Bankadan Ekspertiz Ücreti Geri Alınır Mı?

ekspertiz ücreti

Bankadan Ekspertiz Ücreti Geri Alınır Mı? : Bankalar konut kredisi almak istediğinizde ekspertiz ücreti masrafı oluşmaktadır. Peki ekspertiz ücreti nedir ve ekspertiz ücretini iade almak mümkün müdür? Ekspertiz ücretinin alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemeler sonucunda bu ücreti almakla ilgili de değişiklikler yaşandı. Ekspertiz ücreti çekerek almak istediğiniz ev için uzmanlar tarafından bir değerlendirme durumu olduğu için limitini de etkiler. İşte ekspertiz nedir, neye göre belirlenir ve ekspertiz ücretini alabilir misiniz yazımzıdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Ekspertiz Ücreti Nedir?

Ekspertiz ücreti, bankadan konut kredisi alınacak konuta, görevlendirilen uzman kişiler gönderilerek evin değerinin belirlenmesi amacıyla alınan konut kredisi masrafıdır. Ekspertiz tarafından belirlenen değere göre banka konut kredisi limitini belirlemektedir. Konut için belirlenen ekspertiz değeri evin özelliklerine, konumuna ve diğer faktörlere göre belirlenir.

Bankalara taşınmaz bir mal almak amacıyla kredisi başvurusu yapan kişilerden, banka tarafından ekspertiz ücreti alınmaktadır. Banka bu ücreti, alınacak olan taşınmaz malın değerinin hesaplanabilmesi için konunun uzmanı olan bir kişiden yardım talep ettiği için bu ücreti almaktadır.  Ekspertiz alınacak olan taşınmaz mal ile gerekli olan raporu tutarak bankaya bildirmektedir. Çekilecek olan kredi tutarı da bu rapor doğrultusunda belirlenmektedir.

Ekspertiz Raporu Neye Göre Belirlenir?

Ekspertiz raporu belirlenirken, bir ev veya arsa alınacaksa eğer konumu, bulunduğu il, ilçe mahalle ya da semtin konumu ve evin inşaat masrafları gibi bilgiler önem arz etmektedir. Ekspertiz ücreti genel olarak çekilecek olan kredini %0,80’i oranında olmaktadır. Kredi çekecek olan kişi, başvuru esnasında banka tarafından alınacak olan ekspertiz bedelinin ve kredi masrafların da ödeyeceğini kabul etmektedir. Bu nedenle ekspertiz ücretini geri alma durumu söz konusu olmamaktadır. 2010 yılı itibariyle yapılan kanun değişikliği sonrasında da bankalardan bağımsız olarak hizmet veren bu kuruluşlar yasal olarak faaliyet göstermektedir.

Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankalardan ekspertiz ücretini geri alma durumu kredi başvurusu reddedilmiş kişiler için geçerli olabilmektedir. Kredi başvurusu sonrasında bankaya yapılan yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunulmaktadır. Bankanın bu talebe olumsuz bir sonuç bildirmesi durumunda ise tüketici hakem heyetine başvuru yaparak ödediğiniz miktarı geri alabilirsiniz. Tüketici hakem heyeti tüketiciyi koruyan kararlar aldığından, bankanın iade etmekte sorun yaşattığı bedelin geri alınması konusunda tüketiciden yana bir tavır izlemektedir. Bankalar ekspertiz ücreti alabilir mi sorusu için de şu açıklamayı yapabiliriz.

Ekspertiz kurumlarına ödenen ücret aslında geri alınamamaktadır. Çünkü ekspertiz kurumları bankalardan ayrı olan yani bağımsız kurumlardır. Bankalar önceden ekspertiz ücreti üzerine bir de kendi karlarını ekliyorlardı. Örneğin 500 TL olan ekspertiz ücreti için banka da 200 TL ekleyerek sizden 700 TL alabiliyordu. Yani 200 TL banka şubesi tarafından komisyon olarak alınıyordu. Ekspertiz ücretinin geri iadesi için yapılan başvurularda bankanın aldığı komisyon geri iade ediliyordu. Ancak yapılan düzenlemelerle banka ekspertiz değeri için banka şubesinden komisyon almıyor. Bu nedenle de ekspertiz ücreti geri alınamaz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın