Banka Kredi Borcu Ödendikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Banka kredi borcu ödeyen kişilerin banka kredi borçları bittikten sonra ne yapmaları gerektiği konusu çok önemlidir. Çünkü bir taraftan bakiye borcun varlığı halinde bu borca faiz işletilecek ve ileride küçük bir borç ödenmesi güç borç haline gelebileceği gibi özellikle konut ve taşıt kredilerinde konut üzerine konulan ipotek ile araç üzerine konulan rehinin kaldırılmaması bunların satılmasının önünde engel oluşturacaktır.

Bu yazımızda kredi borcunun bitmesi üzerine yapılması gereken önemli hususları anlatacağız. İşte o detaylar…

Kredi Borcum Bitti Ne Yapmalıyım?

Kredi borcunun bitmesi, kredi sözleşmesinden kaynaklanan ödeme yükümlülüğünün ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Peki kredi borcu sona eren bir kimsenin ne yapması gerekiyor? Şimdi bu soruyu yanıtlayalım.

1- Borcun Olmadığına Dair Dekont Alınmalıdır

Kredi borcu sona eren birinin yapması gereken ilk iş bankadan kredi borcunun sona erdiğini gösteren dekontu almasıdır. Bu dekontta kalan borcun sıfır olduğu gösterilmesi ve dekontun banka yetkilisi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Borcun olmadığına dair dekontun alınmasının önemi şudur: Kimi zaman kredi borcu ödenmekle birlikte hesapta 5 TL gibi çok cüzi miktarda borç kalabiliyor. Borçlu borcunu ödediğini düşünerek kredi hesabını hiç kontrol etmiyor. Ancak 5 TL de olsa banka için borç borçtur. Bu borç ödenmediği sürece üzerine sözleşme faizi işleyecektir. Borç zamanaşımının 10 yıl olduğunu düşündüğünüzde işleyecek faizin yüksek olacağını tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla 5 TL gibi cüzi miktarda borç, icra takip masrafı  ve faizlerle birlikte binlerce lirayı bulabilecektir. Dolayısıyla bankadan borcu yoktur dekontunu almanız halinde bankanın sizden talep edebileceği bir alacak kalmayacaktır.

2- İpotek Fek Yazısını Almalısınız

Konut kredisi alınması durumunda banka konut üzerine ipotek şerhi koymaktadır. Bu şerh devam ettiği sürece konutun satışı mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla konut kredisi borcunun kapatılması halinde bankadan ipoteği kaldırılmasını talep etmelisiniz. Bu amaçla bankanın ipoteğin kaldırılmasına yönelik ipotek fek yazısı hazırlaması şarttır. Bu yazı ile birlikte tapuya giderek ipoteği kaldırabilirsiniz.

3- Rehin Kaldırma Yazısı Alınmalıdır

Taşıt kredisi alınması halinde banka taşıt üzerine rehin şerhi koymaktadır. Bu şerh devam ettiği sürece aracı satmak neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle taşıt kredisinin ödemesinin bitmesi halinde bankadan rehin kaldırma yazısının alınarak trafik siciline götürülmesi ve rehinin kaldırılması gerekmektedir.

4- Hayat Sigortası Alacağınızı Talep Edin

Bankalar konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi yapmaları durumunda sigorta yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Bu durumda yapılan sigorta karşılığında borçludan yıllık sigorta primi alınmaktadır. Eğer kredi borcunuzu hayat sigortası süresi dolmadan kapatmışsanız, bankadan hayat sigortasının iptalini ve kalan prim borcunun tarafınıza iadesini isteyebilirsiniz.

5- Kasko Sigortası Primini Talep Edebilirsiniz

Taşıt kredisi alınması halinde bankalar kasko yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Eğer taşıt kredinizi kasko poliçenizin süresi dolmadan kapatmışsanız, dilerseniz poliçenizi iptal ederek kalan primi talep edebilirsiniz. 

6- Kredi Borcum Bittiğinde Kredi Hesabı Otomatik Kapanır Mı?

Kredi borcu bittiğinde kredi hesabı otomatik olarak kapanmaz. Bu nedenle bankadan borcu yoktur dekontunu aldıktan sonra kredi hesabının da kapatılmasını istemeniz gerekmektedir. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: E-devlet üzerinden mirasçılık belgesi alınabileceğini biliyor musunuz? Hemen bağlantıya tıklayın ve mirasçılık belgesinin nasıl alınacağını öğrenin.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın