Banka Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yükseltirim? Teknikleri Neler?

hizli-kredi-notu-yukseltme

Banka Nasıl Yükseltirim? Teknikleri Neler?: Banka kredi notu yüksetlme yapabilirsiniz, nasıl yükseltebilirsiniz ve kullanacağınız teknikler neler yazımızda.Banka ile yaptığınız işlemlerde kredi notu kavramı sizin için önem taşımaktadır ve düşük olan kredi notunuzu kısa zamanda nasıl yükselteceğinizi ve kredi notu yükseltme tekniklerini sizlerle paylaşacağız. Öncelikle kredi notunuzun düşmemesi için bankacılık işlemelerinizde dikkatli olmalısınız. Ödemelerinizi geciktirmemek, tutarında borç ödemelerinizi yapmak kredi notunuza pozitif yansıyacağı gibi tersi durum ise kredi notunuzu negatif etkileyebilir. Öncelikle bilmeniz gerekenler arasında kredi notunun ne anlama geldiğini ve kredi notunun hangi durumlarda düştüğünü bilmek yer almaktadır. Kredi notunuzun neden düştüğünü bilmezseniz kredi notunuzu yükseltmek için uygulayacağınız yöntemlerin bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle bilmeniz gerekenler kredi notum neden düşüyor ve kredi notu nedir sorularının cevabını bilmektir.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?

  1. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk olarak tüm kredi kartlarınıza olan borçlarınızı bitirmelisiniz. Kredi kartlarınıza hiç borcunuz kalmamalı, sıfırlamalısınız. Kredi kartlarınızın tüm borçlarını ödedikten sonra bu kredi kartlarınızın limitlerini de 1 ay süre ile aktif olarak tutmalısınız. 1 ay süre geçtikten sonra kredi notunuzu güncelleyebilirsiniz. Kredi notunuzu findeks kredi notu üzerinden güncelleyebilirsiniz. Findeks kredi notu üzerinden yapacağınız güncelleme için 3.5 TL ücret alınmaktadır. Bu yol ile kredi notunuz 1 ay gibi bir süre içerisinde güncellenmiş olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir nokta da eğer kredi borçlarınız varsa bu borçların ödemesini gününde yapmalısınız, asla geciktirmemelisiniz. Kredi ödemelerinizin günün geçmemesi önem taşımaktadır. Ancak yine de kredi ödemenizin zamanını geçirdiyseniz bu kredi ödemeniz için bir süre beklemelisiniz. Bu süre en az 6 aydır. 6 aylık bir sürenin bu durumun üzerinden geçmesi için beklemeniz gerekmektedir. Kredi ödemeleri önemli bankacılık işlemleri arasındadır. Bu nedenle de kredi ödemelerini zamanında, tutarında yapmanın kredi notunun yüksek ya da düşük olmasındaki etkisi büyüktür.
  2. Bankacılık hesaplarınızı işlemler yaparak aktif tutabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek amacıyla hesaplarınızın üzerinden para transferi işlemeleri yapabilirsiniz. Havale ya da EFT işlemleri yapabilirsiniz. Yaptığınız bütün bu işlemleri internet bankacılığı kullanarak yapmanız tavsiye edilir. Ayrıca bankada vadeli hesap açtırabilirsiniz. Var olan paranızın bir kısmını vadeli hesabınıza yatırabilirsiniz. Vadeli hesap açtırmak ve bu hesaba para yatırmak kredi notunuzu yükseltmenizde oldukça etkili olacak bir yöntemdir. Bu hesaba yatırdığınız parayı bir süre bekletmek size pozitif olarak yansıyacaktır.
  3. Kredi kartlarınızla ilgili olarak yapmanız gerekenlerden biri de limitlerinin artırılması için başvuruda bulunmanızdır. Kullandığınız tüm kredi kartlarınız için farklı günlerde bankaya limitlerini artırmak istediğinizi iletin. Kredi kartlarınızın limitleri yükselirken kredi notunuz da bu durumdan iyi anlamda etkilenecektir. Kredi notunuz da limitlerinizin yükseldiği gibi yükselecektir.
  4. Farklı farklı bankalardan kredi kartı talebinde bulunmanız kredi notunuzu yükseltmede etkili bir başka adımdır. Farklı bankalardan alacağınız kredi kartlarının limitinin bir önemi yoktur. Bu noktada önemli olan çok sayıda kredi kartınızın aktif olarak bulunması ve bu kartların hiç borcunun olmamasıdır. Çok sayıda kredi kartınızın bulunması ve sizin bu kartlara borçsuz olmanız kredi notunuzun yüksek olmasında iyi bir durumdur. Gerektiğinde kredi kartlarınızı kullanabilirsiniz. Ancak borçlarının son ödeme gününü kesinlikle geçirmemelisiniz. Son gününde kredi kartlarının borçları ödenmiş olmalıdır.
  5. Otomatik ödeme talimatı vermek de kredi notunuzu pozitif anlamda etkileyecek yöntemlerden biridir. Kullandığınız kredi kartlarınıza faturalarınızın ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Ayrıca vadesiz hesaplarınızı da otomatik ödeme talimatı vermek için kullanabilirsiniz. Her ay düzenli bir biçimde ödemeniz gereken elektrik, doğalgaz, cep telefonu, su gibi faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödeyin. Bu ödemelerini banka aracılığı ile yapmanız kredi notunuzu pozitif etkileyecektir. Bu şekilde kredi notunuzun kısa zamanda yükseldiğini görebileceksiniz.

Sizin için önerilen bu yöntemleri mümkün olduğunca uygularsanız kredi notunuzun yükselmesi için faydası olduğunu görebilirsiniz. Kredi notunuzun düşük olmasına göre bu yöntemleri 1 ay ile 3 ay arasında uygulayamaya koyarak kredi notunuzun durumunu gözlemleyebilirsiniz. Bu adımları uyguladığınızda en fazla 6 aylık bir süre sonra kredi notunuzun yükselmemesi için bir engel yer almamaktadır. Kredi notunuzun 1750 ile 1850 puan arasında yükselmesi için iyi yöntemler kullanmış olacaksınız.

Her ay 30. Günden sonra kredi notu güncellemesi yapabilirsiniz. Ay başında findeks üzerinden 3.5 TL ödeyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu güncelleme ile kredi notunuzu da takip edebilirsiniz.

Kredi notunuzun düşmemesi için elbette kredi kartı kullanımınıza dikkat etmelisiniz. Harcamalarınızı gelirinize göre yapmalısınız. Asla ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmemelisiniz. Ödemelerinizi zamanında ve tutarında yapmalısınız. Zamanında ödemeyen kredi ve kredi kartı borçları için faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu şekilde borcunuz da katlanmaktadır. Kredi notunuz da ödenmeyen borçlarınız nedeniyle düşmektedir. Ayrıca kredi çekerek ihtiyacınız olan paradan çok daha fazlasını faiziyle birlikte bankaya ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle mümkün olduğunca gelirinize göre harcama yapmalı ve kredi, kredi kartlarıyla aranıza mesafe koymalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster