Banka Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Banka Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır: Kredi, acil bir ihtiyacımızda ya da bir mal satın almak istediğimizde kendimizi finanse etmek için başvurduğumuz en kolay yoldur. Bu kolaylık hem toplu bir para alınması hem de bu toplu paranın taksitler halinde geri ödenmesinde kendini göstermektedir. Ancak öyle zamanlar gelmektedir ki elimizde olmayan nedenlerle kredinin geri ödenmesinde zorluk yaşayabilmekteyiz. Böyle durumlarda kredi ödemelerinin ertelenmesi kişiye geçici bir rahatlık sağlayabilecektir.

Bu yazımızda kredi borcu erteleme işleminin nasıl yapılacağı konusunu anlatacağız. Ancak konunun detayına girmeden önce kredi borcunun ödenmemesi halinde ne gibi sonuçlarla karşılaşacağınız ve kredi borcu ertelemenin ne anlama geldiği konularında bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi Borcu Erteleme Nedir?

Kredi borcu erteleme, bankadan kullanmış olduğunuz kredinin ödenmesinin bir süreliğine ötelenmesi anlamına gelmektedir. Daha açık anlatırsak, bir bankadan örneğin konut kredisi aldınız ve bu kredinizi belirli taksitlerle ödemeniz gerekiyor. Ancak yeterli finansman bulamamanız gibi bir takım sebeplerle bu krediyi zamanında ödeyemiyorsunuz. İşte bu durumda kredi borcunun zamanında ödenmemesi nedeniyle karşılaşabileceğiniz bir takım yaptırımlardan kurtulmak için kredi borcu ertelemeye başvurmanız önemlidir.

Kredi Borcunu Zamanında Ödemezsem Ne Olur? 

Kredi, bir borçtur. Bu borcun alacaklı ile olan anlaşmaya bağlı olarak zamanında ödenmesi gerekmektedir. Şayet borç zamanında ödenmez ise alacaklının kanundan kaynaklanan bir takım hakları bulunmaktadır. Bu anlamda banka kredi ilişkilerinde banka alacaklı konumunda olduğu için kredi borcunun zamanında ödenmemesi halinde bankanın bir takım hakları doğacağı gibi borçlu da çeşitli yaptırımlara tabi tutulur. Bunlardan en önemlileri ise borçlunun icra takibine düşmesi ve kredi sicilinin bozulmasıdır. Kredi borcunun ödenmemesi halinde borçlunun karşılaşacağı yaptırımları kısaca şu şekilde gösterebiliriz:

  • Borçlunun kredi notu düşer.
  • Borçlunun kredi sicili bozulur.
  • Banka alacağına faiz işletir.
  • Borçlu hakkında icra işlemi yapılarak para edecek malvarlığına haciz konulur.
  • Borçlunun bir daha bankadan kredi alabilme imkanı neredeyse ortadan kalkar.
  • Mevcut kredi kartlarının iptali gündeme gelebilir.

Bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere banka kredi borçlarının ödenmemesi ya da zamanında ödenmemesi halinde borçlu ilerisi için zor bir sürece girebilmektedir. Bu nedenle kredi borcunun ödenmesinde zorluk çekilmekteyse kredi borcu erteleme işlemi ya da kredi borcu yapılandırma yapılmalıdır.

Kredi Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi borç erteleme iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki mevcut kredi taksitlerinizin belirli bir süre ile ödenmesinin ertelenmesi sağlanmaktadır. Diğerinde ise banka size yeniden kredi vermekte ve bu kredi ile öncelikle mevcut kredinizi kapatmaktadır. Daha sonra yeni verilen kredinin taksitlerinin ödenmesine 3-6 ay sonra başlamaktadır. Bu ikinci yöntemde yeni faiz oranı üzerinden kredi hesaplanmakta, tekrar dosya ve sigorta masrafı alınabildiğini ifade etmeliyiz.

Kredi borcunu ertelemek için öncelikle krediyi aldığınız bankaya gideceksiniz. Banka yetkilisine kredi borcunuzu ertelemek istediğinizi bir dilekçe ile bildireceksiniz. (Borç erteleme dilekçesine aşağıdaki başlık altındaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Banka yetkilisine vereceğiniz dilekçede kredi borcu ödemelerinizin ne kadar süre ile ertelenmesini istediğinizi ve bu süre sonunda ödemelerinizi nasıl yapacağınızı da belgeleri ile açıklamanız gerekmektedir.

Banka Borç Erteleme Talebini Kabul Etmek Zorunda Mıdır?

Bankalar, borçlunun kredi borcu erteleme talebini kabul etmek zorunda değildir. Yani borç erteleme talebinde son söz bankadadır. Banka borcun ertelenmesi halinde ileride borcun tekrar ödeneceğine kanaat getirirse, borcun ertelenmesini kabul edebilir. Bunun için bankayı ikna edebilecek somut veriler ortaya konulması gerekmektedir. Örneğin tarlanızdaki ürünün mevcut değeri ve satımı halinde ele geçecek para miktarı ya da mevcut malvarlığınızın durumu gibi somut bilgiler banka üzerinde etkili olabilecektir.

Banka Kredi Borcu Erteleme Dilekçesi Örneği

Kredi borç erteleme işlemi yapmak isteyenlerin bankaya dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini ertelemek isteyenler burada yer verdiğimiz linke tıklayarak dilekçeyi indirebilir.

Kredi borcu erteleme dilekçesi örneği için buraya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın