Bankadan Aynı Anda İki Kredi Çekilebilir Mi

enkredi

Bankadan Aynı Anda Kaç Çekilebilir: kredi varken 2. kredi çekilebilir miikinci kredi çekilebilir mi, kredi varken kredi çekilir mi ve bankada kredini ödemesi yaparken ikinci krediyi aynı bankadan çekebilir misiniz sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bankalardan alınan krediler ile her türlü ihtiyaçlarımızda ve mal mülk sahibi olmakta kullanılmaktadır. Kredilerin geri ödemesi devam ederken, yani en az bir kredi sahibiyken ikinci bir krediyi alma konusu ise ihtiyaç sahiplerinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Aynı anda kaç bankadan kredi alınır? Sorusunun cevabını merak edenler için, öncelikle bir krediniz varsa ikinci bir kredi alabilmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bankalar ikinci kredi talebinde bulunan müşterilerinden bazı taleplerde bulunmaktadır.

Kredi Ödenirken Yeni Kredi Çekilir Mi?

Kredi ödemenize devam ediyorken yeni bir kredi çekmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Konut, taşıt, ihtiyaç kredilerinden birinin ödemesini yaparken bir kredi daha çekmek istiyorum diyorsanız yeni bir kredi daha bankadan çekebilirsiniz. Yani aynı anda iki kredi çekmek mümkündür. Tabi bu durum için bazı şartları taşımanız gerekiyor.

İkinci Kredi Çekilirken Neye Dikkat Ediliyor?

İki kredi çekmek istiyorsanız banka tarafından sizin talepleriniz hakkında bir analiz yapılacaktır. Bu dikkat edilecek konular aşağıdaki gibi listelenebilir.

  1. Bankadan aldığınız ödemesi devam eden kredinizden ne kadar borcunuzun olduğuna bakılacaktır.
  2. tutarı olarak ne kadar istediğinize bakılacaktır.
  3. -Bu iki maddedeki kredi tutarlarının toplamı sizin kullanılabilir olan toplam limit sınırınızı geçmemesi gerekiyor.

Banka tarafından verilen kredinin geri ödenmesi oldukça önemlidir. Eğer siz aldığınız taşıt ya da konut kredisinin ödemesini bankaya yapmazsanız banka tarafından bu mallarınıza el konulacaktır. Çünkü siz krediyi bankadan alırken konut kredisi için evin tapusunu, taşıt kredisi için ise arabanın devri banka adına rehinli olarak krediyi çekmişsinizdir. Eğer siz 120 gün süre boyunca bankadan aldığınız kredinin ödemesini yapmazsanız banka tarafından bu mallarınız bankanın kredi tutarını tahsil edilmesi amacıyla işlem yapılacaktır.

İkinci Krediyi Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

İki kredi birden çekmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bankalardan ikinci bir krediyi almak isteyen kişilerde olması gereken ilk özellik, mevcut kredisini düzenli ödüyor olmasıdır. Kredisini düzenli olarak ödemeyen kişilerin, ikinci bir kredi alma konusunda şansları biraz düşüktür. Aynı anda kaç bankadan kredi alınır? Konulu makalemize bir diğer önemli özellik ise gelir durumunuzdur. İkinci bir krediyi almanıza rağmen, gelir durumunuz %50’yi kredi ödemeleri için aşmıyorsa kredi almanız mümkündür.

İkinci krediyi alırken, mevcut kredi aldığınız bankayı tercih edebilirsiniz. Başka bir banka avantajlı bir şekilde kredi fırsatı sunuyorsa, tercih edilebilir. Ödemelerinizi farklı bankalara yapma zahmetinden kurtulma adına, mevcut kredi borçlarınızı tek bir banka altında da birleştirebilirsiniz. Alınan iki krediyi de düzenli olarak ödediğinizde, kredi notunuzda önemli bir yükselme olmaktadır. Bu durumda kredi sicilinizi pozitif yönde etkilemektedir. İlerleyen dönemlerdeki kredi ihtiyaçlarınızda da zorlanmadan kredi alabilirsiniz.

Aynı Anda İki Kredi Çekme Şartlarını maddeleyecek olursak genel olarak şöyle toparlayabiliriz.

Aynı anda iki kredi çekebilir ve ödemesini yapabilirsiniz. Bunun için ödemesini yaptığınız kredinin ödemelerini düzenli ve zamanında yapıyor olmanız gerekiyor.

-Bankadan aldığınızı ilk kredinizin ödemesini yaparken gecikme, ödememe gibi sorunlar yaşamadıysanız bu ikinci krediyi almanızda iyi bir durumdur.

-İlk krediniz nedeniyle icra takibine düşmediyseniz ikinci krediyi de bankadan alabilirsiniz.

Eğer kredi ödemeleriniz sırasında sorun yaşadıysanız ve ikinci krediyi de almak istiyorsanız bu durumda banka ikinci krediyi verebilir ya da vermeyebilir, yani tamamen bankanın insiyatifinde bir durumdur.

Kara listedeyken kredi almak istiyorsanız kredi almanızın oldukça zor bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın