Banka İpotekli Kredi Verir Mi?

ipotekli-kredi

Banka İpotekli Kredi Verir Mi? : İpotekli kredi başvurusu yapmak isteyenler ipotekle kredi alınır mı merak ediyor. Peki ipotekli ihtiyaç kredisi bankadan çekilebilir mi yazımızda açıkladık. İpotekli kredi için sahip olduğunuz mal varlığınızın bazı özelliklere sahip olması ve talep ettiğiniz kredi tutarının orantılı olması gerekiyor.

İpotekli kredi nedir diye baktığımızda sigortalı çalışmayanlar ya da bir iş yerinde resmi çalışma kaydına sahip olmayanlar, gelir durumunu belgeleyemeyenlerin kredi almak için başvurduğu bir seçenektir.

İpotekli kredi alınır mı, alabilirmiyim evet veren bankalar bulunuyor. Ancak almanın da bazı şartları bulunuyor. İpotekli kredi nasıl alınır ve almanın şartları neler gibi sorularınızın cevaplarını hakkında bilgi sahibi yazımızdan olabilirsiniz.

İpotekli Kredi Nasıl Çekerim?

İpotekli kredi çekme için bankaya başvuru yaptığınızda banka kredi miktarının iki katı olacak şekilde bil mal varlığınızı ipotek göstermenizi isteyecektir. İpotekli kredi alma şartları arasında mal varlığınızın değeri önemlidir.

Bir örnekle açıklayalım. Bankadan 40 bin TL tutarında kredi çekmek istiyorsunuz. Bankadan bu krediyi ipotekli kredi olarak almak istiyorsanız bu krediyi ihtiyaç kredisi olarak almanız mümkündür. Bu durumda banka ipotek olarak göstereceğiniz mal varlığınızın en az 80 bin TL değerinde olmasını isteyecektir.

Eğer bankaya ipotek olarak göstereceğiniz bu şekilde bir mal varlığınız yoksa, sahip olduğunuz mal varlığınızın yarısı kadar çekebilirsiniz. Bir örnekle açıklayacak olursak mal varlığınızın değeri 60 bin TL olsun. Bankadan ipotekli kredi çekmek istediğinizde 30 bin TL tutarında kredi almanız mümkündür.

Yani ipotekli ihtiyaç kredisi bulunmaktadır. Ancak ipotekli konut kredisi, ipotekli taşıt kredisi ya da başka bir krediyi ipotekli kredi olarak alamıyorsunuz.

Bankadan alacağınız ipotekli krediyi ihtiyaç kredisi olarak alabileceğiniz için uygulanan faiz, ihtiyaç kredisi faiz oranlarında olduğu gibi uygulanacaktır.

İpotekli kredi veren bankalar en fazla 36 aya kadar vade seçneği sunmaktadır. İpotekli kredi almak istiyorum ve 36 ay vadeli olsun diyorsanız bankalar bu vade seçeneğini uygulayabilirler. Bankadan ipotekli kredi aldığınızda ödeme planınızı bu şekilde hazırlatabiliyorsunuz.

İpotekli kredi nasıl çekebilirim sorusuna kısaca bankaya mal varlığınızı ipotek ettirdiğinizde ve uygun şartları sağladığınızda banka kredi talebinize onay verdiğine ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

İpotekli kredi başvurusu yapmadan önce şunu belirtelim. Bankaya mal varlığınızı ipotek ile gösterdikten sonra krediyi çektiğinizde eğer kredi borçlarınızı ödemezseniz banka yasal süreç başlatacaktır. Borçlarınızı ödememeye devam ederseniz ipotek ettirdiğiniz mal varlığına el konulur ve satışa çıkarılabilir. Bu durumda sahip olduğunuz mal varlığınız da elinizden gidecektir.

İpotekli kredi alma şartları arasında bankadan ipotekli kredi çekerken bankanın böyle bir uygulama yapabileceğini unutmayın. Kredi nedeniyle mal varlığınızı kaybedebilirsiniz.

İpotekli kredi kimlere verilir; banka sizden gerekli belgeler isteyecektir bu belgeleri bankaya sunmalısınız. Ayrıca ipotekli kredi çekmek için mal varlığına sahip olmanız gerekiyor. Yani kredi almaya uygun ve mal varlığına sahip olan kişiler yapabilirler.

Bu yazı sizi kredi almaya teşvik etmez. Faiz nedeniyle aldığınız tutardan daha fazlasını bankaya ödemek zorundasınız ve borçlarınızı ödemediğinizde de ipotek ettirdiğiniz mal varlığınıza el konulacaktır. Bu nedenle kredi almanız tavsiye edilmez.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın