Bankamatik Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılır Mı?

Bankamatik Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılır Mı: Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapabiliyoruz. Peki banka kartı ile taksitli alışveriş yapmak mümkün mü? Gerçekten herkes kredi kartı sahibi olamasa da bankada hesap açtıran herkes bir bankamatik kartına sahip olabiliyor. Hesapta para olması halinde ise bankamatik kartından alışveriş yapabiliyorsunuz. Ancak bu alışverişlerinizi taksitlendirme imkanı olmadan peşin olarak yapmak durumunda kalıyorsunuz. Toplu olarak para harcamanın getirebileceği zorlukları dikkate alan tüketiciler bu durumda banka kartına taksit yapılır mı sorusuna cevap bulmaya çalışıyor.

Bu yazımızda banka kartı ile taksitli alışveriş yapılır mı sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Belirli Şartlar Altında Banka Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapabilirsiniz

Banka kartı ile taksitli alışveriş yapmak önceleri mümkün değildi. Ancak son dönemde bankalar bankamatik kartlarının kullanılmasını yaygınlaştırmak ve kendilerine müşteri çekebilmek amacıyla bankamatik kartlarıyla da taksitli alışveriş yapabilme dönemini başlattı. Ancak banka kartlarıyla taksitli alışveriş yapabilmek için banka kartının bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerden en önemlisi ise banka kartınızın kredili mevduat hesabı özelliğine sahip olmasıdır. Şayet banka kartınız kredili mevduat hesabı özelliğine sahip değil ise banka kartınızla taksitli alışveriş yapamazsınız. Peki kredili mevduat hesabı nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, banka kartına tanımlanmış olan kredi limitidir. Yani banka kartınızın içerisinde aslında nakit olarak da kullanabileceğiniz bir kredi bulunmaktadır. Bu kredi limitini banka kartınızda para olsa da olmasa da kullanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz kredi limitini ister peşinen isterseniz taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı, her banka kartı için tanımlanmamaktadır. Banka kartına kredili mevduat hesabı tanımlanabilmesi için banka kartı sahibinin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Kredi notu yüksek olmalı.
  • Kredi sicili bozuk olmamalı.
  • Düzenli gelir sahibi olunmalı.

Genellikle maaş hesabına ait banka kartlarına kredili mevduat hesabı tanımlanmaktadır. Tanımlanan kredi miktarı ise genellikle maaşın 5 katı kadar olmaktadır.

Banka Kartı İle Taksitli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Banka kartı ile taksitli alışveriş yapabilmek için kartınızın kredili mevduat hesabı özelliğine sahip olması gerektiğini açıklamıştık. Eğer kartınızda kredili mevduat hesabı özelliği var ise banka kartınızla taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Banka kartınızla taksitli alışveriş ise şu şekilde yapılmaktadır.

Alışverişinizi yaptıktan sonra ödeme sırasında mağazadaki görevliye kartınızı veriyorsunuz ve ödemenin kartınızın kredili mevduat hesabından yapılmasını isteyeceksiniz. Ödemeyi alan görevli POS ya da ödeme kaydedici cihaz üzerinden parayı çekerken taksitlendirme seçeneğini tuşlayacak. Böylece 12 taksite kadar alışverişlerinizi banka kartı ile yapabileceksiniz.

Ödeme yapıldıktan sonra banka kartınıza tanımlı kredi limitinden kullanmış olduğunuz miktar düşecektir. Siz bankaya ödeme yaptıkça düşülen bu miktar tekrar kartınızın kredi limitine eklenecektir.

Ziraat Bankamatik Kartıyla Taksitli Alışveriş Yapılır Mı?

Ziraat banka kartı kullanıcıların pek çok soru gelmektedir. Bu sorulardan bazıları Ziraat banka kartı taksit yapar mı, Ziraat banka kartına taksit yapılır mı şeklindedir. Gerçekten ülkemizde Ziraat Banka kartı kullanıcısı çok sayıdadır. Bunun temel nedeni Ziraat Bankası’nın bir kamu bankası olarak en küçük ilçede bile şube açmasından ileri gelmektedir. Dolayısıyla Ziraat banka kartı kullananların yoğun bir şekilde banka kartı ile taksitli alışveriş yapıp yapamayacaklarını merak etmeleri çok normaldir.

Ziraat banka kartı ile taksitli alışveriş yapabilmek için karta tanımlı kredili mevduat hesabının bulunması gerekmektedir. Şayet Ziraat banka kartına bu şekilde bir hesap tanımlanmamış ise bu kartla sadece bankamatikten para çekebilir ve hesapta para olması halinde peşin alışveriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankkart Combo, kredili mevduat hesabı özelliği ile sunulabilmektedir. Dolayısıyla Bankkart Combo sahipleri de banka kartı üzerinden taksitli alışveriş yapabilmenin yanında harcamaları üzerinden combo lira da kazanabilmektedir. Kazanılan combo liralar combo kumbarada birikmektedir. Biriken combo liraları ise üye işyerlerinde dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Bankkart Combo kartın özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Garanti Banka Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Garanti maaş kartına taksit yapılır mı şeklinde de sorulabilecek bu soruya yukarıdaki açıklamalarımız doğrultusunda cevap verebiliriz. Şayet Garanti bankamatik kartına kredili mevduat hesabı tanımlanmışsa, bu kartla taksitli alışveriş yapılabilir. Aksi halde taksitli alışveriş yapılamaz.

Garanti Bankası’ndan maaş alan müşterilerinin banka kartlarına genellikle kredili mevduat hesabı tanımlanmaktadır.

Yapı Kredi Banka Kartına Taksit Yapılır Mı?

Yapı Kredi banka kartına da kredili mevduat hesabı tanımlanmaktadır. Eğer banka kartına bu şekilde bir kredi limiti tanımlanmış ise Yapı Kredi banka kartı ile taksitli alışveriş yapılabilir.

 İş Bankası Bankamatik Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi? 

İş Bankası banka kartlarına da kredili mevduat hesabı çerçevesinde kredi limiti tanımlanabilmektedir. Şayet bu şekilde bir limit tanımlanmışsa İş Bankası kartı ile taksitli alışveriş yapılabilmektedir. İş Bankası kartlarında kredili mevduat hesabı olarak ifade ettiğimiz kredi limiti ek hesap olarak bilinmektedir.

Finansbank Banka Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılır Mı?

Ülkemizde banka kartı ile taksitli alışveriş yapma imkanını ilk başlatan banka Finansbank’tır. Bugün Finansbank halen banka kartı ile taksitli alışveriş yapma olanağını sürdürmektedir. Ancak CardFinans ile yapacağınız taksitli alışveriş için kart hesabına tanımlanmış bir kredi limitinin bulunması gerekmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın