ve kredi siciliniz bozuk değilse banka, gelirinizin %50’sinden ödemekte olduğunu konut kredisi taksitinizi düşecek ve kalan para ile yeni alacağınız taksiti ödeyip ödeyemeyeceğinizi değerlendirecektir. Eğer kalan para ile mevcut kredinizi ödeyebilecek durumda iseniz banka yeni bir konut kredisi tahsis edebilecektir.

Burada bir hususu belirtelim ki eğer mevcut kredi ödemelerinizin vadesi düşük taksit ödemeleri yüksek ise krediyi yapılandırarak örneğin vadeyi uzatıp taksitlerin miktarını düşürerek yeni alacağınız kredi için finansman oluşturabilirsiniz. Bu durumda gelirinizin %50’si ile birden fazla kredi çekmeniz daha rahat olabilir. 

Konut Kredisi, Taşıt Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Aynı Anda Alınabilir Mi?

Yukarıdaki açıklamalarımız dikkate alındığında, bir kimsenin kredi alma şartlarını sağlaması halinde konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisini aynı anda almasının önünde bir engel bulunmamaktadır. Burada önemli olan kişinin mevcut geliri veya mal varlığı ile aldığı krediyi ödeyebileceğiniz bankaya ispatlayabilmesidir. Gelir durumunun ispatı ise maaş bordrosu, kira geliri, faiz/kar payı getirisi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na verilen yıllık gelir beyannamesi gibi belgelerle ispatlanabilir.

Gelir Durumunuz Ne Kadar Yüksekse Birden Fazla Kredi Almanız Bir O Kadar Kolay Olacaktır

Gelir durumunun yüksek olması ve bu gelirin kredi ödemelerine ayrılabilmesi, kredi alabilmek için büyük kolaylık sağlamaktadır. Çünkü bankanın kredi verirken beklentisi, verilen kredinin faiziyle birlikte geri ödenebilmesidir. Bu sayede banka faiz geliri elde ederek kar sağlayacaktır. Dolayısıyla gelir durumu düştükçe birden fazla kredi alma olanağı da ortadan kalkacaktır.  

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Banka kredi ve dosya masraflarını alabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek ve dosya masraflarını nasıl alabilirim sorusunun cevabını öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın