Banka Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

hesap-numarasi-nerede-yazar

Banka Hesap Numarası Nasıl Bulunur? : Hesap numaramı nasıl öğrenirim ve hesap numarası kartın neresinde yazar sorularının cevapları oldukça kolay olsa da herkes tarafından bilinmiyor. Hesap numarası öğrenme işlemi için isterseniz kartın üzerine bakabilir isterseniz bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Hesap Numarası Nedir?

Hesap numarası, müşteri bilgilerine ulaşmayı kolaylaştıran ve her müşteri için özel olan bankacılık işlemlerinde kullanılan bir numaradır. Hesap numarası kullanılarak para transferi işlemleri yapılmaktadır.

Hesap Numarası Öğrenme

Hesap numarası nasıl alınır diye baktığımızda hesap numarasını öğrenmenin farklı yolları olduğunu görebiliriz. Hesap numarası kartta yazar mı, evet yazabilir.Hesap numarasını öğrenmenin kolay seçeneklerinden biri öğrenme işlemidir. Diğer seçenek ise kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır.

Eğer müşteri hizmetlerinden hesap numarasını öğrenmek istiyorsanız sesli yanıt sistemini kullanarak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra hesap numarası alma işlemi için adımları dinleyip uygulayabilirsiniz.

Kart Üzerinden

Banka kartınız üzerinde çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerden biri de hesap numarasıdır. Banka kartının ön yüzünde ya da arka yüzünde hesap numaranızı görebilirsiniz. Hangi rakamların hesap numarası olduğunu anlamak için hesap numarası kaç haneli olur diye düşünmek mantıklı olacaktır. Hesap numarası 16 hanelidir.

Hesap no bulma işlemini kartınıza bakarak yapabilirsiniz. Kartın ön yüzünde 16 haneden oluşan  4 parçaya ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Bu sayı kart numarasıdır ama hesap numarası değildir, sakın karıştırmayın. Bu sayı altında kart sahibi kim ise onun adı ve soyadı yazar. Bunun yanında ya da altında 16 haneden oluşan bir numara vardır ve burada sizin hesap numarası bilginiz yer alır. Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi şube kodudur, geriye kalan rakamlar yani 12 hane ise hesap numaranızın aslıdır.

Bu 12 haneyi de açacak olursak ilk 8 hanesi müşteri numaranızdır. Yani kart üzerinde müşteri numarası bilgisi de bulunmaktadır. 12 hanenin son 4 hanesinde bulunan rakamlar ise ek hesap numarasıdır.

Özetle banka kartı üzerinde hem müşteri numarası hem de ek hesap no bulunmaktadır. Bu ikisinin birleşimi ise hesap numarasını oluşturmaktadır.

hesap-numarasi-bulma

IBAN’dan Hesap Numarası Bulma

Banka kartının üzerinde IBAN numarası da bulunabiliyor. Eğer banka kartınızın üzerinde IBAN numarası varsa hesap numarası ıban ın son kaç hanesi şeklinde bakabiliriz.

IBAN numarası’nın ilk 10 hanesi çıkarılırsa kalan 16 hanelik numara sizin hesap numaranız olacaktır. İlk 10 haneyi çıkarırken TR’yi de dahil etmeyi unutmayın. İlk 10 haneyi çıkardıktan sonra hesap numaranızı bulabilirsiniz.

Hesap numarası ıban ın neresinde; IBAN’ın ilk 10 hanesi çıkarıldığında kalan 16 hane hesap numarasıdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın