Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

kredi-cekmek-icin-sigorta-suresi

Bankadan İçin Kaç Ay Gerekiyor? : Kredi çekmek için önemli bir bilgidir. kredi çekmek için arasında sigortalı olama durumunuz önemlidir. Peki kredi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir ya da sadece sigortalı olmak kredi almak için yeterli mi bakalım.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi çekmek için öncelikle belirli bir süre sigorta priminizin ödenmiş olması gerekiyor. Kredi çekmek için sigorta süresi nedir diye baktığımızda kredi alacak bireyin geriye dönük olarak 6 ay boyunca sigorta primi ödemesinin yapılmış olması şarttır.

Bankalar kredi verirken gelir durumunu da incelemektedir. Gelir durumu hesaplanırken son 6 ay değerlendirilmektedir ve kredi bu şekilde gelir durumunuz değerlendirildikten sonra size verilecektir.

Kredi almak için sigorta süresini şöyle bir örnekle açıklayalım; 6 ay önce diyelim aylık 4000 TL tutarında maaş alıyordunuz ancak sigorta priminiz asgari ücret üzerinden yatırıldıysa bu durumda banka değerlendirme yaparken maaşınızı asgari ücret olarak kabul edecektir. Kredi tahsisi de bu asgari ücrete göre yapılacaktır.

Bankalar bu nedenle kredi verirken belgelenebilir gelir miktarı değerlendirmesi yapar ve bu değerlendirme sonucunda istediğiniz tutardaki krediye onay verir ya da vermez.

Kredi Almak için Sigorta Şart Mı?

Kredi almak isteyenler için banka gerekli belgeler arasında gelir durumunuzu belgelemenizi isteyecektir. Bankalar düzenli bir gelire sahip olan bireylere kredi vermeyi tercih etmektedir. Peki kredi almak için sigorta şart mı, sigortasız kredi alınır m?

Bankalar kredi verirken SGK şartını eğer kredi çekecek olan kişi kendi işinin sahibiyse istemeyebilir. Ancak bu durumda da vergi levhası gibi ek belgeler talep edilmektedir.

Yani bankalar çalışmayan ya da mal varlığı gibi ek talepleri sağlayamayan kişilere kredi vermemektedir.

Kredi Çekmek İçin Sadece Sigortalı Olmak Yeterli Mi?

Kredi çekmek için aranan tek şart sigortalı olmak değildir. Bankaların sizden istediği evrakları hazırlayıp bankaya sunmalısınız. Banka gerekli değerlendirmelerin ve incelemelerin ardından kredi başvurunuza dönüş yapacaktır.

Yani kredi çekmek için yalnızca sigortanızın olması yeterli değildir. Kredi başvurularında bir çok değerlendirme yapılmaktadır.

Çalışmayana kredi veren bankalar gibi ifadeleri etrafınızda görmüş olabilirsiniz. Ancak bankalar kredi verirken kredinin geri ödemesini sağlayacak olan kişilere vermeyi tercih etmektedir. Bu nedenle kredi notui geçmiş bankacılık işlemleriniz, krediye sunacağınız ipotek, gelir durumunuz gibi faktörler değerlendirilmektedir. Bu nedenle de çalışmayan bir kişinin kredi alması oldukça zordur.

Yeni İşe Başlayan Kredi Çekebilir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın