Banka Hesabı İnternet Dolandırıcılığına Karşı 5 Önlem

internet dolandırıcılığı

Banka Hesabının Çalınmaması İçin Önlemler: Günümüzde telefon bankacılığı ya da internet şubesi üzerinden bankaya gitmeden pek çok işlemi gerçekleştirmek mümkün. Şubeye giderek zaman kaybetmemek ve yorulmamak için olduğunuz yerden telefonunuz aracılığı ile para transferi, ödemeleri kredi başvuruları gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon ya da internet aracılığı ile yapılan bankacılık işlemlerini hesabınızı güvende tutarak gerçekleştirmelisiniz. Dolandırıcılıki hasabınızın çalınması, hesap bilgilerinizin öğrenilmesi ve sizin dışınızda kullanılması sizi zor durumda bırakacaktır. Yazımızda sizlere hesaplarınızın çalınmaması adına ya da kredi kartınızın kopyalanma durumuna karşılabileceğiniz önlemlerden bahsedeceğiz.

Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Banka hesabınızın güvenliğini sağlamak için yapabilecekleriniz aşağıdaki gibi listelenebilir.

Telefon ve E-Postalara Dikkat Edin.

Bankalar siz e-posta göndererek ya da sizi telefonunuzdan arayarak sizden kredi kartı bilgilerinizi, kredi kartı şifrenizi, sizin kişisel kimlik bilgilerinizi istemezler.

E-posta gönderilerek virüs bulaştırılabilir. Bu virüs bulaştırma taktiklerinden biri e-posta içerisinde ekstre.exe uzantılı olan bir eposta içeriğidir.Bu e-mailin size geldiğini gördüğünüzde açmadan, okumadan hemen silebilirsiniz.

Sizi telefondan arayarak bir ödül, yarışma, hediye kazandığınızı söyleyenlere yada kişisel bahaneler sunarak sizin kişisel bilgilerinizi öğrenmek isteyebilirler. Kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi de isteyebilirler.

İnternet Şubesi Girişi İçin Tarayıcınıza Adresi Yazın

İnternet şubesi ile işlem yapacaksanız yani kredi kartınızla ilgili ya da banka hesabınıza ilgili yapacağınız işlemler için bankanın resmi internet sitesine giriş yapın. Resmi internet sitesine giriş için tarayıcınıza bankanın resmi web adresini siz yazın ve doğru sayfa olduğuna emin olun.

Bankanızın resmi internet sitesine girmezseniz farlı bir kopya sayfaya yönlendirilmiş olabilirsiniz. Buradan banka hesap ya da kredi kartı bilgilerinizi paylaşırsanız bilgilerinizi dolandırıcılara kaptırabilirsiniz.

Kişisel Bilgilerinizi Gizli Tutun

Dolandırıcılar bilgilerinizi öğrenmek için sizi telefonunuzda arayarak doğum tarihinizi, TC kimlik numaranızı isteyebilirler. Bankalar bu tür bilgileri size yalnızca parola ile ilgili durumlarda güvenlik amacı ile sorarlar.

Bankalar güvenlik amacıyla size annenizin kızlık soyadının ne olduğunu sormazlar. Örneğin annenizin kızlık soyadının 3 harfi nedir diyebilirler. Ama annenizin kızlık soyadının tamamını söylemenizi istemezler. Sizde böyle bir durumda annenizin kızlık soyadı nedir diye sorulursa o zaman şüphe duyabilirsiniz.

Çok yakın olduğunuz, tanıdığınız kişilerden bu bilgiler internet üzerinden sizden isteniyorsa kesinlikle paylaşmayın, söylemeyin, bu bilgilerinizi vermeyin.

Parolanızı Zorlaştırın

Kredi kartı ya da şifrenizi doğum tarihi, ardışık sayılar (1234 gibi), adınız ya da soyadınız yapmayın. Bu gibi kolay şifreler dolandırıcılar tarafından denenerek bulunabilir. Şifrenizi daha güçlü ve hemen bulunamayacak bir şekilde yapın.

Ayrıca bazı bankaların güvenli bir şekilde internet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmenizi de sağlayan uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar ile cep telefonunuza gönderilen kısa mesaj içerisindeki kodu girerek güvenli bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İnternet Şubesine Güvenli Bilgisayardan Girin

İnternet şubesini açmak için kullanacağınız bilgisayarın güvenli olduğuna dikkat edin, güvenli olduğunu bildiğiniz bilgisayarlardan internet şubesine giriş yapın. Anti virüs programı kurmak yararlı olabilir. Ayrıca her bilgisayardan bankacılık işlemi yapmanız güvenli olmayabilir. Örneğin internet kafede bulunan bilgisayarlar onlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

Güvenli bir şekilde internet şubesinden işlem yapmak için bu kurallara dikkat edebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi, şifrelerinizi size arayan herhangi biri ile telefondan paylaşmayın. Güvenli olarak bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirin ve zor durumda kalmayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın