Bankadaki Maaş Hesabına Bloke Konulur Mu?

maaşa bloke konulur mu

Bankadaki Maaş Hesabına Bloke Konulur Mu?: banka maaş hesabına bloke koyabilir mi, banka hesabına neden bloke konulur, maaş hesabına bloke konulabilir mi sorularınızın cevaplarını ve bloke nasıl kaldırılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Her ay maaş aldığınız bankadaki maaş hesabınız için bloke uygulaması yapılabilir mi yazımızı okuyabilirsiniz.

Nakit ihtiyacı olduğunda pek çok kişi bu durumu gidermek için bankalardan kredi almak için başvurular yapıyor. Kredi başvurunuza engel bir durum olmadığında da bankalar kredinize onay veriyor ve siz de bu parayı alarak ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Ancak kredi taksitlerini ödemeye geldiğinde eğer bu taksitleri ödeyecek yeterli nakite sahip değilseniz o zaman sıkıntılı bir dönem başlıyor.

Aldığınız kredi taksitlerini ödeyemediğinizde bankaya ipotek olarak gösterdiğiniz ev, iş yeri, arazi gibi mal varlıklarınız bu kredi borçlarının karşılanması için hukuki bir süreçle satılabiliyor. Siz de bu nedenle elinizdeki mal varlığını kaybetmiş oluyorsunuz. Bu noktada akıllara bir soru takılıyor. Eğer maaşlı çalışan bir kişiyseniz Kredi Borcu İçin Maaşa Bloke Koyulur Mu diye sorabilirsiniz. İşte yazımızda bu durumu size açıklayacağız.

Maaşıma Neden Bloke Konur?

Maaşınıza bloke konulması için sizin almış olduğunuz krediyi ödememiş olmanız neden olabilir. Yine bununla birlikte maaşınızı ve krediyi aynı bankadan aldıysanız ve borçlarınızın ödemesini yapmadıysanız bu durumda bloke konulabilir.

Maaşa bloke koyulmasının temel nedeni ise kredi kullanırken kredi taksitlerinin maaşınızdan ödenmesi için verdiğiniz talimattır. Bu nedenle de banka aylık gelirinizden yani bankaya yatan maaşınızdan para alınması sadece icra yolu ile yapılabilir. Bankalar da bu durumu kullanarak ve sizin krediyi alırken imzaladığınız kredi taksitlerinin maaşınızdan alınmasına dayanarak bloke koyabilmektedir.

Maaş Aldığınız Bankadan Kredi Mi Çektiniz?

Müşteriler kredi alırken maaşlarını aldıkları bankayı avantajlarından dolayı tercih edebiliyor. Bankaların maaşlı müşterimize şöyle kolaylıklar sağlıyoruz gibi kampanyaları maaşını o bankadan alan müşterilere bir de kredi aldırabiliyor.

Maaşınızı aldığınız bankadan kredi aldığınızda ve kredi borçlarının ödenmesi için bankaya talimat verdiğinizde, kredi borcu ödenmediği zaman banka maaşınıza bloke konabilir.

Maaşıma Nasıl Bloke Koyulur?

Maaşınıza bloke koyulması için şöyle bir durum gerekiyor; eğer siz maaş aldığınız bankadan kredi de aldıysanız ve bu kredi borcunu ödeyemiyorsanız o zaman maaşınıza kredi borcunuzdan dolayı bloke koyulabilir.

Maaşınızı başka bankadan alıyorsanız ve krediyi de başka bir bankadan aldıysanız banka kredi borcunu ödeyemediğiniz için, başka bankada bulunan maaşınıza bloke koyamaz. Bu durum yasal olarak mümkün değildir.

Yani maaşınızla krediniz aynı bankadan alındıysa maaşınıza bloke konulabilir, farklı bankalardan alınan kredi ve maaş için bir banka başka bankadaki maaşa bloke koyamaz.

Maaşa Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Maaşınıza banka tarafından ödenmeyen borcunuz için bloke konulmuş olabilir. Maaşa konulan blokeyi kaldırmanın yolu gecikmeye düşen kredi borcunuzu ödemeniz ve eğer kredi kartı borcunuz varsa bu borcu da ödemeniz gerekiyor. Maaşa konulan blokeyi bu şekilde kaldırmanız mümkündür.

Bankaya giderek blokeyi kaldırmaları hakkında uzlaşmayı deneyebilirsiniz. Böylece anlaşmaya vardığınız bloke kaldırılabilir.

Özetlemek gerekirse maaş aldığınız bankadan kredi aldığınızda, maaşınız bir yönüyle teminat gibi görülmektedir. Siz kredi borcunuzun ödenmesi için maaşınızdan para kesilmesini onayladığınızda ve imzaladığınızda banka kredi borcunuzu ödeyememe halinde maaşınıza bloke koyabilir.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster