Banka Araç Kredisinde Kasko Zorunlu Mu?

kasko-zorunlu-mu

Banka Araç Kredisinde ? : Sıfır araç ya da 2. el araç almak için kredili araca kasko ? Kredi ile aldığınız kasko zorunlu mu oluyor sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bankadan kredi ile alınan aracın kaskosunu yaptırmadan araç kredisi çekmek mümkün mü ya da her banka bu kasko zorunluluğunu uyguluyor mu işte cevaplar.

Araç Kredilerinde Kasko Zorunlu mudur?

Bankalardan kredi kullanarak araç alacak kişilerin belirli bir tutarı peşinat olarak elinde tutması ve kalan tutarı bankadan kredi kullanarak alması gerekir. Bankalardan araç kredisi alacak olan kişiler ikinci ve sıfır araç kredisi adı altında iki farklı banka kredisinden faydalanabilmektedir.

Bankalar, sıfır ve ikinci el araç kredilerinde faiz ve ödeme vadelerinin yanı sıra bazı uygulamaları da zorunlu tutmaktadır. Bu uygulamalar arasında en öne çıkanı ise kasko uygulamasıdır. Peki, araç kredilerinde kasko zorunlu mudur? Kasko uygulaması bazı bankalar tarafından zorunlu olarak uygulanırken, günümüz şartlarında bankaların birbirleriyle olan rekabetinin artması sonucunda bu zorunluluk ortadan kaldırılmıştır.

Uygulama her ne kadar rafa kaldırılmış olsa da bazı bankalar tarafından zorunlu kasko uygulaması yapılmaktadır. Bankalar özellikle araç kredilerinde uyguladıkları faiz oranları için farklı oranlar vermektedir.

Kasko zorunluluğu olmayan kredilerde genel olarak yüksek faiz oranları verilirken, kasko zorunluluğu olan kredilerde ise daha düşük faiz oranlarıyla kredi kullandırmaktadır. Burada tercih tamamen kredi kullanıcısında olup, araç kredisine başvururken hem en düşük faiz oranı sunan hem de kasko zorunluluğu olmayan bankayı tercih etmek de bir seçenek olmaktadır.

Bankalar taşıt kredisi kullanmak isteyen müşteriler için kaskolu araç kredisi için faiz oranı ve kaskosuz araç kredisi için farklı faiz oranı seçenekleri sunabiliyor. Araç kredisi içi bankadan kasko yaptırmayı tercih eden müşterilere kredi için düşük faiz uygulaması yapılabiliyor.

2. El Taşıt Kredisinde Kasko Zorunlu Mu?

almak istiyorsanız kasko yaptırmak zorunlu mu sorusu akla gelebilir. Bankalar 2. el taşı kredisinde kaskoyu zorunlu tutmadan kredi verebiliyor. Kasko ve rehin zorunluluğu olamadan bankadan taşıt kredisi alabiliyorsunuz.

Bankalar kaskosuz ve rehin zorunluluğu olmadan taşıt kredisi almak isteyenlere taşıt kredisi verirken de bazı şartları sağlamanızı istiyor. Bu şartlar gelir durumu, kaza sigortası, risk durumu gibi şartlar olabiliyor. 2. el taşıt kredisi almak istediğiniz bankadan kredi şartlarını öğrenebilirsiniz. Kredi şartları ile sizden bir de belgeler istenecektir. Bu belgeleri de hangi bankadan kredi alacaksanız yine öğrenebilirsiniz.

Bu yazı krediye teşvik etmez. Genel olarak 2. el araç kredisi için kasko zorunlu mu sorusu hakkında bilgi verilmektedir.

2. El Taşıt Kredisini En Uygun Veren Bankalar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın