Bankkart Combo Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

Bankkart Combo Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi: Ziraat Bankası Bankkart Combo, günlük hayatımıza girmeyi başarmış bir banka kartıdır. Hem kredi kartı hem bankamatik kartı özelliklerini bir arada bulundurması nedeniyle pratik bir kart olma özelliğini taşıyan Bankkart Combo, oldukça geniş kitlelerce de rağbet görmektedir. Ancak zaman zaman Bankkart Combo kullanıcıları, kartlarıyla ilgili bazı bilgilere ihtiyaç duyabilmektedir.

Bu yazımızda Bankkart Combo hakkında bilmeniz gereken 7 temel bilgiyi sıralayacağız. İşte o detaylar…

1- Bankkart Combo Kredi Kartı Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni alınan Bankkart Combo size ulaştığında kredi kartı özelliği kapalı olarak gelecektir. Bankkart Combo kredi kartı özelliğini aktif hale getirmek için basit bir işlem yapmalısınız. Bankkart Combo aktivasyon işlemi için yapmanız gerekenler adım adım şöyledir:

  • Bankkart Combo kartınızla birlikte en yakın Ziraat Bankası ATM’sine gidiyorsunuz.
  • Kartınızı ATM’ye yerleştiriyorsunuz.
  • Açılan menüden kredi kartı bölümüne giriyorsunuz.
  • Bu işlemle birlikte Bankkart Combo’nun kredi kartı özelliği aktif hale gelecektir.

Bankkart Combo akticasyon işlemi konusunda sorun yaşamanız halinde size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebileceğiniz gibi Ziraat Bankası’nın 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Bankkart Combo’nun kredi kartı özelliği aktifleştirilmediği sürece kredi kartı özelliğinden yararlanamayacağınız için harcamalarınız doğrudan banka hesabınızdan tahsil edilecektir.

2- Bankkart Combo CVV ve CVV2 Kodu Nedir?

İngilizce “Card Validation Value” kelimelerinin kısa yazılmış hali olan CVV, banka ve kredi kartlarının güvenliği ve sahteciliğin önüne geçmek için oluşturulmuş rakamlardan ibarettir. Banka ve kredi kartlarında iki tane CVV kodu yer almaktadır. Bunlar CVV ve CVV2 kodudur.

  • CVV kodu, kartın manyetik şeridine gömülü olan ve sadece bilgisayar sisteminin görüntüleyebildiği koddur.
  • CVV2 kodu ise, kartın arka yüzünde yazılı olan 3 haneli sayıdır. Kartın güvenlik numarası olarak bilinen kısım aslında CVV2 kodudur.

Bankkart Combo da bir bankacılık ürünü olduğu için CVV ve CVV2 koduna sahiptir. Bununla birlikte alışveriş sırasında kullanıcıların bilmesi gereken kodun güvenlik numarası olarak bilinen CVV2 kodu olduğunu unutmamak gerekiyor.

3- Bankkart Combo Güvenlik Numarası (CVV 2) Kodu Nerede Yazar?

 Bankkart Combo, hem bankamatik hem de kredi kartı özelliği olduğu için iki farklı güvenlik numarasına sahiptir. Her iki numara da kartınızın arka yüzünde yazmaktadır. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerinizde “kredi kartı CVV 2” kodunu, bankamatik kartı ile yapılan harcamalarda ise “banka kartı CVV 2” kodunu kullanmanız gerekiyor. 

Yandaki resimde CVV 2 kodlarının nerede yazdığını görebilirsiniz.

4- Bankkart Combo Kart Şifresi Nasıl Oluşturulur?

Gerek alışverişlerinizde gerekse ATM işlemlerinde kullanacağınız Bankkart Combo şifresini ATM’lerden, İnternet Şubesinden, Ziraat Mobil’den, Bankkart Mobil’den veya 0850 258 00 00 numaralı Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak oluşturabilirsiniz. Dilerseniz SMS ile de Bankkart Combo şifresi alabilirsiniz.

5- SMS İle Bankkart Combo Şifresi Nasıl Alınır?

SMS ile Bankkart Combo şifresi oluşturma işlemi şu şekildedir:

  • Bankkart Combo banka kartı için SMS ile şifre oluşturma işlemi için, SİFRE yazıp aralarında boşluk olacak şekilde “kartınızın son 6 hanesini, anne kızlık soyadının son iki harfi veya doğum yerinizi, kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik numarasını” yazarak 4757’ye SMS gönderiyorsunuz. Şifreniz anında cep numaranıza iletiliyor.
  • Bankkart Combo kredi kartı için SMS ile şifre oluşturma işlemi için, KSİFRE yazıp aralarında boşluk olacak şekilde “kartınızın son 6 hanesini, anne kızlık soyadının son iki harfi veya doğum yerinizi, kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik numarasını” yazarak 4757’ye SMS gönderiyorsunuz. Şifreniz anında cep numaranıza iletiliyor.

İster kredi kartı özelliği için isterseniz banka kartı özelliği için şifre alın, her iki durumda da aldığınız şifre hem kredi kartı hem de banka kartı için geçerli olacaktır.

6- Bankkart Combo Kredi Kartı ve Banka Kartı Numarası Nerede Yazar?

Bankkart Combo kredi kartı ve banka kartı özellikleri bir arada olduğu için kredi kartı ve banka kartı numaralarının nerede yazdığı konusunda kimi zaman kafa karışıklığı yaşanabiliyor.

Bankkart Combo kredi kartı numarası, kartın ön yüzünde yer almaktadır. Kartın kime ait olduğunu gösteren ismin yer aldığı kırmızı renkli taraf kartın ön yüzüdür.

Bankkart Combo banka kartı numarası, kartın arka yüzünde yer almaktadır. Kartın güvenlik kodunun yer aldığı açık renkli kısım kartın arka yüzüdür.

7- Bankkart Combo İnternet Alışveriş Şifresi Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankkart Combo ile internet alışverişi yapabilmeniz için öncelikli kartınızın e-ticaret işlemlerine açık olması gerekiyor. Bunun için internet alışveriş onayı vermeniz gerekmektedir. Bankkart Combo internet alışveriş onayı için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabileceğiniz gibi size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz. Bunun dışında internet şubeye ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak da internet alışveriş onayı verebilirsiniz.

Bankkart Combo ile internet alışverişi yapabilmeniz için kart numaranızı, CVV 2 kodunu bilmeniz yeterlidir. Bunun dışında 3D secure özelliği ile güvenli alışveriş yapmak istiyorsanız, kullanmış olduğunuz cep telefonu numaranızın bankada kayıtlı olması gerekmektedir. 3D secure özelliği ile ödeme yapmayı tercih ettiğinizde, banka otomatik olarak size onay şifresi gönderecektir. Bunun dışında internet alışverişi için ayrıca şifre oluşturmaya gerek bulunmamaktadır.

Güvenli şekilde internet üzerinden alışveriş yapabilmek için Sanal Kart oluşturabilirsiniz. Ziraat Bankası Sanal Kart Oluşturma İşlemi hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın