Banka Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

kredi-karti-limit-belirleme

Banka Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? : Kredi kartı limit hesaplama işleminde etkili olan faktörleri yazımızda açıkladık. Maaşa göre kredi kartı limiti diğer değerlendirmeler sonucunda belirlenebilir. Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur ve kredi kartı limiti nasıl yükseltilir yazımızdan öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bankaların verdiği kredi kartlarının limitleri farklı farklı oluyor. Aynı kredi kartı ürünü olmasına rağmen kredi kartı limitleri aynı değil, peki kredi kartı limiti neye göre belirleniyor?

Kredi kartı limiti nedir kısaca tanımlayacak olursak bankanın kredi kartı sahibine başvuru sırasındaki bilgileri değerlendirildikten sonra bankanın kredi kartı için belirlediği kullanım limitidir.

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde kredi kartı başvurusu yaparken verdiğiniz bilgiler etkilidir. Gelir durumu kredi kartı limiti belirleme için önemli bir faktördür. Banka kredi notu ve gelir durumuna bakarak kredi kartınız için limit belirlemektedir.

Banka kredi kartı limit belirleme için gelir beyanınızı inceleyecektir. Kredi kartı limiti gelire göre orantılı olacak şekilde belirlenecektir. Kredi kartı limit belirlenmesinde etkili bir diğer duurm da daha önce kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartları borçlarınızın ödeme düzenidir. Banka kredi kartınızın limitini belirlerken ödeme düzeninizi değerlendirerek kredi kartı limitini belirlerken borçlarınızı ödemeniz hakkında da fikir sahibi olur.

Aldığınız maaş ile gelir durumunuzu belgeleyerek bankaya sunduğunuzda bu durum kredi kartı limitinin belirlenmesinde etkili olur. Çünkü gelir durumunuzu bankaya göstererek aylık düzenli bir geliriniz olduğunu ve yüksek limitli kredi kartı kullanabileceğinizi göstermiş olursunuz.

Aynı Bankadan İki Kredi Kartının Limiti

Aynı bankada iki kredi kartınız olsa bile bankanın sizin için belirlediği kredi kartı limiti değişmeyecektir. Yani iki kredi kartınızın toplam limiti bankanın sizin için belirlediği kredi kartı limitidir.

Örneğin bankadan bir kredi kartınız var ve limiti 2000 TL olsun. Bankanın size belirlediği kredi kartı limiti 3000 TL ise aynı bankadan bir kredi kartınız daha olursa o kredi kartının limiti 1000 TL olacaktır. Yani ikinci kredi kartınızın limiti 4000 TL olmaz, çünkü banka bir sınır belirlemiştir. Ancak bu durum gelir durumunuza ve kredi notunuza göre değişebilir.

Bankadan kredi kartı almak için başvuru yaptıktan sonra banka kredi kartı için bir limit belirleyecektir. Ancak siz isterseniz kredi kartı limiti düşürme ya da kredi kartı limiti yükseltme yapabilirsiniz. Bu işlem için bankaya bu talebinizi iletmeniz gerekiyor.

Bankaya talebiniz ulaştıktan sonra banka gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra talebinizle ilgili olarak işlem yapacaktır.

Kredi kartı limitim neden artmıyor diyorsanız bu durumun nedeni yüksek limit talebinizin olması fakat yeterli gelire sahip olmamanız olabilir. Yani gelirinizle limit yükseltme talebiniz uygun olmalıdır. Ayrıca diğer kredi ve kredi kartı borçlarınız nedeniyle de artırılmıyor olabilir.

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olabilir sorusu da yine kredi notu ve gelir durumunuzla ilgilidir. Eğer yüksek bir gelire sahipseniz banka kredi kartı limitini de yüksek tutabilir.

Kredi kartı limiti öğrenme işleminiz için kartınızın ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödeme Kredi Notunu Düşürür Mü? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın