Banka Kartları Hata Kodları

Banka Kartları Hata Kodları: Kredi kartıyla işlem yapmak istediğimizde özellikle POS cihazlarında bir çok hata ile karşılaşabiliyoruz. Bu hataların pek çok nedeni bulunabiliyor. Bu hatalardan bir kısmı kredi kartı ya da bankamatik kartında yeterli bakiye olmamasından kaynaklanabildiği gibi bir kısmı hatalı şifre giriş işlemlerinden de kaynaklanabiliyor. Ancak banka kredi kartları ya da bankamatik kartlarını kullanırken karşılaştığımız bu hata kodları sadece hatalı şifre ya da bakiye yetersizliğinden dolayı değil  başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor. İşte bu hataları POS cihazından alınan slip üzerinde yazan hata kodundan anlayabiliyoruz. Ama genellikle bu hata kodlarının neler olduğu slip üzerinde yazmamaktadır. Peki banka kartları hata kodları ne anlama gelmektedir?

Bu yazımızda kredi kartları ya da bankamatik kartları POS cihazı hata kodlarını anlatacağız. İşte detaylar…

Banka Kartları Hata Kodları ve Anlamları

Aşağıda sıklıkla karşılaşılan banka hata kodlarını veriyoruz:

Hata Kodu 01

Bu hata kodu POS cihazı işlemi üzerinden yapılacak işlem için provizyon alınması gerektiğini ifade eder. Yani bu hata yapılan işlemin banka tarafından onaylanması gerektiğini ve bu hata alınıyorsa işlemin banka tarafından onaylanmadığını göstermektedir.

Hata Kodu 2

Bu hata kodu VISA özellikli kartlar için geçerlidir. VISA kart özelliği olan kredi kartı ya da bankamatik kartı ile POS cihazlarında işlem yaptığınızda provizyon alınması gerekmektedir. Bu provizyon yani bankadan onay alınamıyorsa bu hata kodu çıkar.

Hata Kodu 3

Bu kod ile karşılaşmanız halinde işlem yaptığınız işyerinin “üye işyeri kategorisi” hatalı olduğu anlaşılmaktadır. Bu hata özellikle işlem yaptığınız işletmenin kredi kartı alışveriş kampanyasında yer almamaktaysa karşılaşırsınız.

Hata Kodu 4

En sıkıntılı hata kodudur. Bu kodu gören üye işyeri ya da POS cihazı sahibi karta el koymak zorundadır. Yani bu hata kodu karta elkoyun anlamına gelmektedir. Bu hata kredi kartının kapanmış olmasından ya da çalınmış olmasından dolayı çıkabilir.

Hata Kodu 5 

Bu hata kodu işlemin onaylanmaması anlamına gelmektedir. Bu onaylanmama banka ile işyeri arasında iletişim sorunundan kaynaklanabilir. Örneğin işyerinin interneti kesilmiş olabilir veya telefon hattında problem olabilir.

Hata Kodu 6

Yapmak istediğiniz işlemin banka tarafından kabul edilmediğini ifade eder. Bu işlem kredi kartının özellikleri kapsamında olmamasından kaynaklanabilmektedir. Örneğin kartınızda biriken para puanların harcanamaması hali buna örnek oluşturabilir.

Hata Kodu 7

En sıkıntılı hata kodundan bir diğeridir.  Bu kodu gören üye işyeri ya da POS cihazı sahibi karta el koymak zorundadır. Yani bu hata kodu karta elkoyun anlamına gelmektedir. Bu hata kredi kartının süre nedeniyle kapanmış olmasından ya da çalınmış olmasından dolayı çıkabilir.

Hata Kodu 8

Kredi kartı ya da bankamatik kartı sahibinin kimliğini kontrol ettikten sonra işlem yapılabileceğini ifade etmektedir.

Hata Kodu 9

Kredi kartı ya da bankamatik kartının yenilenmiş olması durumunda eski kartın kullanılması halinde bu hata kodu çıkar. Bu durumda kart sahibinin yeni kartı kullanması istenilmelidir.

Hata Kodu 12

Kredi kartı ya da bankamatik kartı ile yapılan işlemin geçersiz olduğu anlamına gelmektedir.

Hata Kodu 13

Kredi kartı ya da bankamatik kartı ile yapılan işlem için girilen tutarın geçersiz olduğunu ifade etmektedir.

Hata Kodu 14

Yapılan işlem için girilen banka kart numarasının hatalı olduğunu ifade etmektedir. Özellikle POS cihazına kart numarasına girerek yapılan işlemlerde bu hata ile karşılaşılabilmektedir.

Hata Kodu 15

Banka kartı ile banka arasında ilişki kurulamadığını ifade eder. Yani bu hata ile karşılaşılması karta ait bankanın bulunamadığı anlatılmak istenilmektedir. Bu hata kartın henüz işleme açılmamış olması durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Bunu POS sliplerinde “IEM routing problem” şeklinde de okuyabilirsiniz.

Hata Kodu 16 

Kartınızda bakiye yetersiz anlamına gelmektedir. Bu durumda kartınızı tekrar okutun ve hala aynı hatayı alıyorsanız kartınızda yeterli bakiye yoktur demektir.

Mesaj Kodu 17

Bu kod işleminizin iptal edildiğiniz gösterir.

Hata Kodu 18

Banka kartınızın kapalı olması nedeniyle işlem yapılamadığını gösterir.

Hata Kodu 19

Banka kartı ile yaptığınız işlem için tekrar bankadan provizyon talep edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Yani işlemden sonra tekrar bankadan onay alınması gerekiyor.

Hata Kodu 21

Bu kod iptal işleminin gerçekleşmediğini anlatır. Yani işleminiz iptal edilmedi demektir.

Hata Kodu 25

Banka kartınıza ait bilgiye ulaşılamadığı anlamına gelmektedir. Bu kartınızın elektronik özelliğinin bozulmasından kaynaklanabileceği gibi banka ile iletişim kurulamamasından da kaynaklanabilir.

Hata Kodu 28

İşlem aslının reddedildiği anlamına gelir. Yani işlemin orjinali reddedilmiş ve dosya servis dışı bırakılmış demektir.

Hata Kodu 29

İptali istenilen işlemin aslına ulaşılamadığı için iptal işleminin yapılamadığı anlamına gelir. Bu durum genelde iptali yapılmak istenilen işlem ile sistemde kayıtlı işlemin aynı olmamasından kaynaklanmaktadır.

Hata Kodu 30

POS cihazına girilen mesaj formatının hatalı olduğu ifade edilmektedir.

Hata Kodu 31

İşlem için kullanıcı imzasının alınması gerektiği ifade edilmektedir. Özellikle şifresiz işlemlerde bu işlemin yapılması gerekmektedir.

Hata Kodu 32

Banka kartı işleminin yalnızca bir kısmının gerçekleştirilebildiği anlatılmaktadır. Diğer işlemlerin ise yapılamadığı belirtilmektedir.

Hata Kodu 33

Kredi kartı ya da bankamatik kartının süresi dolduğunu ve bu nedenle işyeri sahibinin karta el koyması gerektiği ifade edilmektedir.

Hata Kodu 34

Kredi kartı ya da bankamatik kartının çalıntı kart olduğunu, bu kapsamda çalıntı ihbarı olduğunu ifade etmektedir. Bu durumda karta hemen el koyulmalıdır.

Hata Kodu 35

Banka kartının kullanımının sınırlandırıldığını bu nedenle el konulması gerektiğini ifade etmektedir.

Hata Kodu 37

Banka kartına ilişkin şüpheli durumun olduğu bu nedenle banka güvenliğinin aranması gerektiği anlatılmaktadır.

Hata Kodu 38

Banka kartı ile şifreli giriş yaparken verilen sınırın aşıldığını ve kartın sahibinde olmadığı şüphesi oluştuğundan karta el konulması gerektiği ifade edilmektedir.

Hata Kodu 39

Kullanılan kredi kartının tanımsız olduğu ve bu nedenle işlem yapılamadığı ifade edilmektedir.

Hata Kodu 41

Kullanılan kart hakkında “kayıp kart ihbarı” olduğu, bu nedenle kullanılamadığı ve karta derhal el konulması gerektiği belirtilmektedir.

Hata Kodu 43

Kartın çalıntı olduğu ve derhal el konulması gerektiği belirtilmektedir.

Hata Kodu 51

Yapılmak işlem için banka ya da kredi kartının bağlı olduğu hesabın müsait olmadığı anlatılır.

Hata Kodu 52

Banka çekleri ile yapılan işlemlerde çek hesabı tanımsız ise bu hata kodu ile karşılaşılmaktadır.

Hata Kodu 53

Kullanılan kredi kartı ya da bankamatik kartının hesabının tanımsız olduğu ifade edilmektedir.

Hata Kodu 54

Bankamatik ya da kredi kartının vadesi dolmuş yani son kullanım tarihi geçmiş ise bu hata kodu ile karşılaşılmaktadır.

Hata Kodu 55

Hatalı şifre girişi yapıldığında bu uyarı kodu ile karşılaşılır. Ancak 3 defa üst üste şifre yanlış girilirse kartınıza el konulacağını unutmayın.

Hata Kodu 56

Kullanılan kartın banka kayıtlarında yer almadığı ve kartın mevcut olmadığı ifade edilmektedir. Kartın kapatılması hali buna örnektir.

Hata Kodu 57

Kart sahibinin yapılmak istenilen işlemi yapamayacağını bildirir. Aslında bu hata kodu kredi notunun düşmesi ya da kara listeye girilmesi hallerinde kartın nakit çekim özelliğinin devre dışı bırakılmasında ortaya çıkar. Bunun dışında bankanın kredi kartını iptal etmesi halinde de bu hata kodu ortaya çıkar.

Hata Kodu 58

Yapmak istediğiniz işlemin banka tarafından onay verilmediği anlamına gelir.

Hata Kodu 61

Kredi kartı ya da bankamatik kartından para çekilirken belirli bir limit söz konusudur. Şayet bu limit aşılmaktaysa bu hata kodu ortaya çıkar.

Hata Kodu 62

Kartın kısıtlı olarak kullanılabildiği ve uluslararası kullanıma kapalı olduğu anlamına gelir. Bu hata işle karşılaşılması kartın yalnızca kendi ülkesinde kullanılabilir olduğu anlaşılmaktadır.

Hata Kodu 63

Banka kartı üzerinden işlem yapmak isteyen kişinin bu işlemi yapmaya yetkili olmadığı ifade edilmektedir. Bu durumda sistem üzerinden yetkilendirme yapılana kadar işlem gerçekleştirilemez.

Hata Kodu 65

Günlük yapılacak işlem limitine ulaşıldığını bu nedenle işlem yapılamadığını anlatır.

Hata Kodu 68

Kart üzerinden yapılan işlem için bankanın onay vermesi gerekiyor. Şayet bankanın onay verme işlemi gecikiyorsa bu hata kodu çıkar. Yani bu hata kodu “cevap çok geç geldi işlemi iptal ediniz” demektir.

Hata Kodu 75

Şifre giriş limitinin aşıldığı ifade edilmektedir.

Hata Kodu 76

Şifre girişinin hatalı olduğu veya şifre giriş limitinin aşılması durumlarında bu hata kodu çıkabilir.

Hata Kodu 77

Banka kartına ait orjinal işlemle uyumsuz işlem yapılması halinde bu hata kodu ortaya çıkar.

Hata Kodu 78

Hesap bakiyesinin yapılmak işlem için mevcut olmadığını ifade etmektedir.

Hata Kodu 80

POS cihazında yer alan tarihin hatalı olması ya da network (internet bağlantı) hatası durumlarında bu hata kodu ortaya çıkar.

Hata Kodu 81

Şifreleme ya da yabancı network hatası halinde bu hata kodu ortaya çıkar.

Hata Kodu 82

Bankamatik ya da kredi kartı güvenlik kodunun hatalı girilmesi durumlarında bu hata kodu verilmektedir. Yani kartın CVV kodu yanlış girilirse bu hata kodu ile karşılaşılır.

Hata Kodu 83

Girilen şifrenin iletişim hatası nedeniyle doğrulanamadığını ifade etmektedir.

Hata Kodu 86

Girilen şifrenin doğrulanamaması halinde bu hata kodu ortaya çıkar.

Hata Kodu 88

Şifreleme hatası halinde bu hata kodu verilir.

Banka Hata Kodu İle Karşılaşıldığında Ne Yapılmalıdır?

Banka hata kodu ile karşılaşan işyeri sahibi ya da kart sahibi, slipte verilen hata koduna göre müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın banka şubesine giderek durumu izah etmelidir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın