Bankkart Combo Yıllık Kart Ücreti ve İadesi Hakkında Bilgiler

Ziraat Bankası Bankkart Combo yıllık aidat ücreti ve yıllık aidat iadesi bu yazımızın ana konularını oluşturmaktadır. Gerçekten banka kartları ile ilgili en temel sorun bankaların almış olduğu kart ücreti ile ilgilidir. Miktarı yıllık 250 TL’ye kadar çıkabilen kart aidatları nedeniyle kullanıcılar zaman zaman bankalarla karşı karşıya gelmektedir. Bu gibi durumlarda kredi kartı almak isteyenler en az kredi kartı yıllık aidatı alan bankaları ya da kredi kartı yıllık aidat almayan bankaları tercih etme yoluna gidiyor. Bu bağlamda Ziraat Bankası Bankkart Combo için yıllık kart aidatı alınıp alınmadığı ve kart aidatı alınıyorsa bunun iade edilip edilmeyeceği de merak edilmektedir.

Bu yazımızda bankkart combo yıllık kart aidatı ve bankkart combo kart aidatı iadesi konularını ele alacağız.

Bankkart Combo Nedir?

Bankkart Combo, Ziraat Bankası tarafından kullanıcıların hizmetine sunulmuş bir bankacılık ürünüdür. Bankkart Combo, tek bir kart ile hem kredi kartını hem de bankamatik kartını kullanmaya imkan tanımaktadır. Bankkart Combo, aynı zamanda kredi kartı olduğundan diğer kredi kartlarında olduğu gibi harcamalarınıza taksit yapabilir, harcamalarınız üzerinden combo lira kazanabilir ve nakit avans kullanabilirsiniz.

Bankkart Combo Yıllık Aidatı Alınıyor Mu?

Bankkart Combo, kamu bankalarından olan Ziraat Bankası’nın bir hizmeti olduğu için herkes tarafından Bankkart Combo ücretli mi sorusunun cevabı merak ediliyor.

Bankkart Combo, kredi kartı ve bankamatik kartı hizmetinin birlikte verildiği tek bir kart olması nedeniyle diğer bankalar gibi Ziraat Bankası da Bankkart Combo için yıllık aidat talep etmektedir. Ancak talep edilen miktar diğer bankalara nazaran daha düşük miktardadır.

Bankkart Combo Yıllık Kart Aidatı (Ücreti) Ne Kadar Alınmaktadır?

Bankkart Combo yıllık kart ücreti, bankkart combo kart türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere, Bankkart Combo, “Bankkart Combo Klasik”, “Bankkart Combo Gold” ve “Bankkart Combo Platinum” olmak üzere üç farklı türü bulunmaktadır. Bu kartların kendine göre farklı özellikleri olması yanında Gold ve Platinum daha yüksek limitli kredi kartı özelliği göstermektedir. Kredi kartının özelliği arttıkça alınan yıllık aidat da artmaktadır. Bu anlamda türlerine göre Bankkart Combo yıllık aidat ve ek kart ile kart yenileme ücretleri şu şekildedir.

Yıllık Kart Aidatı Kart Yenileme Ücreti Ek Kart Ücreti Ek Kart Yenileme Ücreti
Bankkart Combo Klasik  23,75 TL 10 TL 15 TL 10 TL
Bankkart Combo Gold 39,50 TL 10 TL 19,50 TL 19,50 TL
Bankkart Combo Platinum 47,75 TL 10 TL 23,75 TL 10 TL

Bu tabloda belirtilen ücretlerin bankanın uyguladığı ticari politikaya göre her yıl değiştiğini hatırlatmakta yarar vardır.

Bankkart Combo Yıllık Kart Ücreti İade Ediliyor Mu?

Bankkart Combo yıllık kart aidatı, normal kullanımlarda iade edilmiyor. Bankkart Combo kullanıcıları her yıl, yukarıda tabloda gösterdiğimiz üzere, yıllık kart ücreti ödemek zorundadır. Ancak Ziraat Bankası, bazı durumlarda bankkart combo kullanıcılarından yıllık kart ücreti almamaktadır. Peki bankkart yıllık kart ücreti iadesi nasıl yapılıyor? Bir sonraki başlıkta detaylı olarak kart ücretinin nasıl iade edildiğini açıklayalım.

Bankkart Combo Kart Aidatı İadesi Nasıl Yapılıyor?

Ziraat Bankası, Bankkart Combo kullanıcılarından almış olduğu kart aidatını belli koşullar altında “combo lira” şeklinde tekrar müşterisine iade ediyor. Daha açık bir anlatımla, Bankkart Combo kullanıcıları önce yıllık kart ücretlerini ödüyorlar. Bununla birlikte Bankkart Combo ile belirli miktarda harcama sözü verilmesi halinde, ödenen kart ücreti tekrar bankkart combo kartına “combo lira” şeklinde yatırılıyor. Yatırılan combo lirayı ise nakit para olarak çekilemediği için sadece alışverişlerinizde kullanabiliyorsunuz.

Bankkart Combo yıllık kart ücreti iadesinden yararlanmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İade edilebilecek yıllık kart ücreti 16.02.2018 tarihinden sonraki yıllık kart ücretidir. Bu tarihten önceki kart ücretleri iade edilmemektedir.
  • İade talebi için yıllık kart ücretinin ekstrenize yansıdığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde SMS, Bankkart Mobil, İnternet Şube, Müşteri Hizmetleri veya Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla “Bankkart Combo Kart Aidatı İade” kampanyasına katılmanız gerekmektedir.
  • 6 ay süreyle her ay belirli bir miktar harcama yapılması sözü verilmelidir. Bu anlamda
    • Bankkart Combo Klasik kullananlar için; Asıl kart için 500 TL; Ek kart için 250 TL
    • Bankkart Combo Gold kullananlar için; Asıl kart için 750TL; Ek kart için 375 TL
    • Bankkart Combo Platinum kullananlar için; Asıl kart için 1000 TL; Ek kart için 500 TL

Bankkart Combo kart iadesine SMS ile katılmak için cep telefonunuzun mesaj kısmına AIDATIADE yazıp boşluk bırakarak kart ücreti yansıyan kartın son 6 hanesini 4757’ye gönderebilirsiniz.

Bankkart Combo Yıllık Kart Ücreti Alınması Yasal Mıdır?

Yıllık kartı aidatı alınması konusu önceki yıllara kadar yasal olup olmadığı tartışmalıydı. Ancak son yapılan yasal düzenleme ile kart aidatı alınması yasal hale getirildi. Bu anlamda şayet sözleşmede yıllık kart aidatı alınacak konusunda bir madde yer alıyorsa ve sözleşme imzalanırken tüketici buna itiraz etmemiş ise, tüketici bu ücreti ödemek durumundadır. Buna karşın sözleşmede bu şekilde bir hüküm yok ise banka kart aidatı adı altında hiç bir şekilde ücret talebinde bulunamayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster