Bankalardan Kefilsiz Konut Kredisi Almak Mümkün Müdür?

Bankalardan Kefilsiz Konut Kredisi Almak Mümkün MüdürKefilsiz konut kredisi veren bankalar adı altında bir çok kredi haberi yayınlanmaktadır. Ancak konut kredilerinin yüksek limitli olması nedeniyle bankaların bu tip kredileri kendisini güvenceye almadan temin etmesi zor görünmektedir. Dolayısıyla kefilsiz ev kredisi almak isteyen kişiler gerçekten bu şekilde kredi verilip verilmediği konusunu merak etmektedir.

Bu yazımızda bankalardan kefilsiz konut kredisi almanın mümkün olup olmadığı, hangi şartlar altında kefilsiz ev kredisi alınabileceği konularını ele alacağız.

Kefilsiz Konut Kredisi Nedir? 

Konut kredisi, kişilerin yaşamalarına ve günlük hayatlarını idare etmelerine yarayacak, ticari işletme şeklinde kullanılmayacak olan taşınmazların satın alınması için temin edilen bir kredi türüdür. Bu kredi ev olarak tanımlanabilen ve tapusu olan yerler için temin edilmektedir.

Konut kredileri yüksek limitli kredilerdir. Nitekim bugün 100 bin TL’den milyonları bulan limitte konut kredisi tahsis edilmektedir. Kredi limitinin yüksek olması nedeniyle bankalar, kredinin geri ödenmesi sürecinde sorun çıkması durumunda, krediyi daha rahat tahsil edebilmek için güvence talep etmektedir. Şahsi teminat olarak alınan bu güvencelerden en yaygını ise kefildir. Bu sayede banka kredi geri ödenmesinde bir sorun olduğunda başka herhangi bir işlem yapmadan doğrudan kefile müracaat ederek kredinin ödenmesini isteyebilmektedir. Kefilin “önce asıl borçluya git ondan alacağını iste” deme hakkı da bulunmamaktadır. Çünkü kefil, banka karşısında tıpkı borçlu gibi sorumludur.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, kefilsiz konut kredisi, bankanın şahsi teminat istemeden konut kredisi vermesi anlamına gelmektedir. Yani banka kefile gerek olmadan kredi sağlamaktadır. Bu durumda kredinin geri ödenmemesi halinde banka sadece borçludan alacağını isteme hakkına sahiptir.

Kefilsiz Konut Kredisi Almak Mümkün Müdür?

Konut kredilerinin yüksek limitli krediler olması nedeniyle bankalar, kendilerini güvence altına almadan bu tip kredileri tahsis etmemektedir. Bugün için bankaların genel uygulaması kefilsiz konut kredisi vermeme yönündedir. Ancak belirli durumlarda bankalardan kefilsiz konut kredisi almak mümkündür.

Hangi Şartlar Altında Kefilsiz Konut Kredisi Alınabilmektedir?

Konut kredisi veren bankaların uygulamasına bakıldığında, belirli durumlarda, konut kredisi için kefil aramadıklarını görebilmekteyiz. Ancak hemen belirtelim ki kefilsiz konut kredisi için krediyi alacak kişinin kredi notunun yüksek olması, kredi sicilinin bozuk olmaması ve düzenli bir gelirinin olması şarttır. Bu şartlardan birinin eksik olması halinde bankalardan kefilsiz konut kredisi almak mümkün olmayacaktır.

Bankaların konut kredisi için kefil aramadıkları durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bankaya güvence olarak konut için alınacak krediyi karşılayacak nitelikte bir taşınmazı ipotek gösterme durumunda banka, kredi için kefil istemeyebilmektedir. Benzer şekilde bankaya güvence olarak sicile kayıtlı değerli bir aracınızı göstermeniz halinde de banka kefil istemeyebilir. Ama unutulmamalı ki aracın ya da taşınmazın değerinin alacağınız krediyi karşılayabilir nitelikte olması gerekiyor.
 • Konut için alınacak kredinin konutun değerinin çok altında olması durumunda banka kefil istemeyebilmektedir. Örneğin 300 bin TL değerinde bir konut alacaksınız. Bu konutun 270 bin TL’sini kendiniz karşılayabiliyorsunuz; ancak 30 bin TL eksiğiniz var. Bu 30 bin TL için bankaya başvuru yaptığınızda banka kefil istemeyebilir. Çünkü banka konut üzerine ipotek koyacağı için kredinin ödenmemesi halinde alacağı 30 bin TL’yi konutun satışı halinde rahatlıkla tahsil edebilecektir.

Kefilsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Eğer kefil dışında güvence gösterebilecek durumdaysanız ya da alacağınız krediye göre konutu değeri çok yüksek ise kefil göstermeden kredi almanız mümkündür. Bu bağlamda bir çok banka kefilsiz konut kredisi verebilmektedir. Bu bankalara örnek olarak şunlar gösterilebilir:

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Burgan Bank
 • Deniz Bank
 • Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bankası
 • Halk Bankası

Bankalar En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Verebilmektedir?

Bankalardan çekebileceğiniz en fazla konut kredisi, konutun ekspertiz değerinin %75’idir. Dolayısıyla banka kredisi ile bir konut satın almak istiyorsanız, konutun ekspertiz değerinin %25’inin peşinat olarak elinizde bulunması şarttır. Örneğin ekspertiz değeri 100 bin TL olan bir kredi için banka en fazla 75 bin TL kredi verebilmektedir. Kalan 25 bin TL için ya birikiminizin olması ya da ihtiyaç kredisi çekmeniz gerekiyor.

Bankanın verebileceği en fazla kredi, konutun ekspertiz değerinin %75’i olmasına karşın banka, kişinin gelir durumu ve kredi notunu dikkate alarak daha azını da verebilmektedir. Yani banka konutun değerinin %75’ine kadar kredi vermektedir.

Bankalar En Fazla Kaç Ay Süre İle Konut Kredisi Vermektedir? 

2016 ve 2017 yıllarında özellikle kamu bankaları 240 ay vade ile konut kredisi imkanı sağlamaktaydı. Ancak bankaların ticaret ve kredi politikaları ile günümüzün ekonomik gelişmeleri dikkate alınarak bugün için bankaların konut kredisi için tanıdığı maksimum vade 120 ay olarak belirlenmiştir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster