Bankada Sıra Beklemeden İşlemlerimi Nasıl Yapabilirim?

Bankada Sıra Beklemeden İşlemlerimi Nasıl Yapabilirim: Bankada öncelikli sıra almak, işlemlerinizi sıra beklemeden ve zaman kaybı yaşamadan tamamlamanızı sağlamaktadır. Gerçekten özellikle baz iş günlerinde banka şubesinden yapmak zorunda olduğumuz işlemlerinizi yapabilmek için kimi zaman saatlerce bankada beklemek durumunda kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda herkesin aklından şu soru geçmektedir: “Şubelerde öncelikli sıra nasıl alınır?

Bu yazımızda bankada sıra beklemeden işlemlerinizi nasıl yapabileceğiniz konusunda sizlere bir kaç ipucu vereceğiz. İşte o detaylar…

Öncelikli Sırası Nedir?

Öncelik sırası en genel anlamıyla, bir takım nedenlerle bir başkasına ayrıcalık tanınmasıdır. Bu sayede bu kişi, işlemlerini diğer kişilerden önce yapabilmektedir. Öncelik sırası tanınması, kişinin engeli, hastalığı, özel durumu ya da statüsünden kaynaklanabileceği gibi işletmenin kendi müşterilerini diğer müşterilerden farklı bir konuma koymak için de tanınabilmektedir. Bankacılık alanındaki öncelikli sıra hakkı daha çok banka müşterilerine tanınan ayrıcalıktır. Bu sayede o bankanın müşterisi, işlemlerini diğer banka müşterilerine göre daha önce yapabilmektedir.

Öncelik Sırası Nasıl Belirlenmektedir?

Öncelik sırasını belirlemek, önceliğin nedenine bağlı olarak değişmektedir. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı banka müşterisi olmaktır. Bankalar kendi müşterilerine ayrıcalık tanımak için müşterisine öncelik sırası tanımaktadır. (Genellikle bankalar üst limitli kredi kartı kullananlar için öncelik sırasını sıklıkla uyguladığını hatırdan çıkarmamak gerekiyor.)

Banka müşterisi olup da öncelik sırası almak için yapmanız gereken bankanıza ait kartınızla numaratörden sıra numarası almanızdır. Bu işlem için;

 • Bankaya ait bankamatik ya da kredi kartını numaratöre yerleştiriyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan ekrandan yapacağınız işlemi seçiyorsunuz.
 • Numaranızı alıyorsunuz. Aldığınız numaranın diğer numaralardan farklı olduğunu fark edeceksiniz.

Öncelik sırasının uygulandığı ikinci durum ise acil veya hastalıklı durum halidir. Bankalar her şube yetkilisine acil durumlarda öncelik sırası tanıma hakkı vermiştir. Yetkili kişiler genelde banka müdürü veya banka şefidir. Bu yetkililer, örneğin hastalık gibi bir sebeple durumu acil olan ya da bir işlemi yetiştirmek için zamanla yarışan kişilerin işlemlerini tamamlayabilmesi için sistem üzerinden öncelikli sıra tanımlayabilmektedir. Bunun için banka yetkilisine, mevcut durumun aciliyetini anlatarak öncelikli sıra numarası tanınmasını talep etmeniz gerekmektedir. Hemen belirtelim ki banka yetkilisinin bu gibi durumlarda numara tanıma zorunda değildir. Bu tamamen banka yetkilisinin takdirindedir.

Bankada Sıra Beklemeden İşlemlerimi Nasıl Yapabilirim?

Bankada sıra beklemeden işlemlerinizi yapabilmeniz için yapmanız gereken tek şey, bankaya gitmeden önce sıra numarası almanızdır. Bankaya gitmeden önce sıra numarası almak için sahip olmanız gereken tek şey bankanın mobil bankacılık uygulamasıdır. Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak sıra numarası almanız durumunda, sistem saat kaçta bankada bulunmanız gerektiğine kadar pek çok bilgiyi size bildiriyor. Siz de belirtilen saatte bankaya gittiğinizde işleminizi sıra beklemeye veya şubeden sıra numarası almaya gerek kalmadan halledebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Üzerinden Sıra Numarası Nasıl Alınır? 

Mobil bankacılık üzerinden sıra numarası almanız için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayalım:

 • Mobil cihazınıza (cep telefonu, tablet..vs), bankanın mobil bankacılık uygulamasını indiriyorsunuz.
 • Mobil uygulamayı kurduktan sonra gerekli bilgileri girerek hesabınıza giriş yapıyorsunuz.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra şubeden randevu al seçeneğini tıklıyorsunuz.
 • Gitmek istediğiniz banka şubesini seçiyorsunuz.
 • Gideceğiniz saati seçiyorsunuz. (bazı bankalar bu seçeneği kullanmayabiliyor)
 • İşlemi onaylıyorsunuz ve sıra numaranız hazır.

Banka sıra numarasını aldıktan sonra belirtilen saatte işleminiz için bankaya gittiğinizde sıra beklemeye gerek kalmadan işlemlerinizi yapabileceksiniz. Bazı bankaların mobil bankacılık üzerinden sıra alma işlemleri şu şekildedir:

 • Yapı Kredi Mobil Bankacılık Randevu Alma İşlemi: Mobil uygulamadan sırasıyla şu adımları takip edeceksiniz: “Diğer işlemler > Randevu Al”
 • Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Randevu Alma İşlemi: Mobil uygulamaya girdikten sonra sol alt köşede randevu al seçeneğini tıklıyorsunuz. Çıkan ekranda gitmek istediğiniz şubeyi seçerek sıra al seçeneğine tıklıyorsunuz.
 • Denizbank Sıramatik’ten Şubeye Gitmeden Sıra Alma: Google Play Store veya Apple Store’dan Denizbank’ın uygulaması olan “Denizbank Sıramatik” uygulamasını indiriyorsunuz. Sizden istenen bilgileri girerek uygulamaya giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra gitmek istediğiniz şubeyi seçiyorsunuz. İşlemi onayladığınızda sistem öncelikli sıra numarasını veriyor.
 • Garanti Bankası Mobil Bankacılık Randevu Alma İşlemi: Mobil uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Randevu İşlemleri” menüsünden “randevu al” seçeneğini tıklıyorsunuz. Açılan ekranda gideceğiniz şubeyi, randevu tarihini ve saat aralığını belirliyorsunuz. İşlemi onayladığınızda numaranız hazır.

İş Bankası Yüz Yüze Bankacılık Müşterileri Öncelik Hakkına Sahip

İş Bankası yüz yüze bankacılık müşterileri, bankacılık işlemleri için İş Bankası şubelerine gittiklerinde, müşteri ilişkileri yöneticileri ile görüşerek bankacılık işlemlerini sıra beklemeden tamamlama ayrıcalığına sahiptir. Bu ayrıcalıktan yararlanmak için sadece yüz yüze bankacılık müşterisi olmak yeterlidir. Bunun dışında başka bir şey yapmaya gerek bulunmamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın