Banka Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Banka Kartım Bloke Oldu. Ne Yapmalıyım: Bankamatik kartları ve kredi kartları günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Özellikle kredi kartlarıyla taksitli alışveriş yapabilme, nakit avans kullanabilme ve para puan kazanabilme avantajları dolayısıyla kredi kartlarının ekonomik hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan özellikle maaş ödemelerinin bankalar aracılığıyla yapıldığı dikkate alındığında bankamatik kartlarının önemini de inkar edemeyiz. Bugün ekonomi dilinde banka kartları için plastik para teriminin kullanılması da bu anlamda tesadüf değildir. Ancak ekonomik hayatımızın önemli bir parçası haline gelen banka kartları ile ilgili sorun yaşayabiliyoruz ki bu sorunlardan biri de banka kartı bloke sorunudur.

Bu yazımızda kart bloke sorununu ele alarak banka kartı blokesinin nedenleri ve kart blokesi sorunun çözümü konularına değineceğiz.

Kart Blokesi Nedir? Kart Bloke Olunca Ne Olur?

Bankamatik kartı ve kredi kartı blokesi, güvenlik ya da kart sözleşmesine aykırı kullanım nedeniyle kartın kullanıma kapatılması anlamına gelmektedir. Ekonomik hayatımızın bir parçası olan bankamatik ve kredi kartları önemli teknik donanıma sahip olup belirli şifreleme teknikleri ile kartların içerisinde bir takım bilgiler saklanmaktadır. Dolayısıyla kartın şifresini bilmeden banka kartlarına erişmek mümkün değildir. Yani banka kartları sizinle banka arasında bir anahtar görevi yapmaktadır. Diğer taraftan, banka kartlarının mülkiyeti bankaya aittir. Bankalar güvenlik gerekçesi dışında bir takım sebeplerle de banka kartını kullanıma kapatabilmektedir. Her iki durumu da banka kartı aktif olarak kullanılamamaktadır. Bu durumda banka kartınız ile bankacılık işlemi yapabilmeniz için kart blokesinin kaldırılması zorunludur.

Bankamatik Kartı veya Kredi Kartı Nasıl Bloke Olur?

Bankamatik kartı veya kredi kartı blokesinin nedenlerini iki grupta toplayabiliriz. Bunlardan biri güvenlik diğeri ise bankadan kaynaklanan sebepleridir.

  • Güvenlik nedeni ile banka kartının bloke edilmesinin en sık rastlanılan örneği yanlış şifre girilmesidir. Şayet bankamatik veya kredi kartınızın şifresini üç defa üst üste yanlış girerseniz sistem otomatik olarak kartınızı bloke etmektedir. Diğer güvenlik nedeni ile kartın bloke olması örneği ise kartınız hakkında kayıp çalıntı ya da bilginiz dışında harcama yapılması ihbarında bulunmanız halidir. Bankamatik kartınızın ya da kredi kartınızın çalınması veya kaybolması halinde müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı kullanıma kapatmanız gerekmektedir. Bu durumda kartınız bloke olacak ve kaybolan kartınızı sonradan bulsanız dahi bu kartı aktif olarak kullanamayacaksınız. Bunun yerine yeni gelen kartı kullanmanız gerekecektir.
  • Bankadan kaynaklı sebeple kartın bloke edilmesinin en yaygın örneğini kredi kart borcunun ödenmemesi halidir. Kredi kartı borcunu zamanında yatırmayan ve ihtara rağmen de kart borcunu ödemeyen müşterilerin kredi kartları kullanıma kapatılmaktadır. Bankalar genellikle iki ekstre borcunu üst üste ödemeyen müşterilerinin kredi kartlarını kullanıma kapatmaktadır. Bu durumda borç ödenene kadar kart kullanıma kapatılacaktır. Ancak kart borcu ödenmez de yasal takip başlatılırsa, bu durumda kredi kartı bir daha aktif hale getirilemeyecektir. Bir diğer bloke sebebi ise müşterinin borçlarını sürekli geciktirmesi halidir. Bu durumda banka kredi kartının nakit çekim özelliğine blok koyarak nakit avans kullanımını engellemektedir.

Bankamatik Kartı ya da Kredi Kartı Bloke Nasıl Kaldırılır?    

Kredi kartı ya da bankamatik kartlarının neden bloke olduğunu yukarıda kısaca özetlemeye çalıştık. Dolayısıyla banka kartınız bloke olmuşsa bloke sorunun nasıl çözüleceği blokenin nedenine bağlıdır. Kredi kartı bloke olunca ya da bankamatik kartı bloke nedeniyle kullanıma kapatılmışsa öncelikle yapılması gereken banka müşteri hizmetlerini arayarak blokenin nedenini öğrenmek olacaktır. Daha sonra bu nedene göre çözüm yollarına bakılacaktır. Bu bağlamda;

  • Kredi kartı borcundan dolayı bloke işlemi gerçekleştirilmiş ise; yapılması gereken hemen borcun ödenmesidir. Bu durumda kredi kartı anında kullanıma açılacaktır. Anında kart kullanıma açılmasa bile genelde en geç 24 saat içinde kart kullanıma açılmaktadır. Ancak kredi kartı borcunu süresinde yatırmayan borçluya ihtar yapılmış ve bu ihtara rağmen 90 gün boyunca kredi kartı borcu ödenmemiş ise kredi kartı kullanıma kapatılmakta ve dosya yasal icra takibi için avukata verilmektedir. Böyle bir takip halinde kredi kartı borcu ödense dahi kredi kartı tekrar aktif hale getirilmeyecektir. Çünkü böyle bir takip, kişinin kredi notunun düşmesine neden olarak kişiyi riskli müşteri statüsüne sokmuştur. Kredi sicilinde riskli müşteri olarak görünen bir kimseye de hiç bir banka kredi kartı vermek istemeyecektir.
  • Kart borcunu geç ödemeyi alışkanlık haline getiren kişiler yönünden kısmi bloke işlemi uygulanmaktadır. Kredi kartı borçlarını son ödeme gününden sonra ödemeyi alışkanlık haline getiren kişi banka nezdinde riskli müşteri şeklinde kabul edilebilir. Banka güvenlik tedbiri olması amacıyla kredi kartı nakit avans çekimine bloke koyabilmektedir. Bu durumda kredi kartının sadece nakit avans çekimi kullanılamamaktadır. Müşteri kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeye başlarsa genellikle üç ödeme döneminin geçirilmesiyle bloke kaldırılmaktadır.
  • Şifrenin üst üste yanlış girilmesi nedeniyle kart bloke olmuş ise en yakın şubeye giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak kartın blokesini anında kaldırabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aramanız halinde size anne kızlık soyadının belirli harfleri, doğum tarihiniz gibi güvenlik bilgileri sorulmaktadır. Bu bilgileri doğru verdikten sonra kartınız anında kullanıma açılacaktır. Şayet internet bankacılığı kullanıcısı iseniz internet bankacılığına giriş yaparak da kredi kartınızın şifresini tekrar belirleyerek kartı aktif hale getirebilirsiniz.
  • Kartınızın çalınması, kaybolması ya da sizden habersiz harcama yapılması gibi nedenlerle müşteri hizmetleri aranarak bloke edilmiş ise banka müşteri hizmetleri, mevcut kartınızı iptal edeceğinden kartı bulsanız veya harcamanın kaynağını tespit etseniz dahi kart artık aktif olarak kullanılamayacaktır. Bu durumda banka tarafınıza ücretsiz olarak kartınızın yenisini gönderecektir. Kartınız size ulaştığında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eski kartınız ise plastik bir eşya parçasından başka bir şey olmayacağından kartınızı keserek atabilirsiniz.

Kart Bloke Kaldırma İşlemi Tüm Bankalar İçin Aynı Şekilde İşlemektedir

Yukarıda yapmış olduğumuz kart blokesi kaldırma işlemi tüm bankalar için aynıdır. Dolayısıyla Ziraat Kart, PTT Kart, Finansbank Kart, Maximum Kart, Halkbank Kart, Bonus Kart gibi banka kartları bloke olması halinde yukarıda izah ettiğimiz yöntemler kullanılarak bloke işlemi kaldırılabilecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın