Banka Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

kredi-borcu-odenmezse

Banka Bireysel Ödenmezse Ne Olur? : Bankaya olan borcunu ödemezseniz ne olur ve bu yasal takip süreci nasıl başlar yazımızda açıkladık. Bankadan aldığınız bireysel krediyi zamanında ödemelisiniz. Bu zamanı belirli bir süre geciktirdiyseniz ve ödeyemeyecek duruma geldiyseniz o zaman zor bir sürece girebilirsiniz. Bazı durumlarda bankadan erteleme istenebiliyor. Eğer bankanızın böyle bir uygulaması yoksa ve kredi borcunu ödeyemiyorsanız ne olacak yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan alınan krediler, günlük hayatta önemli avantajlar sağlarken, kredilerin geri ödenmemesi durumunda ise birçok sorunla karşı karşıya kalınmaktadır. Banka kredi borcu ödenmezse ne olur? Sorusu en çok kredisini geri ödemede sorun yaşayan kişiler tarafından sorulmaktadır. Kredi başvurusu yaparken, bankalara teminat gösterdiyseniz eğer, borcun ödenmemesi durumunda teminata el konulmaktadır. Banka, kredi kullandırmak için kefil talebinde bulunduysa ve bir kişi size kefil olduysa eğer, banka kefil üzerinden de işlem yürütmektedir.

Bankalar, kredilerin geri ödenmemesi durumunda ve gecikmelerde ilk olarak ihbarname göndermektedir. İhbarname sürecinden sonra borcun ödenmemesi durumunda ve 90 günü aşan bir sürede ödeme yapılmaması durumunda yasal takip süreci başlatılmaktadır. 90 günlük sürede ödeme yapılmaması ve yasal sürecin başlatılmasıyla beraber dosya avukata devredilmektedir. Bu süreçte avukatlık ücretleri de borç sahibi kişiden talep edilmektedir. Bu süreçte bankayla bir uzlaşma yoluna gidilmemesi ve borcun ödenmemesi durumunda ise icra işlemi başlatılmaktadır.

Yasal takip sürecine girmiş olan kişiler kara listeye girmiş olduğundan, bu süreçten sonra bankalarla çalışması da zora girmektedir. Kara listeye girmiş kişiler 5 yıllık süre boyunca bankalarla çalışamamaktadır. Kredi çekerken, ödemede zorluk çekeceğiniz miktarları talep etmemeniz ve geri ödemesinde zorluk yaşayacağınız aylık taksitler belirlememeniz oldukça önemlidir. Borcunuzu ödemediğinizde hem gecikme faizleri hem de yasal takip işlemiyle birlikte borç daha da katlanmaktadır. Ek olarak da siciliniz bozulduğundan bankalarla çalışmanız da güç bir hale gelmektedir.

Bankalar genellikle verilen kredinin müşteriden tahsil edilmesini istemektedirler. Bunun için borcunuzu ödeyemediğinizde hemen yasal süreç başlamaz ve belirli bir süre içerisinde sizin bankaya ödeme yapmanız beklenir. Eğer siz hala kredi borcunu ödeyemezseniz o zaman yasal süre başlayabilir. Yasal takip sonucunda kara listeye giren kişiler için bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek kolay olmayacaktır. Bu nedenle ödeyemeyeceğiniz krediyi kullanmamanız ve krediyi taksitlerini geciktirmeden, tutarında ödemeniz tavsiye edilir. Ödenmeyen borçlar kişinin kredi notunun düşmesine sebep olur ki bu durumda da finansal yaşantınız yine sıkıntıya girer.

Kredi gibi kredi kartı borçları da ödenmezse ne gibi işlemler uygulanıyor öğrenmek için Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Şimdi Ne Olacak yazımızı da okuyabilirsiniz.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. Kübra
    21 Eylül 2016

Bir cevap yazın