Banka Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

kart-basvurusu-neden-reddedilir

Bankaya kredi kartı borcunuz varsa ve ödeyemiyorsanız nasıl yapılandırılır, yapılır yazımızda size anlatacağız. Zamanla meydana gelen yeni giderler, alışverişler nedeniyle ödemeleriniz birikmiş olabilir. Hatta borçlarınızı ödeyemez hale gelmiş olabilirsiniz. Bu nedenle zamanla icra durumu ile karşı karşıya gelmek zorunda da kalabilirsiniz. Ancak bankaların müşterileri için sunduğu yapılandırmalar ile borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Ancak bu nokta da faiz uygulaması olacağını unutmamalısınız.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılır Mı? Nasıl Yapılandırılır?

Kredi kartına borcunuz varsa ve yapılandırmak istiyorsanız bunun için öncelikli iş olarak yapmanız gereken bankanızla görüşmektir. Bankalar farklı türlerdeki müşteri borçları için farklı birimler oluşturmaktadır. Siz de bankanın şubelerine gitmek ya da telefon bankacılığı ile iletişim geçmek yerine doğrudan bu birimlerle iletişime geçmeniz yarınıza olacaktır. Bankanın takip birimleriyle olan iletişiminizde borç durumunuzu ifade edebilirsiniz. Kredi kartınıza borcunuz olduğunu ve ödeyemediğinizi ama banka tarafından bir yapılandırma desteği sunulursa borcunuzu ödeyebileceğinizi anlatmalısınız. Bankalarda borcunuzu tahsil etmek için size bu seçeneği sunabilirler.

Bankalar müşterilerinin kredi kartlarına olan borçlarını yapılandırarak müşterilerinin devamlılığını sağlamış oldukları için yapılandırma işlemine sıcak bakmaktadırlar. Ayrıca yapılandırma işlemi nedeniyle müşteriye faiz uygulaması yaptıkları için yapılandırmada gerçekleşen faizi de alarak kar etmiş olurlar. Siz de kredi kartınızın borcunu yapılandırmak için bankanızla görüşmelisiniz. Bunun için hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız o bankanın şubelerine gitmeniz gerekir.

Bankalar Hangi Kredi Kartı Borçlarını Yapılandırır?

Bankalara göre değişiklik gösterebileceği gibi genelde bankalar kredi kartının ödenmesi yapılmamış olan ekstre borcunu yapılandırır siz de buna göre ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ya da kredi kartına ait yapmış olduğunuz alışverişlerdeki toplam taksitli alışverişlerin yapılandırması banka tarafından yapılabilir. Ayrıca bazı durumlarda bankalar kredi kartı borcunuzun tamamı için yapılandırma yapabilmektedir. Bu nedenle bankanızla görüşmelisiniz ve yapılandırmanın nasıl olacağını öğrenmelisiniz.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırırken hatırlamanız gereken önemli bir nokta vardır. Yapılandırma işlemini gerçekleştirirken toplamdaki kredi kartı borcunuzun üzerine banka tarafından faiz uygulaması yapılır. Faiz eklenerek ödemelerinizi yaparsınız.  Bankalar yapılandırma faizleri belirlemektedir. Borcunuz bankanızın belirlediği yapılandırma faizleri üzerinden kredi kartına olan borcunuz tekrar hesaplanır. Yapılan bu hesaptan sonra borcunuz belirtilen vadeye bölünür.

Kredi kartları kullanımına büyük özen göstermelisiniz. Ödemlerinizi zamanında ve tutarında yapmak yararınıza olacaktır. Tabi gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve bütçenize göre alışveriş yapmalısınız. Aksi halde faiziyle birlikte ödemek zorunda kalabilirsiniz. BU tercih edilecek bir durum değildir.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın