Banka Otomatik Ödeme Talimatı Nedir, Nasıl Verilir?

otomatik-odeme-talimati-nedir

Talimatı Nedir, Nasıl Verilir? : Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti Bankası gibi pek çok banka son ödeme tarihi geçmeden faturaların ödenmesi  için otomatik ödeme talimatı uygulaması yapmaktadır. Otomatik ödeme talimatı verme işlemi için bankanıza bu talebinizi iletmelisiniz. Yazımızda otomatik ödeme talimatı nedir ve otomatik ödeme talimatı bankaya nasıl verilir açıkladık.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı ile bankada açtırmış olduğunuz vadesiz hesap aracığı ile faturalarınızın son ödeme tarihine kadar sizin vermiş olduğunuz ile otomatik olarak ödeme işleminin yapılması olarak tanımlanabilir. Otomatik ödeme talimatı ile su, elektrik, doğalgaz, TV gibi faturalarınızın son ödeme tarihi geçmeden ödemesi yapılabilir.

Otomatik ödeme talimatı, bankacılık ürünleri aracılığıyla verilen ve günlük yaşamı oldukça kolaylaştıran bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, tam olarak otomatik ödeme talimatı nedir? Aylık ödemelerini banka hesabı üzerinden otomatik olarak çekilmesini talep eden kişilerin, tüm fatura ödemeleri hesabı üzerinden gerçekleşmektedir.

Böylece, fatura ödemesi yapmak için herhangi bir zahmete girmek kalmaksızın, tüm ödemeleriniz hesabınızdan yapılmaktadır. Özellikle, fatura ödemelerinizi unutuyorsanız ya da yatırmaya zamanınız kalmıyorsa, bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek, tüm fatura ödemelerinin zamanında ve düzenli olarak yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı vermek için, müşterisi olduğunuz bankanın internet ya da kurumsal şubesine giriş yaparak, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

İnternet şubesinde talimatlar ya da ödemeler menüsüne girerek, ilgili kısımdan talimatınızı verebilirsiniz. İnternet şubesi dışında müşterisi olduğunuz bankanın çağrı merkezini arayarak da talimat talebinde bulunabilirsiniz.

İşlemlerinizi çağrı merkezi ya da internet şubesinden yapmak istemiyorsanız, banka şubenizi ziyaret ederek de talebinizi iletebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Avantajları

Bankalar, otomatik ödeme talimatı vermek isteyen müşterilerinden ek bir ücret talep etmemektedir. Üç ve daha fazla fatura ödeme talimatı verdiğinizde bankalar hesap işletim ücreti ya da kart aidatı konusunda da avantajlar sunabilmektedir.

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde, hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle, fatura tarihleriniz yaklaştığınızda hesabınıza para yatırarak, ödemelerin zamanında ve düzenli olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Hesabımda Para Olmasa Da Faturalar Otomatik Ödenir Mi?

Faturalarınızın ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verdiniz. Ancak hesabıınızda faturaların ödenmesi için yeterli miktarda para yok,  otomatik ödeme talimatı verdiğim için faturlar ödenir mi diye düşüyorsanız hesabınızda para olmadığında faturaların ödemesi yapılmamaktadır.

Bankalar hesabınızda para olmadığında otomatik ödeme talimatı vermiş olsanız da faturaların ödemesini gerçekleştirmez. Bu nedenle de bazı bankalar kredili mevduat hesabı açmanızı önerebilirler.

Hesabınızda bakiye olmaması durumunda fatura ödemeleri yapılmayacağından, ödeme gecikmelerinden kaynaklı olarak gecikme faizleri işleyebilir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster