Bankada Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

altın yatırımı

Nasıl Yapılır? : Altın yatırımı bankada nasıl yapılmalı, vadeli ve nedir sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Altın yatırımı yapmak mantıklı mı tartışmaya açık bir konudur. Ancak pek çok insanın da birikimlerini değerlendirmek amacıyla tercih ettiği bir seçenektir altın. Bankalardaki altın hesapları ile hesabınızda altın biriktirebilirsiniz. Böylece hem güvenli bir şekilde altınlarınızı saklamış olursunuz hem de altın değerlendikçe birikimlerinizde değerlenir. İşte Bankada Altın Yatırımı yapmak için Vadeli ve Vadesiz Altın Hesapları.

Bankada Vadeli ve Vadesiz Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın bir olarak tercih edilmektedir. Hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok yerinde altın güvenli olduğu düşünülerek aracı olarak kullanılmaktadır. Uzun vadede yapmak isteyenler altın ile birikimlerini değerlendirebiliyor. Altın artık sadece kuyumcular ile değil bankalar ile de yapılabiliyor.

Bankalardan altın yatırımı yapmak istiyorsanız öncelikle yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor. Hangi bankadan açtırmak istiyorsanız o bankanın şubesine giderek hesap açılını yapabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar telefon bankacılığından , mobil bankacılıktan , internet şubesinden de yatırım hesabı açmaya imkan veriyor.

Bankadan açtırdığınız altın yatırımı ile birikimlerinizi değerlendirmek istediğinizde vadeli ve vadesiz yatırım hesabı açtırmanız mümkündür.

Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz Altın Hesabı açtırdığınızda bankalar bu hesaplar için alt limit tutarı belirlemektedir ve bu limit kadar altın alımı yapabilir. Bankanın sizin bu vadesiz altın hesabının alt limitinden daha az olmayacak şekilde altın alımı yapmanız mümkündür. İsterseniz bankaya vadesiz hesaplarınızdan düzenli bir şekilde altın alımı gerçekleştirilmesi için talimat verebilirsiniz. Aynı şekilde kredi kartınızdan da altın alımı yapılıp sonrasında hesabınıza aktarılması talebinde bulunabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı

Vadeli Altın Hesabı’nda hesabınızda bulunan gram altınlar önemlidir. Hesabınızdaki gram altınların kaç gram olduğuna göre faiz getirisi olmaktadır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllı vade seçeneklerine göre vadeli altın hesabı ile faiz geliri alınabilir. Bankaların altın hesapları için verdikleri faiz oranları her bankaya göre farklılık gösterebilir. Uzun vadede yapılacak olan yatırımlar için ve bu şekilde faiz ile para kazanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir hesap türüdür. Faiz ile aldığınız gelirin %15’i stopaj vergisi olarak kesilmektedir.

Altın fiyatı arttığında bankadaki altın hesabınızda bulunan altınların da değeri artmış olacaktır. Ayrıca bankada altınlarınızı güvenli bir şekilde saklamış olursunuz.

Vadeli yada vadesiz altın hesabınızı bankaların mobil uygulamalarından yada internet şubesinden kontrol edebilirsiniz. Altın hesabınızda kaç gram altınınız var, ne kadar altın almak istiyorsunuz gibi altın hesabınızla ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın