Banka Kredileri İçin Kredi Başvurusu Rehberi

Kredi başvurusu yapanlar için kredi başvuru rehberi hazırladık. Gerçekten kredi başvurusu yaparken sıkça sorulan bir çok soru bulunuyor. Örneğin kredi başvurusu yapılması halinde kredi notunun düşüp düşmeyeceği ya da kredi başvurusu için gerekli belgelerin neler olduğu veya kredi başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı gibi sorular bunlardan bir kaçıdır. Dolayısıyla kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gereken önemli hususları öğrenmeniz hem kredi başvurusu yaparken sorun yaşamamanızı hem kolay kredi almanızı hem de kısa sürede kredi başvurusunun sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Bu yazımızda kredi başvurusu sırasında sıkça sorulan önemli soruların cevabını vereceğiz. Bu soruların cevabı kredi başvurusu yapanlara yol gösterici nitelikte rehber olacaktır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi başvurusu sırasında bankalar kredi başvurusu için gerekli evraklar istemektedir. Bu evrakların bazıları bankadan bankaya değişiklik gösterse de her bankanın zorunlu olarak istediği bir takım belgeler bulunmaktadır. Kredi başvurusu evrakları şunlardır:

Kredi başvurusunda gerekli evraklar bankanın kefil istemesi halinde, kefil için de temin edilmesi gerekmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? 

Kredi başvurusu şartları bankadan kredi çekebilmek için aranan önemli bir konudur. Eğer kredi alma şartlarından biri eksik ise bankalar kredi vermeyecektir. Bankaların çoğunlukla bu şartların eksik olması nedeniyle kredi başvurusunu reddetmektedir. Kredi başvurusu için gerekli şartlar şöyledir:

  • Findeks kredi notu: Bankalar kredi notu düşük müşterileri riskli kabul ettikleri için kredi düşük olanlara kredi vermemeyi tercih etmektedir. Bankaların kredi vermek için aradığı en düşük kredi notu 1100 puandır. Kredi notu hakkında bu bağlantıya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. 
  • Kredi sicili: Bir kimse daha önce almış olduğu kredilerin ya da kredi kartı borçlarının ödenmesi konusunda bankalarla sorun yaşamışsa kara liste durumu ortaya çıkacaktır. Bankalar kara listede bulunan kişileri borç ödeme konusunda riskli kabul ettikleri için kredi vermemeyi tercih etmektedir.  
  • Kefil: Banka kredisi almak için kefil zorunlu ise kefil gösterilmeden kredi verilmemektedir.
  • Krediye konu eşyanın üzerine kredi çekilmesine uygun olması: Taşıt ya da konut kredisi alınacak ise taşıt veya konutun krediye uygun olması gereklidir. Bunlar ekspertiz raporu ile tespit edilmektedir. 

Kredi Başvurusu Yapabilmek İçin Kaç Yaşında Olmalıyım?

Kredi başvurusu yapabilmek için 18 yaşını tamamlamış olmak şarttır. Ancak bankalar uygulamada ölüm riski nedeniyle belirli yaşın üzerindeki kişilere kredi vermemeyi tercih etmektedir. Bu anlamda bankalar genellikle 75 yaş ve üzerinde bulunan kişilere kredi vermemektedir. Benzer şekilde 70 – 75 yaş aralığında bulunan kişilere ise 1 yıldan fazla uzun vadeli kredi vermemektedir.

Nerelerden Kredi Başvurusu Yapabilirim?

Kredi başvurusu yapmak için bankalar bir çok olanak sağlamıştır. Eskiden sadece şubeden kredi başvurusu yapılırken şuan bir çok kanaldan kredi başvuru yapmanız mümkündür. Ancak konut ve taşıt kredileri için ekspertiz raporu alınması gerektiği için banka şubesine gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu bağlamda kredi başvurusu için kullanabileceğiniz başvuru kanallarını aşağıdaki tabloda gösterebiliriz:

Kredi Başvuru Yolları  Başvuru Yapılacak Kredi Türleri 
Şubeden Kredi Başvurusu Konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi olmak üzere her türlü kredi için başvuru yapılabilir.
SMS İle Kredi Başvurusu Cep telefonundan ihtiyaç kredisi için başvurusu yapılabilir.
İnternetten Kredi Başvurusu İhtiyaç kredisi için başvurusu yapılabilir.
Mobil Bankacılık Kredi Başvurusu İhtiyaç kredisi için başvurusu yapılabilir.
ATMden Kredi Başvurusu İster kartla ister kartsız olarak ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir.

Bu saydığımız başvuru yöntemlerinden şube dışında kalan başvuru kanalları aracılığıyla da taşıt veya konut kredisi başvurusu yapılabiliyorsa da alabileceğiniz kredi miktarı için şubeye gitmeniz gerektiğinden tabloda sadece ihtiyaç kredisine başvuru yapılabilir şeklinde açıklama yapılmıştır.

Ön Onaylı Kredi ve Kesin Onaylı Kredi Nedir?

Kredi başvurusu ön onay ve kesin onay şeklinde ifadeler duymuşsunuzdur.

Ön onaylı kredi, şubeye gitmeden yapılan kredi başvurularıdır. Bu tür kredi başvurusunda banka Kredi Kayıt Bürosunun bilgi alt yapısını kullanarak kişinin kredi notu, kredi sicili ve gelir durumunu sorgular. Eğer bunlarda bir olumsuzluk yok ise krediye onay verilir. Verilen bu onay kredi alacağınız anlamına gelmez. Kredi için kesin onay almak için en yakın banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Banka yetkilisinin talep edeceği belgeler tekrar incelendikten sonra kesin onay için başvuru kredi onay birimine aktarılacaktır. Bu birim onay verirse kredi hesabınıza yatacaktır.

Kesin onaylı kredi, genellikle maaş müşterileri veya ticari banka hesabı olan müşteriler için uygulanmaktadır. Burada kişi için ayrılmış kredi limiti bulunmaktadır. Bu kişi kredi almak istediği anda kredi bu kişinin hesabına aktarılmaktadır. 

Kredi Başvurusu En Geç Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi başvurusu ne zaman çıkar şeklinde bir çok soru gelmektedir. Kredi başvuru değerlendirme süresi ön onaylı kredi ve kesin onaylı kredi başvurusuna göre farklılık göstermektedir. Buna göre; 

  • Ön onaylı kredi: Şubeye gitmeden cep telefonundan, internetten, mobil bankacılıktan ya da ATM’den yapılan kredi başvuruları ön onaylı kredi başvurusudur. Bu başvurular 5 dakika gibi kısa bir süre içinde cevaplanmakla birlikte kesin onay için şubeye gidilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ön onaylı kredilerde kesin onayla birlikte süresi 48 saati bulabilmektedir.
  • Kesin onaylı kredi: Kredi başvurusu yaptığınız anda krediniz onaylanmışsa aynı gün içinde kredi hesaba yatırılmaktadır. Kesin onaylı kredi genellikle maaş müşterileri ve ticari hesabı olanlar için uygulanmaktadır.

Kredi Başvurusu Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu hangi aşamada olduğunu merak edenlerin yapması gereken kredi başvurusu yaptığı ekranda bulunan butona tıklayarak kendilerinden istenen bilgileri girmesinden ibarettir. Böylece kredinin hangi aşamada olduğunu hemen görebilirler. Eğer böyle bir buton yoksa ya da sistem hata veriyorsa, bankanın en yakın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak başvurum hangi aşamada sorusunun cevabını anında öğrenebilirsiniz.

Haftasonu Kredi Çekme Başvurusu Yapılabilir Mi?

Ön onaylı kredi başvuruları haftasonu, günleri veya bayram gibi tatil günlerinde de yapılabilmektedir. Bu anlamda bankaların mesaisinin olmadığı günlerde SMS ile, internetten, ATMden ya da mobil bankacılıktan ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak krediniz onaylansa bile kesin onay almak için banka şubesinin açılmasını beklemeniz gerekmektedir.  

Kredi Başvurusu İptali Mümkün Müdür?

Kredi başvurusu yaptıktan sonra bu başvurunun iptal edilip edilmeyeceği başvurunun hangi aşamada olduğuna bağlıdır. Kısaca kredi başvurusunun cayma hakkının kullanılmasıyla iptal edilmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak cayma hakkının hangi aşamada kullanıldığı önem arz etmektedir.

Bir alt başlıkta bu aşamaları sıralayalım.

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurusunu geri çekme durumunun mümkün olup olmadığını başvurunun hangi aşamada olduğuna göre ayrı ayrı cevaplayalım:

  • Kredi başvurusu yapıldı ama henüz inceleme aşamasında ise, bankanın en yakın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak kredi başvurunuzu iptal edebilirsiniz. 
  • Kredi başvurusu yapıldı, kredi onaylandı ama para hesaba yatmamış ise, cayma hakkınızı kullanarak başvurunuzu iptal edebilirsiniz.
  • Kredi başvurusu yapıldı ve para hesaba yatmış ise, hesaptan para çekmemiş olmanız durumunda cayma hakkını kullanarak krediyi iptal edebilirsiniz. 
  • Kredi hesaba yattı ve parayı çektiyseniz, artık krediyi iptal edemezsiniz. Burada krediyi iptal etmek istiyorsanız erken ödeme cezası yatırmanız gerekmektedir.

Banka Kredilerinde Cayma Hakkı Nedir ve Kaç Gün İçinde Cayma Hakkı Kullanılabilir?

Cayma hakkı, banka kredileri imzalandıktan sonra belirli bir süre içinde kredi sözleşmesinden vazgeçme hakkıdır. Bu hak kullanıldığı durumlarda herhangi bir masraf ödemeden kredi hesabı kapatılacaktır. Cayma hakkı kredi çeken kişiye aittir. Bankanın cayma hakkı yoktur.

Cayma hakkı belirli süre içinde kullanılmalıdır. Bu süre kredi sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 14 gündür.

Cayma hakkının kullanılabilmesi için bankanın yatırdığı paranın hiç bir şekilde kullanılmamış olması gerekmektedir. 

Çok Kredi Başvuru Yapmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Birden fazla kredi başvurusu yapmanın kredi puanını düşürüp düşürmeyeceği sıkça sorulan sorular arasında gelmektedir.

Çok fazla kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürmez. Hatta bu başvurular neticesinde bankaların kredi vermek istemesi başvuru yapanın lehine olan bir durumdur.

Kredi notunu olumsuz etkileyen durumlar kredi alınması halinde bu kredinin ödenmesinde sorun yaşanması halidir. 

Kredi Çekme Başvurusunda Bulunmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi başvurusunda bulunmanın kredi notuna olumsuz herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece şunu belirtebiliriz. Her banka kendi istihbari arşivini oluşturduğu için bankaya kredi başvurusu yapıp kredi onay almasına rağmen sürekli olarak krediyi almaktan vazgeçilmesi durumunda banka başvuru yapan kişiyi kendisi açısından kara listeye alabilir. Ancak bu durum diğer bankaları bağlamaz.

Kredi Başvurusunda Sigorta Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Bankalar düzenledikleri kampanyalarla düşük faiz oranlı ve masrafsız kredi seçeneği sunmaktadır. Bu gibi kredilerde bankalar hayat sigortası veya kasko gibi sigortanın kendilerinden yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Eğer böyle bir kampanya dahilinde kredi alacaksanız sigorta yaptırmanız zorunludur. Ancak bazı bankalar kişinin yaşına ve gelir durumuna göre sigorta zorunluluğundan vazgeçebilmektedir. Bu nedenle sigorta zorunluluğunu bankayla görüşmenizde yarar bulunmaktadır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Kredi alamıyorum ya da nasıl kolay kredi alabilirim sorularının cevabı için interaktif kredi isimli konuyu hemen bağlantıya tıklayarak okuyun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın