Bankanın Konut Kredisinde DASK Zorunlu Mu?

dask-zorunlu-mu

Bankanın Konut Kredisinde Zorunlu Mu? : Ev almak için konut kredisi çektiğinizde hayat sigortası ya da DASK gibi sigortalar karşınıza çıkmaktadır. Konut için DASK sigortası zorunlu mu, yaptırmasam olur mu gibi sorular hakkında yazımızda açıklamada bulunduk. almak istediğinizde karşınıza çıkan DASK nedir ve diğer sorularınızın cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

DASK Nedir?

DASK, can ve mal kayıplarının meydana gelebileceği doğal afetlerle ilgili olarak kurulan DASK yani Doğal Afet Sigortalar Kurumu deprem ya da depremden dolayı meydana gelebilecek yangın, yer kayması gibi zararların binanıza getireceği maddi zararları teminat altına alma amacıyla yaptırılmakta olan zorunlu sigorta poliçesi olarak ifade edilebilir.

DASK  Nasıl Yaptırılır?

DASK, özellikle konut kredisi kullanan kişilerin karşısına sıkça çıkan bir kelimedir. Peki, DASK nedir ve nasıl yaptırılır? DASK, doğal afet sigortalarının kısaltmasıdır. Deprem konusunda önemli kayıpların yaşandığı ülkemizde, muhtemel olası bir deprem ve kayıplar karşısında korunma amaçlanmaktadır. DASK, kar amacı gütmeden sigorta teknikleri doğrultusunda yapılmaktadır. DASK’dan faydalanabilmek için bazı belgelere sahip olmak gerekmektedir.

Bazı bankalar internet şubesi üzerinden Zorunlu başvuru işlemine imkan vermektedir. İnternet şubesi giriş bilgileriniz ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

DASK için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Binanın tapu bilgisi
-Bina yapım şekli
-Binanın kaç yıllık olduğu ve hasar durumu
-Binanın yapım yılı
-Binanın kaç kata sahip olduğu
-Binanın yüzölçümü
-Binanın kullanım tarzı gibi belgelere sahip olunması gerekmektedir.

DASK Yaptırmanın Önemi

DASK yaptırılmasının en önemli nedeni, ülkemizde bulunan konutların dayanıklılığını artırmaktır. Muhtemel depremler karşısında önlem alan DASK, insanları sigorta kapsamında güvence altına almaktadır.

DASK tarafından deprem anında meydana gelebilecek mali hasarlar karşılanmaktadır. DASK yaptıran kişiler aynı zamanda sağlıklı bir şekilde yapılar yapılmasına da katkı sağlamaktadır. DASK ile konut ve değerli mallar için sigorta yaptırmanın ne kadar önemli olduğu dikkat uyandırmaktadır.,

DASK poliçeleri bir yıllık süre için yapılmaktadır. Bir yıllık süreçten sonra yenilenmekte olan DASK poliçelerinden belirlene ücretler talep edilmektedir. DASK poliçesi için tapu sicil kaydına sahip olunması gerekmektedir. Sizlerde yeni bir ev satın aldıysanız ya da mevcut eviniz için DASK yaptırabilir ve olası bir depreme karşı önleminizi şimdiden alabilirsiniz.

Konut Kredisinde ?

Kredi almak için bankaya başvuru işleminizi yaptıktan sonra kredinizi kullanırken kredi süreci içerisinde bazı sigortalar zorunlu olarak yapılırken bazı sigortalar da isteğe bağlı olarak yapılıyor. Peki konut kredisi kullanacaklar için DASK zorunlu mu? DASK, yapılar için kullanılmaktadır ve zorunlu sigortalar kapsamında yer almaktadır.

Ayrıntılı ve güncel bilgi için konut kredisi kullandığınız bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster