Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

banka-hesabi-acmak

Banka Hesabı Açmak İçin Nelerdir? : Banka hesap açmak için gerekli belgeler ile hesabınızı açtırarak kullanabilirsiniz. Banka hesabı açmak için kaç yaşında olmak gerekir öncelikle bu soruya bakalım. Banka hesap açma ücretleri bankadan bankaya farklılık göstermektedir. için bazı bankalar ücret alabiliyor.

Bankada hesap açtırmanız için reşit olmanız gerekiyor, yani 18 yaşını geçenler bankaya giderek hesap açtırabilirler. Banka hesabı açtırma 18 olsa da, 18 yaşından küçük olanlar ise hesap açtırma için veliniz ile birlikte yani annenizle ya da babanızla bankanın şubesine gidererek hesap açtırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaya hesap açtırma için gittiğinizde sizden bazı belgeler istenecektir. Peki banka hesabı için gerekli belgeler neler?

Öncelikle banka hesabı açtırmak için; banka hesabı kimin için açılacaksa o kişinin kimlik belgesi gerekmektedir. Şubeye gitmeden banka hesabı açtırmak da mümkündür, ancak her banka bu şekilde hesap açma işlemi yapmamaktadır.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Hangi bankadan hesap açtırmak istiyorsanız o bankanın şubesine giderek hesap açtırma başvurusu yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden hesap açma hizmeti sunan bankalar ile şubeye gitmeden hesabınızı açtırabilirsiniz.

Banka Hesabı Açma Ücreti Var Mı?

Banka hesabı açtırmak istediğinizde bazı bankalar sizden hesap ücreti alabilirler. Hesap açma ücreti her banka almamaktadır. Bazı bankalar ücret almadığı gibi bazı bankalarda hesap açma ücreti 50 TL’ya kadar olabiliyor.

Hesap açma ücreti almayan bankalar bulunmaktadır, ancak siz o bankanın hesap açma ücreti alıp almadığını öğrenmek için bankanın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Banka hesabı açtırabileceğiniz pek çok banka bulunuyor. Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, ING Bank, Odeabank gibi bankalarda hesap açtırabilirsiniz.

Banka Hesabı Açma İçin Gerekli Belgeler

Bankadan hesap açtıracaksanız sizden istenen evraklar ile bankanın şubesine giderek hesap açtırma işleminizi gerkeçekleştirebilirsiniz.

Bankada hesap açtırmak için gerekli evraklar ise şöyle;

Hesap Açma İçin Tüm Müşterilerden İstenen Belgeler

-Yeni Bankacılık İşlemleri Sözleşmesi

-Alım Satım Çerçeve Sözleşmesi

-Risk Bildirim Formu

-Nemalandırılmama Talimatı

Gerçek kişi için İstenen Belgeler

-Kimlik Belgesi Fotokopisi (Sürücü belgesi veya pasaport olabilir)

-Vergi Kimlik Belgesi Fotokopisi

Tüzel kişi için;

Vergi Levhası, banka ve diğer (Dernek, Kooperatif, Vakıf v.s.) Karar Defterinde hesap açılmasına dair kararın ve imzaya yetkili 2 kişinin belirtildiği kararnamenin fotokopisi

İmza Sirküleri : Şirketi veya kurumu temsil etmeye yetkili güncel tarihli olmalı

Faaliyet Belgesi

Kimlik Belgesi Fotokopisi gereklidir : Şirketi temsil etmeye yetkili kişilerin

Ticaret Odası Kayıt Belgesi : Güncel tarihli

Ticaret Sicil Gazetesi

Karar Defterinin noter kaşeli ön sayfasının fotokopisi

İmzaya yetkili kişilerin imza sirküleri, kimlik belgesi fotokopileri ve vergi kimlik belgesi fotokopileri

En Çok Para Kazandıran Bayilikler Hangileri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın