Bankalardan Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Alınabilir Mi?

Bankalardan gelir belgesiz ve kefilsiz kredi alınıp alınamayacağı sorusunun cevabı pek çok kimseyi yakından ilgilendirmektedir. Gerçekten bankadan kredi almak için bir çok formaliteyi yerine getirmek gerekiyor. Aslında bu formaliteler, bankanın verdiği krediyi faiziyle birlikte geri almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle banka kredi alacağını tahsil edebilmek için kredi almak isteyenden bir çok güvence istemektedir. Gelir belgesi, kefil, ipotek, rehin bu güvencelerden bazılarıdır. Ancak günümüz koşullarında kefil bulmak çok kolay değildir. Tabir yerindeyse kardeş kardeşe kefil olmamaktadır. Yine serbest ya da kayıt dışı çalışarak gelir elde eden ama bu gelirini belgelendirme imkanı olmayan çok sayıda insan vardır. Bu ve bunun gibi durumlar insanları gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaları araştırmaya sevk etmiştir.

Bu yazımızda bankaların gelir belgesiz ve kefilsiz kredi imkanı sağlayıp sağlamadıkları ve böyle bir imkan var ise hangi koşullar altında gelir belgesiz ve kefilsiz kredi sunduklarını inceleyeceğiz.

Gelir Belgesi ve Kefil İstemeyen Banka Var Mı?

Bankalar arasında artan rekabetle birlikte kredi konusunda bir çok avantajlı kampanyalar da gündeme gelmektedir. Bankalar, kredi verme konusunda oldukça cazip imkanlar sunmaktadır. Bazı bankalar gelir belgesiz kredi imkanını ön plana çıkartırken bazı bankalar ise kefilsiz kredi imkanı sunmaktadır. Kimi bankalar yüksek limitli kredi verirken, kimi bankalar ise masrafsız kredi ya da düşük faizli kredi olanağı sunmaktadır. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere, gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların olduğunu söyleyebiliriz.

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların ortak özelliği, sundukları kredinin düşük limitli ihtiyaç kredisi olmasıdır. Gerçekten gelir belgesi veya kefil istemeyen bankaların sunduğu kredilere bakıldığında genellikle en fazla 10.000 TL’ye kadar kredi imkanı sundukları görülmektedir. Bu şekilde düşük limitli kredi sunmalarının nedeni ise kredinin vadesinin 48 ay gibi uzun bir süreyi kapsaması, taksit miktarlarının düşük olması ve böylece herkes tarafından ödenebilir olmasıdır.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredinin Özellikleri Nelerdir? 

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların kredi özellikleri incelendiğinde bu şekilde verilen kredilerin ortak özellikleri şu şekilde olduğu ortaya çıkmaktadır:

 • Kefil ve gelir belgesi istenmemektedir. Ancak bazı bankalar kefil istememekle birlikte en azından kişinin ödeme gücünü görebilmek adına su, elektrik, telefon gibi fatura sunulmasını, kredi kartı ödemelerini, gelir vergisi beyannamesi gibi belgelerin sunulmasını isteyebilmektedir.
 • Bu bankalar genellikle ihtiyaç kredisi vermektedir. Eğitim kredisi, bayram kredisi, tatil kredisi gibi krediler bu kapsamda alınabilen kredi türleridir.
 • Gelir belgesiz ve kefilsiz krediler 48 ay vade seçeneği ile sunulmaktadır.
 • Kredinin faizi bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genellikle uygulanan faiz oranları birbirine çok yakındır.
 • Kredi için hayat sigortası, ferdi kaza sigortası gibi isimler altında sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak bazı bankalar diğer masraf kalemlerini arttırarak sigorta zorunlu tutmamakta ya da düşük fiyat teklifiyle sigorta yaptırmaktadır.
 • Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi miktarı genellikle 1000 TL – 10.000 TL arasında değişmektedir. Bu miktarların üzerinde alınabilecek krediler için genellikle gelir belgesi ve kefil istenmektedir.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Almak İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi alırken bankaların dikkat ettiği en önemli konulardan biri de kredi notudur. Kredi notu ne kadar yüksek ise alınabilecek kredinin miktarı da bir o kadar yüksek olmaktadır. Bu bağlamda, gelir belgesiz ve kefilsiz kredi almak isteyen kişilerin kredi skoru en az 1100 puan olmalıdır.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Nasıl Alınır? 

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi alabilmek için bankaların kampanya koşulları dahilinde öngördüğü başvuru seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu bağlamda gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların kredi kampanyalarına başvuru seçeneği şu şekildedir:

1. SMS İle Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Başvurusu  

SMS ile kredi başvurusu yapmak için kredi veren bankanın resmi internet sitesinde ilan ettiği cep telefonu numarasına kısa mesaj göndermek yeterlidir. Başvuru sırasında bankaya kefil ya da gelir belgesi gibi bir belgeyi sunma zorunluluğunuz yoktur. Ancak kredinin onaylanması halinde bankanın sizden gelir belgesi ya da kefil isteme hakkının bulunabileceğini unutmamalısınız.

SMS ile gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu mesajında genellikle şu bilgilerin yer alması istenmektedir:

 • Almak istediğiniz kredinin miktarı
 • TC kimlik numaranız
 • Aylık geliriniz ( başvuru sırasında sadece aylık ne kadar kazandığınızı yazmanız size tahsis edilecek kredinin miktarı açısından önemlidir.)

SMS ile kredi başvurusu yapmanız halinde sistem otomatik olarak sizin kredi notunuzu kontrol ederek krediye uygun olup olmadığınıza karar vermekte ve kredi başvuru sonucu anında cep telefonunuza kısa mesaj olarak iletilmektedir.

2. En Yakın Banka Şubesine Gidebilirsiniz

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların en yakın şubesine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru için yanınızda sizi tanıtan kimlik ya da kimlik yerine geçen belgenin olması yeterlidir. Bankanın şubesine gittiğinizde bireysel kredilerden sorumlu müşteri temsilcisi ön başvurunuzu alarak sisteme bilgilerinizi girecektir. Daha sonra ön onay formunu sistem üzerinden krediden sorumlu ilgili birime aktarıp bu birim kredi notu ve ödeme gücü yönünden gerekli incelemeyi yapacaktır. En geç 48 saat içerisinde ihtiyaç duyduğunuz krediyi alıp alamayacağınız bilgisi size aktarılacaktır.

3. İnternet ya da Mobil Bankacılık Üzerinden Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Başvurusu

İnternet ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız, bunlar üzerinden de kolaylıkla kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak kredi başvurusu, internet veya mobil bankacılık hangi bankaya ait ise sadece o bankaya başvuru yapabilirsiniz. Örneğin ING Bank mobil bankacılık kullanıyorsanız, bu uygulama üzerinden sadece ING Bank’a başvuru yapabilirsiniz.

İnternet veya mobil bankacılık üzerinden kredi başvurusu yapmak için bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak bireysel bankacılık kısmını tıklıyorsunuz ve açılan ekrana kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak size özel ekrana giriş yapıyorsunuz. Benzer şekilde bankanızın mobil uygulamasını cep telefonu gibi mobil cihazlarınıza indirip kurduktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak size özel ekrana erişebilirsiniz.

İster mobil isterse internet bankacılığından giriş yapın, açılan ekranda kredilerim seçeneği arasında kullanabileceğiniz kredi miktarı belirlenmiştir. Bu ekran üzerinden ne kadar kredi kullanabileceğinizi görebildiğiniz için kefil ya da gelir belgesi göstermeye gerek kalmadan tek tuşla bu krediye başvuru yapabilirsiniz.

İnternet veya mobil bankacılık üzerinden kredi başvurusunun avantajı şunlardır:

 • Giriş yaptığınız bankada hesabınız olduğu için banka sizin borç ödeme alışkanlıklarınız, gelir durumu gibi bir çok konu hakkında bilgi sahibidir. Dolayısıyla ne kadar kredi ödemesi yapabileceğinizi bilmektedir.
 • Banka, alabileceğiniz kredi miktarını size bildirdiği için kredi başvurunuzun reddedilme ihtimali çok düşüktür.
 • Kredi başvurunuzun sonucu anında bildirilmekte ve onaylanması halinde anında hesabınıza geçmektedir.

Maaş Bordro Belgesiz ve Kefilsiz Kredi  Veren Bankalar ve Kredi Özellikleri

Ülkemizde kayıt dışı çalışan nüfus sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Seyyar iş yapan, gündelik işe giden, ev hanımı olup da el işi ile para kazanan, vergi kaydı yaptırmadan işyeri açan kişilerde olduğu gibi aylık düzenli geliri olmakla birlikte gelir durumunu belgelendiremeyen çok insanımız bulunmaktadır. Daha önceleri bankalar sırf gelir belgesi sunamadığı için kişilerin kredi başvuru taleplerini anında reddetmekteydi. Oysa günümüzde bankalar sırf gelir belgesi sunamadığı için kişilerin kredi başvurularını reddetmek yerine ödeme gücünü araştırarak düşük limitli de olsa kredi başvurusu imkanı sağlamaktadır. Şimdi gelir belgesiz ( maaş bordro belgesiz) ve kefilsiz kredi veren bankalara ve kredi özelliklerine yakından bakalım:

1. Halkbank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Mini Kredi

Kamu Bankası olan Halkbank, mini kredi seçeneği ile düşük limitli ancak ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde bir kredi kampanyası düzenlemektedir. Kredi limitinin düşük olması nedeniyle krediyi alma koşulları da oldukça kolaydır. Ancak banka, kredinin geri ödenmesi konusunda ödeme gücünüzü test ettiğini hatırlatmakta yarar vardır. Kredinin özellikleri şu şekildedir.

Halkbank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi 
Kredi Miktarı 5000  TL
Faiz % 1,62  TL
Kredinin Vadesi 10 ay  TL
Kredi Tahsis Ücreti 26,25  TL
Sigorta Zorunlu olup sigorta bedeli 25 TL
Gelir Belgesi İstenmiyor
Kefil İstenmiyor

2. ING Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Mini Kredi

ING Bank düşük limitli kredi imkanı sunan bankalardan biridir. Kredi limiti düşük olmanın yanında krediyi almak da çok kolaydır. Kredinin ödeme süresinin uzun oluşu, kredi masrafının ise az oluşu krediyi cazip kılmaktadır. Kredinin başlangıç faizi % 1,99 olmakla birlikte kredinin vadesi uzadıkça faiz de artmaktadır. Gelir belgesi normalde istenmemektedir. Ancak bankanın gelir belgesi talep edebileceğini hatırlatalım. ING Bank mini ihtiyaç kredisinin özellikleri şöyledir:

ING Bank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi 
Kredi Miktarı 5000  TL
Faiz % 1,99- % 2,19  TL
Kredinin Vadesi 48 ay  TL
Kredi Tahsis Ücreti 25  TL
Sigorta Sigortadan bahsedilmemiştir
Gelir Belgesi İstenebilir
Kefil İstenmiyor

3. Aktif Bank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz 2000 TL Kredi

Kara listede olsun ya da olmasın, gelir belgesi olsun ya da olmasın, kefil dahi gösteremeyen her kim var ise Aktif Bank tanışma kredisi adı altında düşük limitli olarak kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredinin amacı kişinin ödeme gücünü görmektir. Şayet bir kimse Aktif Bank’tan aldığı krediyi zamanında ödeyebiliyorsa, bir sonraki kredi başvurusunda alabileceği kredinin limitini yükseltmektedir. Aktifbank’ın sunduğu 2000 TL limitli kredinin özellikleri şöyledir:

Aktif Bank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi (N Kolay Kredi)
Kredi Miktarı 2000  TL
Faiz % 3,39  TL
Kredinin Vadesi 36 ay  TL
Kredi Tahsis Ücreti 10  TL
Sigorta Sigortadan bahsedilmemiştir
Gelir Belgesi İstenebilir
Kefil İstenmiyor

4. Burgan Bank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi

Kredi notu, kefil, gelir belgesi gibi kredi alınırken aranan bir çok koşulu yumuşatan Burgan Bank 10.000 TL limitli ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Kredi için sigorta masrafı almayan Burgan Bank, düşük faiz oranı uygulasa da kredinin vadesi arttıkça uygulanan faiz oranı da artmaktadır. Ancak çok ilginçtir ki 48 ay vade ile kredi alanlar için kredi faiz oranının % 1,88 olarak uygulandığının altını çizelim. Burgan Bank kefilsiz ve gelir belgesiz 10.000 TL limitli dijital kredinin özellikleri şöyledir:

Burgan Bank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi 
Kredi Miktarı 10.000  TL
Faiz % 1,79 – 1,92 TL
Kredinin Vadesi 48 ay  TL
Kredi Tahsis Ücreti Kredinin binde 5’i
Sigorta Yok
Gelir Belgesi İstenebilir
Kefil İstenmiyor

5. En Para Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi

Ülkemizde dijital bankacılığın ve şubesiz bankacılığın uygulayıcılarından olan “enpara.com” banka şube masraflarını ortadan kaldırarak en avantajlı kredileri sunmaya devam etmektedir. Çünkü banka, kendisine maliyet oluşturan işçi, temizlik, enerji gibi giderleri ortadan kaldırarak buradan elde ettiği maliyet avantajını müşterilerine uygun koşullarda ve yüksek limitli kredi olarak sunmaktadır. enpara.com bir Finansbank kuruluşu olduğu için ülkemizin de güvenilir bankaları arasındadır.

Enpara.com ihtiyaç kredisinin limit yüksektir. Kredinin vadesi uzadıkça uygulanan kredi faiz oranı da yükselmektedir. Yine kredinin vadesi uzadıkça alınan hayat sigortası bedeli de yükselmektedir.

En Para Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi 
Kredi Miktarı 50.000  TL
Faiz % 1,89 – 1,91 TL
Kredinin Vadesi 48 ay  TL
Kredi Tahsis Ücreti Kredinin binde 5’i
Sigorta 450,73 TL – 1320,15 TL
Gelir Belgesi İstenmiyor
Kefil İstenmiyor

6. Odeabank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi

Gelir belgesi ve kefil istemeyen bankalar arasında Odeabank da yer almaktadır. Odeabank kurulduğu günden bu yana tüketici kredilerinde adından oldukça söz ettirmeyi başarmıştır. Odeabank’ın sunduğu ihtiyaç kredisinin özellikleri şu şekildedir:

Odeabank Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi 
Kredi Miktarı 10.000  TL
Faiz % 1,64 TL
Kredinin Vadesi 48 ay  TL
Kredi Tahsis Ücreti 53 TL
Sigorta Zorunlu olup sigorta primi yaşa göre değişmektedir.
Gelir Belgesi İstenebilir
Kefil İstenmiyor

En Hızlı Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Nasıl Alınabilir?

En kolay ve hızlı şekilde gelir belgesiz ve kefilsiz taksitli kredi almak için kullanabileceğiniz iki yol bulunmaktadır.

 • Banka Kartınızın Ek Limitini Kullanabilirsiniz: Bankalar maaş müşterilerine verdikleri bankamatik kartlarına ek limit tanımlamaktadır. Bu limit genellikle alınan maaşın iki katı miktarındadır. Herhangi bir belge imzalamadan, kefil veya gelir belgesi sunmadan bu limiti bankamatikten nakit olarak alabilirsiniz.
 • Kredi Kartından Nakit Avans Alabilirsiniz: Kredi kartlarınızın alışverişlerde kullanılmak üzere ayrılmış limitinin yanında bir de nakit avans olarak alabileceğiniz bir limiti bulunmaktadır. Nakit avans olarak kullanabileceğiniz bu limiti bankanızın ATM’sinden istediğiniz zaman çekebilir ve taksitli olarak geri ödeyebilirsiniz.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Krediye Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi almak için bankalar genellikle aşağıdaki şu belgeleri istemektedir:

 • Kimlik ya da kimlik yerine geçen belgenin fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Son 3 aya ait fatura
 • Üzerinize kayıtlı malvarlığı belgesi (ev, araba…vs)

Bazı bankalar bu belgelere ek olarak maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümünü istemektedir. Şayet böyle bir belge yoksa SGK’dan hizmet kaydı yoktur yazısı getirmenizi isteyebilmektedir.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredide Findeks Kredi Notunun Önemi

Kredi notu, bankaların kredi tahsisinde son derece önem verdiği bir kriterdir. Banka kredi verirken kefil, gelir belgesi ya da bir teminat istesin ya da istemesin, kredi notuna her durumda bakmaktadır. Kredi notu düşük olanlara ise ya kredi vermemekte ya da çok zor koşullarda ve düşük limitle kredi imkanı sunmaktadır.

Kredi notu, bir kimsenin kredi borcu ödeme alışkanlığı, ödeme gücü, gelir durumu ve üzerindeki kredi yükünün ne miktarda olduğunun puan olarak gösterildiği sistemdir. Kredi notu, kredi kayıt bürosu tarafından tutulmaktadır. Tutulan bu kayıtlar ise Findeks tarafından ilgili kişilere belirli bir ücret karşılığında bildirilmektedir.

Kredi notu düştükçe, kredi alma ihtimali de bir o kadar azalmaktadır. Bugün bankalar, kredi notu 1100 ve üzerinde bulunan kişilere kolaylıkla kredi imkanı sunabilmektedir. Bu bağlamda kredi notunu risk sıralamasına göre şöyle gösterebiliriz:

 • 0-500 puan: En riskli
 • 501-800 puan: Orta riskli
 • 801-1100 puan: Az riskli
 • 1101-1400: İyi
 • 1401 ve 1900: Çok iyi

Kredi notu, en riskli ve orta riskli grupta yer alan kişilere bankalar, kredinin geri ödenmesinde zorluk yaşanabileceği düşüncesiyle kredi vermek istememektedir. Bu grupta yer alan kişiler de kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankaları araştırmaktadır. Ancak üzülerek söylemek gerekir ki kredi notu en riskli grupta yer alan kişilere bankalar kredi vermemektedir. En riskli grupta yer alan kişiler ancak ipotekli kredi, rehin karşılığı kredi ya da kefil göstermek suretiyle kredi alabildiklerini söyleyebiliriz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster