Bankadan İhtarname Geldi Ne Yapmam Gerekiyor

ihtarname geldi

Bankadan İhtarname Geldi Ne Yapmam Gerekiyor: bankadan icra geldi ne yapmalıyım, banka çekerse ne olurbanka ihtarname süresi konularına dair merak ettiklerinizi ve borcunuz için ihtarname geldikten sonra nasıl bir yasal süreç işleyecek  yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bankaların müşterilerine özel olarak sunduğu kredi fırsatlarıyla, insanlar taşıt sahibi ve ev sahibi olabilmektedir. Aynı zamanda alınan ihtiyaç kredileriyle her türlü gereksinimler krediyle birlikte giderilmektedir. Krediler, nakit sorunu yaşanılan dönemlerde adeta bir ilaç niteliğinde olurken, ödeme konusunda sorun yaşandığında ise zorlu bir sürecin içerisine girilmesine sebebiyet vermektedir. Bankalardan alınan krediler için ödeme yapılmadığında ilk olarak ihtarname gönderilmektedir. Bankadan kredime ne olacak şimdi sorusu bu süreçte kredi sahipleri tarafından en çok cevabı merak edilen sorudur.

Kredi İçin İhtarnameden Sonra Yasal Süreç

Bankalar ödemelerinde ikinci taksit gecikmesini de aşacak olan müşterilerine ihtarname yazarak noter aracılığıyla tebliğ etmektedir. İhtarname kredi sahiplerine ulaştırılır ve kredinin ödemesinin yapılması gerektiği bildirilir. İhtarname ücretleri de bu süreçte müşteriler tarafından ödenmektedir. İhtarname gönderildikten sonra ödeme yapılmamaya devam edildiğinde yasal sürece geçiş işlemi başlar. 90. günden sonra başlayan bu süreçte, avukatlar devreye girmekte ve borç tutarı icra yoluyla tahsil edilmeye başlanmaktadır. Yasal süreçte de icra kararının çıkmaması için İcra Müdürlüğü tarafından ihtarname gönderilmektedir. Bir hafta boyunca süre tanınan müşteriler, bu süreçte de ödeme yoluna gitmez ise icra yoluyla alacaklar tahsil edilmektedir.

Kredi Ödenmediğinde Mallara El Konulması

Bankalardan konut ya da taşıt kredisi alanlar ise bu tür ödeme problemleri yaşadığında ve yasal sürece geçtiğinde bankalar tarafından taşıtlarına ya da konutuna el konulmaktadır. Bankalar bu tür kredilerde ipotekli olarak kredi verdiğinden, aldığınız konutun ya da taşıtın banka tarafından el konmasına hakkı bulunmaktadır. Bu şartlar sadece kredilerde değil kredi kartları içinde geçerlidir. Aynı süreç kredi kartları içinde işlemektedir. Özellikle, yasal sürece girildiğinde bankalarda bulunan siciliniz çok olumsuz bir durumla karşı karşıya gelmekte ve bozulmaktadır. Sicilinizin bozulmasıyla birlikte en az 5 yıl boyunca bankaların ürünlerinden yararlanılamamaktadır.

İhtarname Gelen Biri Kredi Çekebilir Mi?

Bankadan aldığınız kredi için borçlarınız sonucunda icra süreci yaşıyorsanız kredi notunuz bu durumda büyük bir düşüş yaşayacaktır. Ödenmeyen ya da ödemesi geciktirilen borçlar kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bu durumu düzeltmek de kolay bir süreçte olmayacaktır. Yani icralık olduysanız  kredi notunuz de düşmüş olacağından bankalardan kredi çekme, kredi kartı alma gibi durumlarda zorluk yaşamanız mümkündür.

Kredi notu düşük olan kişilerin bankaya kredi almak için başvuru yaptığında onaylanması zor bir ihtimaldir. Yani kredinize onay verilmeyebilir. Bankalar kredilerin geri ödemesinin yapılması için kredi verirken de geçmişteki bankacılık işlemleri iyi olan yani kredi notu yüksek olan kişilere kredi vermeyi tercih etmektedir.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. mahmut
    31 Temmuz 2016

Bir cevap yazın