Bankalara Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanını Düşürür Mü?

Bankalara Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanını Düşürür Mü: Kredi kullanmak için birçok bankaya başvuru yapabiliyoruz. Kredi başvurularını kimi zaman en uygun koşullarda kredi veren bankayı bulmak için yaparken, kimi zaman da mevcut kredi borcuna rağmen yeni bir kredi almak için yapmaktayız. Peki bankalara bu şekilde kredi başvurusu yapmanın kredi notuna olumsuz bir etkisi olup olmadığını hiç düşündünüz mü?

Bu yazımızda birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmanın kredi notu üzerinde bir etkisi olup olmadığı konusunu çeşitli durumlara göre inceleyeceğiz. İşte o detaylar…

1- Bir Bankaya Kredi Borcum Varken Tekrar Kredi Talebinde Bulunmam Kredi Notumu Düşürür Mü?

Kredi skorunun tespitinde birçok kriter hesaba katılmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi ödeme gücü kriteridir. Ödeme gücü, bir kimsenin aldığı krediyi zamanında ve tam olarak geri ödeyip ödeyemeyeceği ile ilgilidir. Bir kimse, elde ettiği gelire göre aldığı krediyi ödeyebilecek durumdaysa bu kişinin ödeme gücü yerinde kabul edilmekte ve risksiz müşteri olarak görülmektedir. Bu nedenle bankalar bu durumdaki kişilere kredi vermede tereddüt yaşamaktadır.

Ödeme gücü kriteri sınırsız sayıda kredi alınması anlamına gelmemektedir. Bir kimsenin gelirine göre aldığı kredinin miktarı da fazlaysa bu kişinin kredi notu düşecek demektir. Daha açık anlatırsak, bir kimsenin aylık 5000 TL geliri olsun. Bu kişi (A) bankasından aylık 1000 TL ödemeli ihtiyaç kredisi çekti. Aynı kişi bir başka bankadan da aylık 1500 TL ödemeli konut kredisi aldığını var sayalım. Bu kişi bu kredileri alırken sorun yaşamazken, üçüncü bir bankaya gidip tekrar kredi almak istediğinde mevcut kredi ödemelerinin gelirine göre yüksek olması nedeniyle kredi alamayacaktır.

Bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere, bir kimsenin aldığı kredi sayısı arttıkça bu durum gelir içinde kredi ödemelerinin miktarını yükselttiği için kredi notu da düşecek ve mevcut kredi borçları bitmeden yeni bir kredi alması mümkün olmayacaktır.

Burada şunu belirtelim ki kişinin mevcut kredi borçları nedeniyle kredi notunun düşmesi, kredi sicilinin bozulması anlamına gelmemektedir. Şayet bu kişi mevcut kredilerini zamanında ödemez ise kredi notunun düşmesi yanında kredi sicili de bozulacaktır.

2- Sürekli Banka Banka Gezip Kredi Başvurunda Bulunmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi, ortaya çıkan bir ihtiyacın giderilmesi için başvurulan bir borçlanma biçimidir. Dolayısıyla bir kimsenin sürekli olarak kredi kullanması ve kredi başvurusunda bulunması, bu kişinin ödeme gücü hakkında şüphe uyandırabilmektedir.  Bu bakımdan banka banka dolaşıp kredi başvurusu yapmak, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtlardaki kredi başvuru sayısını arttırdığından, kredi notunun düşmesine neden olabilecektir. Bu şekilde kredi notunun düşmesi özellikle daha önce kredi talebinizin bir kaç banka tarafından reddedilmesine rağmen, kredi arayışına devam etmenizden kaynaklıdır.

Burada bir noktayı aydınlatmak gerekiyor. Şayet kredi başvuruları en uygun krediyi bulmak için yapılmaktaysa, buradaki başvuru kayıtlara kredi talebi şeklinde geçmemektedir. Bu nedenle size en uygun koşullarda kredi verecek bankayı tespit için yapacağınız başvurular kredi notunu etkilemeyecektir.

3- Kredi Notunu Düşüren Diğer Nedenler

Kredi notunun düşmesine sadece kredi arayışı sebep olmaz. Bunlar dışında bazı nedenlerle de kredi notu düşebilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi ödemelerinin zamanında yapılmaması kredi notunu düşürür.
  • Kredi ödemelerinin yapılmaması nedeniyle idari ya da icra takibe maruz kalınması kredi notunu düşürür.,
  • Kefil olunan kredinin asıl borçlu tarafından düzenli ödenmemesi nedeniyle bu borcun riskli hale gelmesi ve kefil hakkında icra takibi tehlikesinin olması kefilin kredi notunu da olumsuz etkiler.
  • Birden fazla kredi kullanılması ve mevcut kredi borçlarının yüksek oluşu kredi notunu olumsuz etkiler.

Bonus Bilgi: Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notu, kredi alınırken dikkate alınan en önemli kriterdir. Kredi notunun düşük olması, kredi alma imkanını da zora sokmaktadır. Bu bakımdan kredi notu düşük olanların kredi talepleri ya onaylanmamakta ya da teminat göstermek suretiyle onaylanabilmektedir. Ancak son zamanlarda bazı bankalar kredi notu düşük olanlara kredi imkanı sunmaya başlamıştır. Bu bankalar kredi notunuz düşük olsa bile 10 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Hatta bu bankalar gelir belgenizi sunduktan sonra kefil dahi istememektedir. Yani kredi notu düşük olsa bile kefilsiz kredi imkanı sunabilmektedir. Bu bankalardan ön plana çıkan dört bankayı aşağıya yazıyoruz:

  • Burgan Bank
  • Aktif Bank
  • Deniz Bank
  • QNB Finansbank

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın