Banka Ödemelerim Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Yapmalıyım?

Banka Ödemelerim Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Yapmalıyım: Kredi ve kredi kartı ödemelerinin gecikmesi ve hatta bu ödemelerin gecikmesinin sürekli hale gelmesi, kredi borçlusu için bir takım sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Gecikme faizi ödenmesinden kredi notunun düşmesine ve hatta kredinin iptalden icra takibine kadar gidebilen bu sonuçlar nedeniyle borçlu sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle banka kredi ödemelerinin zamanında ve tam olarak yerine getirilmesi gerekiyor. Ancak kimi zaman kredi ya da kredi kartı ödemeleri gibi banka ödemelerinin yapmak istesek de ya ödeme günü ya da ödeme gününün son günü tatil zamanına denk geliyor. O halde ödeme günü resmi tatil gününe denk geliyorsa ne yapılmalıdır?

Bu yazımızda banka ödemeleri ya da normal ödemelerimizin resmi tatil ya da hafta sonuna denk gelmesi durumunda ne olacağı ve ne yapmamız gerektiği konularını anlatmaya çalışacağız.

Ödemenin Hafta Sonuna veya Tatil Gününe Denk Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Ödemenin hafta sonuna ya da tatil gününe denk gelmesi, borç ilişkisinde yerine getirilecek borç ödemesinin mesai saatinin olmadığı cumartesi ve pazar günü ile dini ve milli bayramlar gibi resmi tatil günlerine denk gelmesi anlamına gelmektedir. Ödemelerin bu şekilde mesainin olmadığı tatil günlerine rastlaması iki şekilde olmaktadır. Bunlardan birisi ödeme günü için henüz süre vardır ve bu süre devam ederken tatil gününe denk gelebilir. Diğer ise ödemenin son günü tatil gününe denk gelebilir. Şimdi bu iki duruma göre ödeme için ne yapmamız gerektiğine bakalım:

1- Ödemenin Son Günü Olmamakla Birlikte Vadesi Tatil Gününe Rastlaması Hali

Belirli bir vadeyle borç aldınız; ama bu borç için son ödeme günü henüz gelmemesi hali bu kapsamda değerlendirilecektir. Örneğin bir bankadan ya da herhangi bir kimseden borç aldınız ve bu borcu en geç 01.06.2018 tarihinde ödemeni istedi. Ancak siz bu borcu 26.05.2018 günü ödemek istediniz. Ödeme yapmak istediğiniz gün hafta sonuna denk geldiği için bu ödemeyi yapsanız da olur yapmasanız da olur. Çünkü henüz vadesi dolmadığı için gecikmeniz dolayısıyla faiz talep edilemeyecektir. Yani temerrüt durumu oluşmayacaktır. Bu sebeple ödeme zamanı gelmemiş borcunuzun hafta sonuna denk gelip gelmemesinin herhangi bir önemi yoktur.

2- Ödemenin Son Günü Resmi Tatil Gününe Ya da Hafta Sonuna Denk Gelmesi Hali 

Ödeme gününün hafta sonu ya da resmi tatil gününe denk gelmesi hali borç ödemesi yapacak kişilerde kafa karışıklığına yol açmaktadır. Çünkü bir taraftan ödeme yapmak istiyorsunuz ama parayı alacak muhatap bulamıyorsunuz. Özellikle bankalar üzerinden ödenmesi gereken borçlarda bu sorun baş gösteriyor. Çünkü görünüşte sanki ödemenin son günü geçirilmiş gibi görünüyor ve dolayısıyla borçlu gecikme faizi gibi ek ödemeler yapacağı korkusuna kapılabiliyor. Ancak endişe etmeye gerek yok.

Ödemenin son gününün resmi tatile ya da hafta sonuna denk gelmesi durumunda borçlunun ödeme süresi otomatik olarak bir sonraki iş gününe kadar uzuyor. Yani borçlu ödemesini hafta sonunu takip eden pazartesi günü ya da resmi tatili takip eden ilk iş günü yerine getirebilir. Örneğin ödemenin son günü cumartesi’ye denk gelmiş kişi borç ödemesini pazartesi yapabilir. Ya da mesela bayram tatilinin salı günü bittiğini, oysa borç ödemesinin son gününün pazartesi günü olduğunu düşünelim. Bu durumda borçlu ödemesini resmi tatilden sonraki ilk iş günü olan çarşamba günü yerine getirebiliecektir.

Ödemenin son günü hafta sonu ya da tatil gününe rastlayan borçluya “ödemeni internetten ya da bankamatikten yapabilirdin. Bunu yapmadığın için kusurlusun ve gecikme faizi ödeyeceksin.” şeklinde talepte bulunulamaz. Böyle bir talepte bulunulsa dahi borçlu bunu kabul etmeye zorlanamaz.

Kredi ya da Kredi Kartı Ödemesi Hafta Sonuna veya Resmi Tatil Gününe Denk Gelirse Ne Olur?

Kredi ya da kredi kartı borcu ödemeleri bankaya ya da bankaya gönderilmek üzere aracı kuruluşlar (örneğin PTT gibi) tarafından yapılabiliyor. Ancak kredi ya da kredi kartı borcu gibi banka ödemelerinin son gününün hafta sonuna veya resmi tatil gününe denk gelmesi halinde ödeme tatili takip eden ilk iş günü yapılabilir. Dolayısıyla bu gecikme sayılmayacağı için banka sizden herhangi bir talepte bulunamayacaktır. Örneğin sizden gecikme faizi isteyemeyecektir.

Bankaların kredi borç ödemeleri ATM’ler üzerinden yapılabiliyor ve ATM’ler de 7 gün 24 saat aktif olarak çalışıyor. Benzer şekilde internet bankacılığından da banka ödemeleri yapılabiliyor. Bu durumda ödeme günü tatil gününe denk gelirse banka, ödemenizi ATM’den ya da internet bankacılığından yapmalıydınız diyebilir mi? Hayır diyemez. Çünkü Borçlar Kanunu gereğince ödemenin son günü resmi tatil gününe denk gelirse borçlunun tatili takip eden ilk iş günü ödeme yapma hakkı bulunuyor.

Kredi ya da Kredi Kartı Ödemesi Geciktirilirse Ne Olur?

Kredi ya da kredi kartı ödemesi gibi banka ödemelerinin geciktirilmeden zamanında ve tam olarak ödenmesi gerekiyor. Şayet bu ödemeler geciktirilirse borçlu öncelikle gecikme faizi ödemek zorunda kalacaktır. Gecikme faizinin hesabı ise kredi kartları için kredi kartı hesap kesim tarihinden itibaren, kredi ödemelerinde ise kredinin ödenmesi gereken son günden itibaren işleyecektir.

Eğer kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi sürekli olarak geciktiriyorsanız ve bunu bir anlamda alışkanlık haline getirmişseniz bu durum kredi notunuzun düşmesine yol açabileceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bankadan yeni bir kredi kartı talep ettiğinizde ya da kredi başvurusunda bulunduğunuzda, olumsuz cevap alabilirsiniz.

Son olarak şunu da belirtelim ki kredi kartlarında hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi vardır. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında genellikle 10 gün fark vardır. Yani hesap kesim tarihinden itibaren kredi kartı borcunu ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemenin son günü ise son ödeme tarihi olarak belirtilen tarihtir. Şayet son ödeme tarihi geçirilirse hesap kesim tarihinden itibaren faiz işleyecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın