Banka Kredi Notu Hesabı Hangi Süreleri Kapsar?

Kredi alırken bankaların dikkat ettiği en önemli kriterlerden biri de banka kredi notudur. Kredi notu, daha önceden bankalardan aldığınız kredileri ya da kredi kartıyla yapmış olduğunuz ödemeleri ne kadar düzenli ödeyip ödemediğinizi belirleyen bir sistemdir. Kredi notu sayesinde bankalar aslında borcunuza ne kadar sadık olduğunuzu tespit etmektedir. Bu sistem sayesinde bankalar, kendilerinden kredi almak isteyenlerin riskli müşteri olup olmadığını ve aldığı krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini belirleyebilmektedir. Dolayısıyla kredi notunuz ne kadar yüksek ise rahatlıkla ve istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, alacağınız kredinin miktarı düzenli gelir durumuyla da ilgilidir. Yüksek miktarda kredi alabilmek için bu krediyi ödeyebilecek gelirinizin de olması gerekiyor ve tabi ki kredi notunuz da yüksek olmalıdır.

Kredi notu, kredi alırken göz önünde bulundurulan önemli bir kriter ancak kredi notu belirlenirken ne kadar süreye kadar geriye gidilmektedir? Örneğin 20 yıl önce ihtiyaç kredisi kullandınız; ancak borcu ödeyemediniz. Daha sonra bu borcunuz zamanaşımına uğradı. Bugün siz kredi almak istediniz. 20 önceki bu borç kredi notunuzu etkileyecek midir?

Bu yazımızda kredi notu hesaplanırken hangi yılların esas alındığını ve kredi notu hesabında ne kadar yıl geriye bakıldığını size anlatacağız. Ancak konuya geçmeden önce kredi notu nasıl öğrenilir konusuna değinelim.

 Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu gizli bir bilgi değildir. Herkes kendisiyle ilgili olmak şartıyla kredi notunu kolaylıkla öğrenebilir. Ancak bir kimse bir başkasının kredi notunu sorgulayamayacağı gibi öğrenemez de. Sadece bankalar ve SPK’dan lisans almış olan kredi finans kuruluşları kredi notu bilgilerini görebilir. Peki siz kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?

Kredi notunu öğrenmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler şunlardır:

  • Findeks Kredi Notu Sorgulama: Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde kredi notlarını ilgilisiyle paylaşmaktadır. Findeks’in resmi internet sitesine giriş yaparak ücret karşılığında kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Bankaların Hizmeti: Bankalar da kredi notu sorgulayabilmektedir. Dolayısıyla bankaların şubesine giderek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ancak bankalar bunun için sizden ücret talep edebilir.
  • Bankaların Cep Telefonu Uygulamaları: Bankalar mobil uygulamaları üzerinden kredi notu sorgulaması imkanı tanımaktadır. Örneğin Akbank’ın “Akbank Mobil” uygulamasını indirenler ücretsiz olarak kredi notunu sorgulayabiliyor.
  • SMS İle Öğrenme: Avea ile kredi notu sorgulanabilmektedir. Avea müşterileri mesaj bölümüne TC kimlik numasını yazıp 1122’ye kısa mesaj göndererek kredi notunu anında öğrenebilmektedir. Kredi notunu öğrenmenin bedeli ise her bir sorgulama için 9 TL’dir.

Banka Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Sürelere Bakılmaktadır?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, alınan kredilerin ya da kredi kartı borçlarının düzenli ödenip ödenmediği, halihazırdaki borçların çokluğu, yasal takip durumu, kredi kullanma sıklığı, gelir durumu, çalışma süresi ve yaş kriterlerini dikkate alarak kredi notunu belirler. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu, son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini de inceler. 5 yıldan daha eski kredi bilgilerine ise hesaba katmaz. Ancak yasal takibe alınmış ve hala kapanmamış krediler 5 yıldan eski olsa bile kredi notu hesabında dikkate alınır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın