Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Çekilir?

blokeli-hesaptan-para-cekme

Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Çekilir? : Banka hesabına bloke neden konur diye baktıktan sonra blokeli hesaptan para çekme işleminin nasıl mümkün olacağını yazımızda açıkladık. Banka hesabı farklı nedenlerden dolayı bloke olabilir.

Öncelikle blokeli para nedir ; kısmen veya tamamen ödemesi yapılmamış bir ödeme için ya da bir işlem için bloke uygulanarak, paranın kullanılması ya da paranın harcanmasının kısıtlanması ya da yasaklanması nedeniyle yasaklanan paraya bloke para denilebilir.

Banka Hesaba ?

Banka hesaba çeşitli nedenlerden dolayı bloke uygulaması yapabilir. Blokenin farklı nedenleri olabilir. Banka hangi durumlarda koyar bakalım.

Nakdi ya da kefalet şeklinde bankadan alınan kredinin teminatı olarak para bloke edilebilir. Vadeli mevduat rehni karşılığı kredi aldıysanız banka bu nedenle bloke uygulayabilir.

Kredinin geri ödemesi yapılana kadar mevduat üzerine bloke uygulaması yapılır. Bir teminat mektubunun nakit karşılığı verilmesi durumunda da paraya bloke uygulaması yapılabilir.

İcra ve İflas Kanunu, Vergi Hukuku uygulamalarına bakıldığında bankada bulunan, mevcut para  yada hesap üzerine bloke yapılabilir.

Müşterinin parasına bloke yapılmasından sonra bu işlem sonuçlanıncaya kadar veya blokeyi tesis eden kişi veya kuruluş ikinci bir talimat verene kadar transfer işlemi, nakil işlemi ya da ödeme yapılmamaktadır.

Bankada Bloke Edilen Para Alınabilir Mi?

Bankada bulunan paranız herhangi bir nedenden dolayı bloke olduysa bankada bloke edilen para nasıl alınır diye sorabilirsiniz. Bankada bloke edilen para ancak bankaya borcunuzu ödediğinizde hesabınızda bulunan parayı geri alabilirsiniz.

Yani bloke edilen parayı almak için blokenin kaldırılması gerekiyor.

Bankadan bulunan para icra ya da vergi dairesinin emri ile bloke uygulaması yapılıyorsa haciz veya ödeme yapılana kadar veya bu konudaki anlaşmazlık sonuçlanana, çözülene kadar bekletilir.

Bankanın parayı bloke etmesi nedeniyle paranızı geri almanın nasıl mümkün olabileceğini açıkladık. Bankadaki paranın bloke edilmesi nedeniyle bankadan paranızı çekemiyorsanız borçlarınızı ödemelisiniz.

Yani bankada bulunan hesabınıza bloke koyulduysa ve hesabınızdaki paranın tamamına bloke koyulduysa bu durumda bu parayla ilgili işlem yapamazsınız. Mesela hesapta bulunan para ile fatura ödemesi yapamazsınız, parayı çekemezsiniz, bu parayla yatırım yapamazsınız. Hesabınızda bulunan paraya bloke uygulandığında bu parayı kullanmanız mümkün olmayacaktır. Yapmanız gereken ise banka hesabına konulan blokeyi kaldırmaktır.

Banka hesabına konulan blokeyi kaldırmak için öncelikle blokeyi kim koymuş öğrenmeniz gerekir. Sonrasında ise banka hesabına konulan blokeyi kaldırmak için işlemlere başlayabilirsiniz.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster