Bankalardan Faizsiz Kredi Çekmek Mümkün Müdür?

Bankalardan Faizsiz Kredi Çekmek Mümkün Müdür: Bankalardan faizsiz kredi almak isteyenlerin sayısı son günlerde oldukça arttı. Ancak bankacılık sektörünün ana kazanç kaynağının faizler olduğu dikkate alındığında bankalar faizsiz kredi verir mi sorusunun cevabı da ayrıca merak ediliyor.

Bu yazımızda faizsiz kredi almak istiyorum diyenlerin cevabını merak ettiği faizsiz kredi veren bankalar var mıdır sorusuna yanıt arayacağız. Bu konu bağlamında faiz kredi desteği ve faizsiz kredi veren kurumlara da değineceğiz.

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz kredi, bankaların sunmuş oldukları kredi karşılığında faiz talep etmediği kredi türüdür. Faizsiz kredi daha çok ihtiyaç kredilerinde gündeme gelmektedir. Bununla birlikte bazı işletmeler özellikle konut ve araç satışında belirli bir peşinat karşılığında kalan borcu faizsiz olarak taksitlendirebilmektedir.

Bankaların faizsiz kredi uygulaması ülkemizde iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki katılım bankalarının kredi verme şeklidir. Diğeri ise bankaların dosya masrafı ya da başka isimler altında belirli bir miktar ücret alarak faizsiz kredi tahsis etme yöntemidir.

Katılım bankalarının faizsiz kredi verme uygulaması, bu bankaların kuruluş amaçlarından biridir. Katılım bankaları, parayı doğrudan kredi vermek yerine mal ve hizmet karşılığı şeklinde krediyi tahsis etmektedir. Yani katılım bankası, malı ya da hizmeti satın almakta ve daha sonra bu malı size kredi vadesi süresi için hesaplanacak vade farkını kâr olarak ekleyip satmaktadır. Siz de taksitle bu mal ve hizmetin bedelini katılım bankasına ödemektesiniz.

Bankaların dosya masrafı ya da başka bir isim altında aldığı ücret karşılığında faizsiz kredi tahsisinde ise banka aslında faiz olarak alması gereken parayı krediyi tahsis ederken başlangıçta masraf adı altında sizden almaktadır.

Sıfır Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir? 

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar listesine bakıldığında bugün için sadece katılım bankalarının kar payı karşılığı faizsiz kredi verdiklerini görebiliyoruz. Dolayısıyla bugün faizli bankacılık yapan bankaların gerek ihtiyaç kredilerini gerek konut kredisini gerekse taşıt kredisini kredi vadesine göre hesaplanan faiz karşılığında tahsis etmektedir.

Hangi Bankadan Faizsiz İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

Bugün için faizsiz ihtiyaç kredisini sadece katılım bankalarından alabilirsiniz. Dolayısıyla katılım bankaları dışında faizsiz ihtiyaç kredisi alabileceğiniz banka bulunmamaktadır. Sadece bazı bankalar özel şartlar altında faizsiz kredi imkanı sağlayabilmektedir.

Sıfır faizli ihtiyaç kredisi alabileceğiniz katılım bankaları şunlardır:

 • Vakıfbank Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Katılım Bankalarından faizsiz ihtiyaç kredisi alma konusunda detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Kullanabilir Miyim?

Konut kredisi alırken dikkat edilen en önemli konu kredi maliyetinin en az olmasıdır. Bu bağlamda kredi üzerinde en büyük maliyeti faizler oluşturduğuna göre faiz oranı ne kadar düşükse hatta faiz alınmıyorsa, bu durum bir o kadar da iyidir. Bu nedenle faizsiz konut kredisi en cazip krediler arasında yer almaktadır.

Bugün bankaların uygulamasına baktığımızda faizli bankacılık yapan bankaların hiç birinin faizsiz konut kredisi vermediğini görüyoruz. Bu bankalar kredi alındığı günde geçerli olan faiz oranı üzerinden kredi tahsis etmektedir. Buna karşın katılım bankaları ise kar payı adı altında konut kredisi olanağı sağlamaktadır. Burada katılım bankaları faiz adı altında bir para almamakla birlikte kar payı almaktadır. Kar payı da faiz gibi kredi maliyetini yükselten bir unsurdur.

Yukarıdaki açıklamalar dikkate alındığında bankalardan faizsiz kredi alma imkanı yoktur. Buna karşın bugün için bazı inşaat firmaları konut satışlarını arttırmak için sıfır faizli konut kredisi kampanyası düzenlemektedir. Burada inşaat firması konutun değerinin belirli bir kısmını peşin olarak almaktadır. Konutun değerinin kalan miktarı ise belirli bir vadede ödenmesi istenilmektedir. İnşaat firması bu vade için herhangi bir faiz ödemesi talep etmemektedir.

Sıfır faizle konut alabileceğiniz firmaların bazıları şöyledir:

24 Ay Vade ve Sıfır Faizli Konut Kredisi Projeleri 36 Ay Vade ve Sıfır Faizli Konut Kredisi Projeleri 72 Ay Vade ve Sıfır Faizli Konut Kredisi Projeleri
W Roof Corner Life Güneşli Nish Adalar
Marmararoom Adres Natura Koru Florya
Now Bomonti Modern Collection Güneşli Park Gardenya
Exen İstanbul Dumankaya Ritim İstanbul Ekşi Nar Konakları
Sun Flamingo Dap Yapı Ofis 5YÜ260 Kurtköy
Wes Side İstanbul My Towerland
Dora Park My Home Küçük Maslak
Kidstown Riva Adromeda Gold Ataşehir
Newada My Office 212
Bakırköy 46
Metropark Halkalı
Sur Yapı Sultanbeyli 
Vaditepe Bahçeşir
Soyak Mavi Şehir Optimus
Kale Kent Beylikdüzü
Koru Florya
Nuvodragos Maltepe
Rüya Prestij Beylikdüzü
Altın Oran Çankaya Sinpaş GYO
Terrace Mix

Faizsiz Taşıt Kredisi Veren Bankalar ve Kurumlar Hangileridir?

Faizli bankacılık hizmeti veren bankaların bugün için faizsiz araç kredisi olanağı bulunmamaktadır. Bu bankalar kredi alındığı gündeki faiz oranı üzerinden kredi vermektedir. Buna karşın kar payı ödemek kaydıyla katılım bankalarından faizsiz taşıt kredisi kullanmak mümkündür.

Sıfır faizle araç satışı yapan firmalara gelince, bu firmalar genellikle yıl sonlarına doğru araç satışlarını arttırmak için faizsiz taşıt satışı kampanyaları başlatmaktadır. Bu araç firmaları, aracın değerinin belirli bir kısmını peşin almak kaydıyla aracın değerinin kalan kısmını faizsiz olarak taksitlendirme olanağı tanımaktadır. Bugün için Opel, Peugeout, Fıat, BMW, Citroen, Ford bayilerinden faizsiz araç satın alma olanağı bulunmaktadır.

Sıfır Faizli Kredi Alabileceğiniz Bankaların Tam Listesi

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankaların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Vakıfbank Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Denizbank (Otomatik ödeme talimatı vermeniz kaydıyla 1000 TL’ye kadar faizsiz kredi vermektedir)
 • Garanti Bankası (Maaş müşterilerine 2000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır)
 • Halk Bankası (Kobilere özel faizsiz kredi olanağı sunmaktadır)
 • Fibabanka (Maaşını Fibabanka’dan alan emeklilere özel faizsiz ihtiyaç kredisi vermektedir)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın