Az Sermayeyle Çok Kazandıracak 5 İş Fikri

Az Sermayeyle Çok Kazandıracak 5 İş Fikri: Para kazanmak istiyorsunuz ama yeterli sermayeniz yok; ya da elinizde ufak bir sermayeniz var ama bu parayla hangi iş kurulur bilmiyorsunuz.

Düzgün ve kaliteli bir hayat sürmek için para kazanmak zorundayız. Para kazanmayı bir yerde işçilik yaparak sağlayabileceğimiz gibi kendi işimizi kurarak da yapabiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki bir başkasına emeğinizi arz ederek sadece aylık düzenli gelir elde edebilirsiniz; ama kendi işinizin patronu olursanız, biraz sabırla zengin bir iş adamına dönüşebilirsiniz.

Bu yazımızda az sermaye ile kurulabilecek iş imkanlarından bahsedeceğiz.

Az Sermayeli Çok Kazandıracak 5 İş Fikri

1- Spor Salonu İşletmek

Spor salonu işletmek az sermaye ile yapılabilecek işler arasında ilk sırada gelmektedir. Çünkü özellikle büyük şehirlerde insanların spor yapabilecekleri yer olmaması ya da düzenli olarak spor yapamamaları nedeniyle spor salonlarına ihtiyaç duydukları açık. Hal böyle olunca spor salonu aslında hazır müşteri potansiyeli olan bir iş fikri olarak ortaya çıkıyor. Spor salonu malzemelerinin dayanıklı olması ve bir defa alınan bu malzemelerin uzun süre kullanılabildiği dikkate alındığında yatırım için sürekli malzeme almak durumunda olmadığınız da ortada. Yani bir defa spor malzemesi alacaksınız ve uzun yıllar o malzemeleri işinizde kullanarak para kazanacaksınız. Buradan da anlaşılacağı üzere ilk yatırım maliyetinizi çıkardıktan sonra kazancınızın neredeyse %90’ı size kar olarak kalacaktır.

2- Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık işinde bütün sermaye sizin emeğiniz ve yeteneğinizdir. Biraz fotoğraf merakınız var ise ve biraz da fotoğrafçılıkla ilgili kısa bir süre kurs alabilirseniz, fotoğrafçılık belki de en az sermaye ile iş kurabileceğiniz bir alan.

Fotoğrafçılık deyip geçmemek lazım. Bugün görsel ve yazılı basının ana unsuru fotoğraftan oluşuyor. Diğer taraftan anılarınızı ölümsüzleştirmek için iyi bir fotoğrafçıya kendinizi emanet etmek istersiniz. Sayabileceğimiz pek çok nedenlerle fotoğrafçılık mesleği sosyal yaşamımızın bir parçası olarak kalmaya devam edecektir.

Fotoğrafçılığın maliyeti alacağınız iyi bir fotoğraf makinesi ve baskı makinesinden ibarettir. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış durumdadır. İster gezici olarak isterse bir işyeri kurarak az sermayeyle kurduğunuz işin tadını çıkartın.

3- Emlakçılık

Pazarlama yeteneğinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız emlakçılık tam size göre bir iş. Emlakçılık işinde yaptığınız aslında elin malını bir başkasına satmak ya da kiraya vermekten ibarettir. Siz de bu satış veya kiraya verme karşılığında komisyon adı altında bir gelir elde ediyorsunuz.

Emlakçılık işini kurmak için yapmanız gereken bir ofis açmak. Bu ofisin öyle dekorasyonu ya da mobilyası göz alıcı olması gerekmiyor. Bir masa bir sandalye aslında yeterli bile. Önemli olan size verilen bir emlakı ne kadar sürede satabildiğiniz ya da kiraladığınız. Eğer bu işi başarabilirim diyorsanız emlakçılık çok yüksek kazançların olduğu bir iş sektörü olduğunu ifade edelim. Örneğin bir emlakçı sattığı ev başı hem satandan hem de satın alandan %1 komisyon alıyor. Dolayısıyla 500.000 TL’ye sattığı bir evden emlakçı toplamda 10.000 TL kazanç elde edebiliyor.

Özellikle büyükşehirlerde inşaat firmaları yüksek katlı çok sayıda ev inşaatı yapıyor. Evi yapmak sorun değil. Sorun bunu pazarlamak ve satmakta. İşte emlakçılar inşaat firmalarıyla anlaşarak evlerin satışını sağlamakta ve bundan da iyi miktarda para kazanmaktadır.

4-  Kuaför ya da Berber Salonu Açmak

Kuaför ya da berber salonunun ana malzemeleri nedir diye bir soru gelse, sayabileceğiniz malzemeler çok sınırlıdır. Makas, saç kurutma makinesi, tarak, cımbız, ustura…vs. Bu malzemelerin maliyetini düşünseniz çok yekün tutmayacağını fark edersiniz. O halde kuaför ya da berber salonu açmak için öyle büyük sermayeye ihtiyacınız bulunmuyor. Ama unutmayın ki insanın her gün saçı sakalı uzuyor. Yani müşteri kitlesi her zaman bu yerlere ihtiyaç duyuyor.

Kuaför ya da berber olmak için yapmanız gereken ihtiyaç duyulan eğitimleri almak ve bir müddet ustasının yanında çıraklık kafi yapmak yeterli olacaktır.

5- İnternet Yazarlığı Yapmak

İşe gitmek istemiyorum, patron kahrı çekmek istemiyorum, evde oturduğum yerden para kazanmak istiyorum diyorsanız bu iş tam size göre: “internet yazarlığı

Bilgisayar çağındayız ve her türlü bilgiye internet siteleri aracılığıyla ulaşabiliyoruz. İnternet siteleri hayatta kalabilmek için içerik üretmek durumundadır. İçerikten kasıt ise sitede bulunan yazılar. İşte internet sitesi işleticileri internet sitelerine konu yazdırmak için eleman arıyor. Şayet diyorsanız ben yazılarıma güveniyorum ve kaliteli içerik yazabilirim, o halde günde 3-5 saat arası çalışarak aylık 1500-2000 TL gelir elde edebilirsiniz.

İnternet yazarlığı tek başına yapılacak bir meslek olduğu gibi ek iş olarak da yapabilirsiniz. Özellikle öğrenciler ve memurlar bu işi ciddiye alsınlar.

İçerik yazdık ve yayımlandı peki paramızı nasıl alacağız diye düşünmeyin. Çünkü siz yazdıkça internet sitesi sahibi paranızı anında ödeyecektir.

İnternet yazarlığı yapmak için sahip olmanız gereken tek şey bir bilgisayar. Yazma kabiliyetiniz varsa, sizden istenen konuları makale şeklinde bilgisayarınızda yazın. Bütün iş bundan ibaret. Yazmanız gereken metin ise asgari 300 kelimedir. Her 100 kelimesini bir fiyat üzerinden anlaşarak yazılarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın