Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

banka-hesabi-bloke-kaldirma

Banka Hesabına Konulan ? : Hesaba neden bloke konur; borcunuz nedeniyle bloke konulabilir. Banka hesabımdaki blokeyi nasıl kaldırırım hakkında yazımızda bilgi alabilirsiniz. Blokeyi kaldırmak mümkündür. Önce banka hesabına nasıl bloke konulur bakalım sonrasında blokeyi nasıl kaldırabileceğinizi açıklayalım.

Banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar diye baktığımızda vergi borçları nedeniyle bloke konulabileceği görülmektedir. Banka hesabına bloke borç miktarına göre yapılmaktadır. Örneğin 500 Tl tutarında borcunuz bulunuyorsa banka hesabınıza bloke 500 TL tutarında konulacaktır. Hesabınızdaki geri kalan tutarı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hesaba Bloke Nasıl Konulur?

Banka hesabına nasıl bloke konulur kısaca açıklayalım. Alacaklı olan devlet kurumu ise borcunuzun ne kadar olduğunu belirten bir tahakkuk fişini üst yazıya ekleyerek bu yazı bütün bankalara gönderilmektedir. Bankalar bu gelen yazıya göre, borç miktarına göre hesaba bloke koyar. Alacaklı olan devlet kurumu değilse bu durumda bu işlem icra yoluyla yapılır, yani icra yoluyla banka hesabına bloke konulabilir.

Banka Hesabına Blokeyi Kim Koyar?

için bloke işlemi yapıldıysa, bloke devlet daireleri tarafından koyuluyor, vergi borçlarınız nedeniyel bloke konulabilir. Bu durumun nedenine baktığımızda, devlet daireleri tarafında konulan bloke ile masraf oluşmuyor ve işlem hızlı işlem bir şekilde gerçekleşiyor.

Borçlarınız olması nedeniyle bütün bankalara bu durum gönderilen üst yazı ile bildirilmektedir. Banka bu durumda ne kadar borcunuz varsa o tutarda hesabınıza bloke koyacaktır. Banka hesabı için ilgili daireye giderek borçlarınzı ödemeniz gerekecektir. Böylece hesaba konulan bloke kaldırılır.

Banka gönderilen yazıda borç miktarı bilgisinin belirtilmediğini gördüğünde ise yazıyı tekrar göndererek borcun ne kadar olduğunun belirtilmesine isteyecektir. Bazı bankalar ise borcun ne kadar olduğu belirtilmemişse bloke işlemini bütün hesaba bloke koyarak müşterinin işlem yapmasına engel olmaktadır. Hesaba bloke neden konur müşterinin işlem yapmasının önün geçmek amacıyla konulabilir. Böyle bir durum yaşarsanız bankanızla iletişime geçebilirsiniz, bankalar borcunuzun tutarı kadar bloke işlemi yapabilirler.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Hesaba bloke nasıl kaldırılır sorununuz için öncelikle banka hesabına blokeyi kim koymuşsa onunla iletişime geçerek görüşmelisiniz. Bloke işlemleri genellikle devlet dairesi vergi borcu gibi durumlar nedeniyle yapılmaktadır. Devlet dairesine giderek banka hesabına konulan blokenin kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz.

Maaşlı bir işe başladıysanız ve ödemeniz gereken borcunuz fazlaysa bir yazı ile çalıştığınız kurumdan maaşınızın 10’da birini vergi dairesine ödenmesi için talepte bulunabilirsiniz. Ancak bu talebiniz için vergi dairesine üst yazı ile iletmeniz gerekiyor. Sizin bu talebinizden sonra her ay maaşınızdan 10’da bir kesinti yapılarak vergi dairesi hesabına bu oranda sizin adınıza yatırılacaktır.

Eğer borcunuz ödeyebileceğiniz kadar yüksek değilse borçlarınızı peşin olarak ödeyebilir ve banka hesabına konulan bloke kaldırılma işlemini hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Bankadaki Maaş Hesabına Bloke Konulur Mu? yazımızı okuyarak maaş hesabına bloke konulabilir mi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Çekilir? 13 Aralık 2016

Bir cevap yazın