Bankalar Dışında Kredi Alabileceğiniz 12 Kurum ve Kuruluş

Bankalar Dışında Kredi Alabileceğiniz 12 Kurum ve Kuruluş: Bankalardan kredi alamayanlar sıklıkla “banka dışında kredi nereden alınır” sorusunun cevabını araştırmaktadır. Gerçekten acil nakit ihtiyacı olan kişiler bankaya kredi başvurusu yaptıklarında, kredi notu, kredi sicili, kefil bulamama, gelir belgesi sunamama gibi nedenlerle kredi talepleri reddedilmektedir. Bu durumda olan kişiler tefecilere bulaşmamak için yasal yoldan para bulabilecekleri kurum ve kuruluşları araştırmaktadır. Dolayısıyla banka dışında nereden para bulabilirim sorusunun bu kadar sık gündeme gelmesi de kaçınılmaz olmaktadır.

Bu yazımızda banka dışında kredi veren finans şirketleri, kurumlar ve kuruluşlar hakkında bilgi vereceğiz. Ancak banka dışında para veren yerler konusuna geçmeden önce banka harici kredi çekme işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır.

Banka Harici Kredi Çekme Mümkün Müdür?

Banka dışında kredi çekme işlemi ilk başta ilginç gelebilir. Özellikle banka kredi vermiyorken diğer kurum ve kuruluşlar neden kredi versin diyebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki özel sektörde faaliyet gösteren firmalar, kazanç sağlayacağını öngördüğü işe risk alarak girerler. Bir işletmenin risk almak istememesi demek diğer şirketinde aynı şekilde davranacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla bankaların uyguladıkları kredi politikaları ile diğer işletmelerin uyguladıkları kredi politikaları aynı olmayacağı için bankaların kredi vermek istemediği bir kimseye bir başka finans kuruluşu kredi verebilir. Burada önemli olan kişinin aldığı krediyi geri ödeyebileceği maddi gücünün olduğunu veya olacağını borç verecek finans kuruluşuna ispatlamasıdır. Bu anlamda geliri olup da bunu belgelendiremeyen kişiler mesela ev hanımları, seyyar satıcılar, kayıt dışı çalışanlar veya malvarlığı olanlar bu şekilde kredi alabilirler.

Banka Dışında Kredi Nasıl Alınır?

Banka dışında kredi veren firmalardan kredi alabilmek için yapmanız gereken tıpkı bankalarda olduğu gibi bu kurumların merkezlerine ya da şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunmanızdır. Kredi başvurusu sırasında kimliğinizin yanında olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca taşıt veya konut kredisi için başvuru yapacaksanız, bunlara ait araç ruhsatını veya tapuyu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunun dışında kredi geri ödemesini nasıl yapacaksanız, buna ilişkin belgeleri de yanınıza almanızda fayda vardır.

Banka dışında kredi veren yerler de kredi tahsisi öncesinde kredi notu ve kredi sicili durumuna bakacağından kredi notunuzun çok düşük ve kredi sicilinizin bozuk olmaması önemlidir.

Banka Dışında Bireysel Kredi Veren Özel Şirketler İhtiyaç Kredisi Veriyor Mu?

Banka dışında kredi veren şirketler genellikle ihtiyaç kredisi adı altında; ancak bir mal karşılığı şeklinde kredi vermektedir. Daha açık anlatırsak, bu şekilde kredi veren kuruluşlar, doğrudan nakit parayı sizin hesabınıza aktarıp dilediğiniz gibi harcamanıza müsaade etmemektedir. Bu kuruluşlar örneğin taşıt ya da konut alımlarında ortaya çıkan para ihtiyacına finansal çözüm sunmaktadır. Kredi tahsisi halinde araç ya da konut alımı için verilen krediyi doğrudan ilgili kişi veya firmaya aktarmakta ve alınan mal üzerine de şerh koymaktadır. Örneğin araç için rehin konulmaktadır.

Evkur gibi bazı firmalar ise ihtiyaç kredisi adı altında beyaz eşya, mutfak robotu, cep telefonu gibi eşya alımlarında eşya kredisi vermektedir. Burada da kredi olarak verilen para aynen size teslim edilmemekte, satın alınan eşyanın bedeli kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Bir anlamda firma size borçla mal satmış olmaktadır.

Banka Dışında Taksitle Nakit İhtiyaç Kredisi Veren Kuruluş Var Mıdır? 

Ülkemizde faaliyet gösteren banka dışı finans kuruluşlarının hiç birisi nakit olarak kredi imkanı sunmamaktadır. Bu kuruluşlar bir mal ya da hizmet karşılığı ödenecek para ihtiyacı için finansman çözümü sunmaktadır.

Şimdi banka dışında kredi veren finans şirketleri ve diğer kuruluşları yakından inceleyelim.

BANKA DIŞINDA KREDİ VEREN FİNANS ŞİRKETLERİ

Ülkemizde bankalar dışında kredi hizmeti sunan bir çok finans kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluşların sundukları kredi hizmetlerinin neler olduğuna yakından bakalım:

BANKASIZ ARAÇ VEYA KONUT KREDİSİ VEREN YERLER  

ALJ Finansman

Toyota, Renault, Hyundai, Volkswagen, Opel ve Ford markalarından sıfır kilometre araç alacak kişilere taşıt kredisi olanağı sunmaktadır. Bu firma aynı zamanda sıfır kilometre olmak kaydıyla özel üretim araçlar için de kredi hizmeti vermektedir.

Doruk (DD) Finansman

Konut alımlarında ortaya çıkan finansman ihtiyacını gidermek üzere faaliyet gösteren bir firmadır. Firma hem yabancılara hem de T.C. vatandaşlarına kredi hizmeti sunmaktadır. Firma, konut, işyeri, tarla, arsa gibi taşınmaz alımlarında ipotekli mortgage kredisi imkanı sunmaktadır.

Doruk Finansman aynı zamanda başka bankada bulunan konut kredisinin kendisine transfer edilmesi yönünde de kredi imkanı sunmaktadır. Konut transfer kredisi olarak bilinen bu kredi olanağından yararlanmak için Doruk Finansman’a gidebilirsiniz.

Koç Fiat Kredi

Bankasız kredi alanında faaliyet gösteren Koç Fiat, ağırlıklı olarak taşıt kredisi vermektedir. Son yıllarda çiftçilere yönelik özel kredi olanakları ile de adından söz ettirse de Koç Fiat Kredi’nin en dikkat çeken kredisi taşıt kredisidir. Çünkü Koç Fiat’tan araç kredisi almak için peşinat olması zorunlu değildir. Yani aracın tamamına kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankalardan talep ettiğiniz taşıt kredisi onaylanmamış olsa bile Koç Fiat’tan taşıt kredisi alabilirsiniz. Ancak hemen şunu belirtmek gerekiyor ki Koç Fiat taşıt kredisinden yararlanabilmek için Koç Fiat bayilerinde satılmakta olan Fiat, Jeep veya Alfa Romeo araçlarından birini almanız gerekmektedir.

Orfin Finansman

OYAK ve Renault ile sürdürmüş olduğu işbirliğini finans alanına da taşıyan Orfin Finans A.Ş., taşıt kredisi almak isteyenlere uygun koşullarda kredi olanağı sağlamaktadır. Orfin Finansman hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için 48 aya varan vadelerle taşıt kredisi sağlamaktadır.

Şeker Mortgage Finansman 

Şeker Bank’ın iştiraki ile kurulmuş olan Şeker Mortgage, adından da anlaşılacağı üzere ipotek teminatlı kredi alanında faaliyet göstermektedir. Konut, işyeri, arsa gibi taşınmaz satın alımı durumunda parasal ihtiyaçlarınıza Şeker Mortgage ile çözüm bulunabilmektedir. Şeker Mortgage, konut tadilatları için de kredi olanağı sağlamaktadır. Bunlar dışında Şeker Finans, son yıllarda eğitime destek olmak amacıyla eğitim kredisi imkanı da sağlamaktadır.

VFS Finansman

Resmi adı Volvo Financial Service (VFS) olan ve daha çok VFS Finansman A.Ş, satın alacağınız Volvo ve Renault marka kamyon, çekici ve Volvo marka iş makinelerinin satın alınması ya da kiralanması durumunda finans desteği sunmaktadır. VFS Finansman, sunmuş olduğu kredi olanağı ile ağır vasıta araçların uygun koşullarda alınmasını ve kiralanmasını sağlamaktadır.

Mercedes Benz Finansman

Financial Services AG ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde Mercedes markalı binek ve ağır vasıta araçların satın alınmasından kiralanmasına varana kadar pek çok alanda finans desteği sunulmaktadır.

TEB Finans

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), PNB Paribus ile yapmış olduğu ortaklık çalışmaları sonrasında sigorta ve finans alanında da faaliyet göstermeye başladı. Bu ortaklık sayesinde 30 ülkede faaliyet gösteren TEB Finans, araç ve filo kiralama, satın alma, faktoring, leasing gibi alanlarda kredi imkanı sağlamaktadır.

Tırsan Finans

Tırsan Finans, ağır vasıta araç olarak nitelendirebilecek tır, kamyon, treyler gibi araçların sıfır veya ikinci el olarak satın alınması ya da bu araçların yedek parça alımları için kredi imkanı sağlayan banka dışı kredi finans kuruluşudur.

BANKA DIŞINDA EŞYA İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN ÖZEL KURUMLAR

Turkcell Finansman

Turkcell kendi ürünlerinin ya da Turkcell mağazalarında satışa sunulan ürünlerin satışını arttırmak amacıyla müşterilerine kredi olanağı sunmaktadır. Bu bakımdan cep telefonu yanında birçok teknoloji ürünün satın almak için Turkcell Finansman kredilerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle taksitle cep telefonu satın almak isteyenler, Turkcell Finansman’ı değerlendirebilir.

Evkur 

Evkur, kendi mağazasında satılmakta olan yüzlerce çeşit ürün arasından satın aldığınız ürünler için eşya kredisi imkanı sağlamaktadır. Bu sayede, banka kredileri ile uğraşmadan firmanın kendi olanakları ile sağladığı krediden yaralanabilirsiniz. Üstelik Evkur’dan bu sayede taksitle cep telefonu da alabilirsiniz. Ayrıca kredi notu ya da kredi sicili gibi bankaların dikkate aldığı kriterler Evkur’da dikkate alınmamakta ve kolaylıkla kredi imkanı sağlanmaktadır.

Hemenal Finans

Finansbank kuruluşu olan Hemenal Finans, üye işyerlerinden yapılacak alışverişlerde 36 aya varan taksit imkanı ile eşya kredisi olanağı sağlamaktadır. Bu sayede “senet ile almam için kefil gerekiyor”, “kredi kartımda yeterli yer yok”, “kredi çekmem için bankaya gitmem gerekiyor” gibi alışveriş için engel çıkaran durumları ortadan kaldırarak uygun koşullarda eşya kredisi sağlamaktadır.

Hemenal finans eşya kredisinden yararlanmak için yapmanız gereken Hemenal üye işyerine gidiyorsunuz, satın almak istediğiniz ürünü alıyorsunuz, hemenal eşya kredisine başvuru yapıyorsunuz ve kredi sonucu anında cebinizde. Hemenal ödemeyi yapıyor, siz de ürününüzü alıyorsunuz.

BANKALAR DIŞINDA SENETLE KREDİ VEREN YERLER VE ŞİRKETLER

Borç para almak için başvurulan bir yollardan biri de senetle kredi alma yöntemidir. Bu yöntemde borç veren kişi ile borç arasında bono adı verilen senet imzalanmakta ve karşılığında borç para alınmaktadır. Bono, ciro edilerek el değiştirebildiği için alacaklı kişi bu senedi istediği kişiye devredebilmektedir. Dolayısıyla senedin günü geldiğinde ister alacaklının kendisi isterse bir başkası gelerek senetteki alacağı borçludan tahsil edebilir.

Senetle kredi veren yerler arasında ilk sırayı kuyumcular aldığını söyleyebiliriz. Yaşadığınız çevredeki kuyumculardan bu şekilde iş yapanları çevre esnafa sorarak öğrenmeniz mümkündür.

Senetle kredi veren yerler arasında bir diğer söyleyebileceğimiz yer tefecilerdir. Tefeciler de senet karşılığı borç vermektedir. Ancak tefeciliğin suç olması nedeniyle tefeciden borç alma yoluna başvurmamanız en doğru yol olacaktır.

Bankalar dışında senetle kredi veren şirketler ise yoktur. Çünkü şirketlerin finans alanında faaliyet gösterebilmesi için BDDK’dan izin alması gerekmektedir. Zaten BDDK’dan izin alan bir şirket ise senetle değil, kredi verme kuralları çerçevesinde kredi imkanı sağlayabilecektir.

Senetle Para Almak Güvenli Midir?

Senetle borç para almak en sık başvurulan yöntemdir. Ancak senetle kredi alınması durumunda dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar bulunmaktadır. Madde madde bu hususları size aktaralım:

  • Senetle borç alırken her senedi kendi el yazınızla okunaklı bir şekilde doldurun.
  • Senet yanlış doldurulmuş ise yanlış senedi kendiniz alın ve yenisini doldurun. Hatalı olanı ise kimsenin eline geçmeyecek şekilde yok edin. Bu konuda yakmak en iyi yoldur.
  • Her senet mevcut borcun devam ettiğini gösterdiği için ödediğiniz her senedi alın ve yok edin.
  • Senet borcunun vadesini geçirmemeye özen gösterin. Aksi halde faizler ve icra ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.
  • Alacaklı tarafın sebepsiz yere sırtınızdan zenginleşmemesi için borcun nedenini içeren ayrıca yazılı bir sözleşme yapmalısınız.
  • Senetle para konusunda borç aldığınız kişinin güvenilirliği de esas olarak senedin güvenilirliğini etkileyecek ana unsur olduğunu unutmamalısınız.

Bu konulara dikkat ettiğinizde senetle borç almanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Bankalar Kredi Vermiyor Acil Para Lazım Ne Yapmalıyım? 

Bankadan kredi alamayan ve bu nedenle acil para arayanların sıklıkla sorduğu soruların başında nasıl para bulabilirim sorusu gelmektedir. Bankaların kredi vermemesi halinde acil nakit ihtiyaçlarınız için öncelikle yakın çevrenizi değerlendirmelisiniz. Günümüzde yakın çevreden borç almanın zorluğu hepimizin malumudur. Genellikle yakın çevreden borç almak zor olmaktadır. Dolayısıyla yakın çevrenizden borç bulamazsanız kredi veren vakıflar bu konuda düşünülebilecek ilk seçenek olabilir. Bunun dışında kaymakamlıkların yardım vakıfları bulunmaktadır. Bu vakıflara başvuru yapılarak 1000 TL’ye kadar sosyal yardım almanız mümkündür.

Komisyonlu Kredi Veren Kişiler ve Kuruluşlar

Borç para bulma konusunda komisyon karşılığı bankadan kredi çıkaran kişiler bir başka seçenek olabilir. Bu kişiler bankadan size kredi çıkartma karşılığında çıkan kredinin belirli bir miktarının kendilerine komisyon olarak ödenmesini istiyor. Eğer bu konuda anlaşırsanız, bu kişiler bankalarla görüşme yaparak size kredi çıkartılmasına aracılık etmektedir.

Komisyonla kredi veren işletme sayısında son yıllarda oldukça artış görülmektedir. Hatta bunların çoğu kredi çıkmadan önden para istemektedir. Bu işletmelerin bir çoğu dolandırıcı çıkabildiği için elinizdeki üç-beş kuruş birikimi de bunlara kaptırmamak adına dikkatli olmalısınız.

İhtiyaç Kredisi Veren Özel Kurumlar Konusu İle İlgili Önemli Hatırlatma

Yukarıda banka dışında ihtiyaç kredisi alabileceğiniz kurumlar hakkında detaylı açıklamalara yer verdik. Bu kurumlara müracaat ederek ihtiyacınız olan parayı almanız mümkündür. Ancak unutmamanız gerekiyor ki en iyi kredi, krediye ihtiyaç duymadığınız zamanlardır. Dolayısıyla işlerinizi elinizdeki imkanlar ölçüsünde yapmaya gayret ettiğiniz sürece krediye de ihtiyaç duymazsınız. Böylece kredi masrafları ya da faiz gibi maliyetlerle de uğraşmak durumunda kalmazsınız.

İlginizi Çekebilir: Bankalardan Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi konusu hakkında detaylı bilgi edinmek ve gelir belgesiz kefilsiz kredi veren bankaları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster