Bankaların Kara Listesinden Silinmek İçin Ne Yapmalıyım?

bankalarin-kara-listesinden-silinme

Bankaların Kara Listesinden Silinmek İçin Ne Yapmalıyım? : Kredi çekmek isteyenler kara listeden  sorusunun cevabını arıyor. Kredi çekme, kredi kartı başvurularının olumsuz olmaması için merkez bankası kara liste sildirme ile kara listeden kurtulmayı deneyebilirsiniz. Dilekçe ile başvuru yaparak kara listeden kurtulmak için adım atabilirsiniz. Detaylar yazımızda.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum?

Bankalardan alınan kredi, kredi kartı gibi ürünler, ihtiyaçların karşılanması açısından büyük öneme sahiptir. Günümüzde hemen her saniye bankacılık ürünlerine ihtiyacımız doğabilmektedir. Bu nedenle alınan ürünlerin ödemelerini düzenli olarak yapmak gerekmektedir.

Düzenli olarak ödeme yapılmayan bankacılık ürünleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alındığından, not düşüklüğü yaratmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin ise ilerleyen süreçlerde bankalarla çalışması zorlaşmaktadır.

Bankalarla olan ilişkilerin kuvvetli olması ve sorun yaşanmaması için ödemelerinizi düzenli olarak yapabilirsiniz. Ödeme düzensizliği olan ya da ödeme yapmayan kişilerin ise kredi notu düşük olmaktadır. 90 günü aşkın ödeme yapmayan kişiler ise kara listeye girmektedir.

Kara listeye giren kişiler bankalarla 5 yıl boyunca çalışamamaktadır. Kara listeye girenlerin en çok sorduğu soruların başında ise bankaların kara listesinden nasıl kurtulurum? Sorusu gelmektedir. Bankaların kara listesine giren bir kişi 5 yıl boyunca bu listede kalmaktadır.

5 yıllık süreç içerisinde borçlarını ödemesinin ardından tekrardan bankalara başvuruda bulunabilmektedir. Kara listeye girdiği bankaların da kayıtlarında bulunduğundan, bankalar tekrardan kredi veya kredi kartı kullandırma konusunda olumsuz yaklaşabilmektedir.

Eğer, tekrardan bankaların sunduğu bankacılık ürünlerinden faydalanmaya başladıysanız, ödemelerinizi düzenli olarak yaparak kredi sicilinizi düzeltebilirsiniz. Bankaların kara listesine girdiğiniz olumsuz imajınızı kapatabilir ve ilerleyen süreçlerde kredi sicilinizi temiz bir hale getirebilirsiniz.

için dilekçe vermeyi tercih ederek, kara listeden silinmek için dilekçe yazabilirsiniz. Ancak bu dilekçe kabul görebilir ya da görmeyebilir. Kara listeden çıkmanız için kesin bir çözüm olduğu söylenemez.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak için tüm borçlarınızın ödemesini yapmalısınız ancak bu da yeterli olmayabilir. Çünkü borç yasal takip sürecine girdiyse bu durum borçlu kişinin siciline işlemektedir. Borçlu kişi borcunu ödese bile sicile işleyen bu durum kalacaktır. Peki bu durumda kara listeden nasıl çıkabilirsiniz? Merkez Bankası affı çıkarması yararınıza olabilir. Yine de bankaların veri tabanında borç nedeniyle yaşadığınız bu durum bankaların veri tabanından silinmiyor.

Kredi alırken ya da kredi kartı kullanırken bu nedenle çok dikkatli davranılmalıdır. Ödenmeyen borçlar kişileri zor duruma düşürmektedir. Borçlarınızı zamanında ve tutarında ödemek yararınıza olacaktır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Ve Şartları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster