Bankkart Combo İle İlgili Sıkça Sorulan 5 Önemli Soru ve Cevabı

Bankkart Combo ile ilgili sıkça sorulan konular bulunmaktadır. Bankkart Combo şifresini unuttum, kredi kartı limitini nasıl arttırabilirim, hesap kesim tarihini nasıl değiştirebilirim gibi pek çok sorunun cevabı Bankkart Combo kullanıcıları tarafından merak ediliyor.

Bu yazımızda Bankkart Combo ile ilgili sıkça karşılaşılan 5 soru ve bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. İşte detaylar…

1- Bankkart Combo Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?

Banka ve kredi kartları, kullanıcısı tarafından belirlenmiş olan şifre ile birlikte kullanılabilmektedir. Ancak günlük koşturma içerisinde kart şifresini unutabiliyoruz. Peki kart şifremi unutmam ya da kaybetmem halinde ne yapmam gerekiyor?

Bankkart Combo şifresini unuttuysanız şu adımlardan birini atarak şifrenizi tekrar belirleyebilirsiniz:

 • Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz: Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak, sesli komutları takip etmek suretiyle şifre belirleme menüsüne girip yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı ile şifre belirleyebilirsiniz: Eğer internet bankacılığına giriş yapabiliyorsanız ya da mobil cihazınızda Ziraat mobil veya Bankkart mobil uygulaması var ve giriş yapabiliyorsanız, kart işlemleri menüsünden bankkart combo kartınızını şifresini tekrar belirleyebilirsiniz.
 • En yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz: Ziraat Bankası şubesinden tüm kart işlemlerini yapabilirsiniz. Bu nedenle şifrenizi unuttuysanız, kimliğinizle birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz yeterlidir.
 •  SMS ile şifre alabilirsiniz: Cep telefonunuzun mesaj kısmına SIFRE yazarak aralarında boşluk olacak şekilde kartınızın son 6 hanesini, anne kızlık soyadınızın son 2 harfini veya doğum yerinizi, kartın arkasında yazılı olan 3 haneli güvenlik kodu bilgilerini de yazdıktan sonra 4757’ye kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz.

**Önemli hatırlatma: Eğer Bankkart Combo’nuzun kredi kartı özelliği de aktif ise yukarıdaki yöntemlere göre belirleyeceğiniz şifre banka kartı ve kredi kartı arasında şifre uyumsuzluğuna yol açabileceği için, şifre değişikliğinden sonra en yakın Ziraat Bankası ATM’sine giderek şifre ile giriş yapıp, her iki kartın şifresini ortak hale getirmeniz gerekmektedir.

2- Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Nasıl Değiştirebilirim?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, Bankkart Combo kredi kartı üzerinden yapılan harcamalar sonucunda o ay için ödeyeceğiniz toplam borç miktarının belirlendiği tarihtir. Bu tarih ödenmeyen kredi kartı borçlarına uygulanacak faiz miktarının hesabı için de önemlidir. Ayrıca kredi kartı borcu hesap kesim tarihinden itibaren en geç 10 gün içinde ödenmelidir. Bu nedenle hesap kesim tarihi kredi kartı kullananlar için önemli bir konudur.

Bankkart Combo hesap kesim tarihi üzerinde değişiklik yapmak için şu yollardan birini kullanabilirsiniz:

 • İnternet bankacılığı, Ziraat mobil ya da Bankkart mobil uygulamalarından birine giriş yaparak kredi kartı işlemleri menüsünden hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz.
 • 0850 258 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisine hesap kesim tarihini değiştirmek isteğinizi ve hesap kesim tarihinizin ne zaman olması gerektiğini belirtmeniz yeterli olacaktır.
 • Size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.

3- Kredi Kartı Limitini Nasıl Arttırabilirim?

Kredi kartları kullanıcıya teslim edilirken belirli bir limit belirlenmektedir. Bu limit kişinin kredi notu, gelir durumu, kredi kartı harcama miktarı, kredi kartı borcu ödeme düzeni gibi belirli kriterler dikkate alınarak kredi kartı limiti arttırılabilmektedir. Bankkart Combo kullanıcıları kredi kartı limit arttırım taleplerini şu yollardan biri ile gerçekleştirebilir:

 • SMS ile limit arttırım talebi: LIMIT yazıp sırasıyla ve aralarında boşluk olacak şekilde kredi kartı son 6 hanesi, talep edilen limit ve aylık net gelir bilginizi yazarak 4757’ye mesaj gönderebilirsiniz.
 • ATM aracılığıyla limit arttırım talebi: En yakın Ziraat Bankası ATM’sine giderek kredi kartı bölümünden diğer işlem seçenekleri arasında limit arttırımı seçerek, talep ettiğiniz limit miktarını yazabilir ve talepte bulunabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz: Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisine limit arttırım talebinizi iletebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığına giriş yapabilirsiniz: Ziraat mobil veya Bankkart mobil uygulamasına yahut internet bankacılığına giriş yaparak kart işlemleri menüsünden limit arttırım talebini anında yapabilirsiniz.

Kredi kartı limit arttırım talebiniz onaylanırsa, bu durum size SMS ile bildirilecektir. Bu durumda yeni kartı beklemeye gerek kalmadan en yakın Ziraat ATM’sine giderek yeni limitinizi aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için Ziraat ATM’sine kartla giriş yapıp kredi kartını seçmeniz yeterlidir. Başka işleme gerek yoktur. Şayet elinizde halihazırda kart yoksa, yeni kartı beklemeden en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek hızlı Bankkart Combo kartınızı alarak az önceki işlemi yapabilirsiniz.

4- Kredi Kartı Limitim Var Ama Neden Nakit Avans Kullanamıyor ve Harcama Yapamıyorum?

Bankkart Combo kredi kartında harcama limitiniz olmasına rağmen nakit avans çekemediğiniz gibi kartınız üzerinden harcama da yapamayabilirsiniz. Bunun nedeni bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarının belirli bir sayıda ödenmemesidir. Bu anlamda eğer bir takvim yılı içerisinde kredi kartı asgari ödeme tutarının toplamda üç defa ödenmemesi halinde kartınız nakit avans kullanımına kapatılır. Eğer bir takvim yılı içerisinde kredi kartı asgari ödeme tutarı üst üste 3 defa ödenmez ise bu durumda kartınız hem nakit çekimine hem de alışverişe kapatılır.

Bu işlemin yasal dayanağı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yürürlüğe konulan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe bakabilirsiniz.

5- Bankkart Combo İle Peşin Alışverilerimi Sonradan Taksitlendirebilir Miyim?

Bankkart Combo ile yapmış olduğunuz en az 100 TL, en fazla 10.000 TL’ye kadar olan harcamalarınız 12 taksite kadar bölünebilmektedir. Taksitlendirme işleminin yapılabilmesi için harcamanızın hesap kesim tarihinden önce yapılmış olması gerekiyor. Şayet hesap kesim tarihi geçirilmiş ise peşin harcamanız taksitlendirilememektedir.

Peşin alışverişlerinizi taksitlendirebilmek için şu yollardan birini tercih edebilirsiniz:

 • Müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz: Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak yapmış olduğunu peşin harcama bilgisini ve hangi harcamanızın taksitlendirilmesini istediğinizi söyleyerek taksitlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı üzerinden taksitlendirme yapabilirsiniz: Ziraat internet şubesine, Ziraat mobil ya da Bankkart mobil uygulamasına giriş yaparak kart işlemleri menüsünden harcamanızı taksitlendirebilir ve taksit sayısını belirleyebilirsiniz.
 • En yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz: En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek harcamalarınızı taksitlendirebilirsiniz.
 • SMS ile peşin harcamalarınızı taksitlendirebilirsiniz

Peşin harcamalarınızın taksitlendirilmesi ile ilgili önemli bazı hatırlatmalara yer vermek yararınıza olacaktır:

 • Yasal mevzuat gereği telekominikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik ve ofis malzemeleri harcamaları sonradan taksitlendirilememektedir.
 • Taksitler ödenirken hesap kesim tarihinde değişiklik yapılamaz.
 • Taksitlendirme yapılması halinde peşin harcamanız üzerinden taksit sayısına göre faiz alınmaktadır.
 • Sadece POS ve ödeme cihazları üzerinden bankkart combo ile yapılan harcamalar taksitlendirilebilir.
 • Taksitlendirdiğiniz peşin harcamayı erken ödemeniz halinde kalan taksitlere ilişkin faizler alınmaz.
 • Combo lira kullanarak yaptığınız peşin harcamalar taksitlendirilmemektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster