Başarılı İnsanlar Bunları Yaparak Pazartesi Sendromunu Yeniyor

Pazartesi sendromunu duymayan kalmamıştır. Haftasonu tatilinin ardından pazartesi sabah erkenden uyanıp işe gitmek bir çoklarına sıkıcı gelmektedir. Peki hiç düşündünüz mü başarılı insanlar pazartesi sabahları neler yapıyor da pazartesi sendromu diye bir şey yaşamıyorlar?

Bu yazımızda başarılı insanların pazartesi sabah yaptıkları basit aktiviteler ve pazartesi sendromuna nasıl yakalanmadıkları konusunu anlatacağız. İşte o detaylar…

BAŞARILI İNSANLAR PAZARTESİ SABAH KALKTIKLARINDA NE YAPAR?

Başarılı insanlar, pazartesi sendromu diye bir kavram bilmezler. O kişilerin zihinlerinde böyle bir ifadeye yer yoktur. Onlar pazartesi sabah uyandıklarında ne yapacaklarını bilen ve motive olmuş insanlardır. Peki başarılı insanlar pazartesi sabah kalktıklarında neler yapıyorlar? Hadi sorunun cevabına yakından bakalım.

Pazartesi Günü İşe Gidiyorum Diye Mutlu Uyanırlar

Başarılı insanların özelliklerinden biri de işleri ve hayatları ile barışık olmalarıdır. Bu insanlar pazartesi işe gitmekten sıkılmazlar. Aksine şunu düşünürler: “Pazartesi sabah uyandığımda bir işim olmayabilirdi ve sabahın bu saatinde iş bulmak için yola düşebilirdim. Şükürler olsun ki bir işim var ve çalışmaya gidiyorum.” Dolayısıyla pazartesi sendromundan kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey, işinizi sevmek ve şükretmekten geçmektedir.

Pazartesi Özellikle Erken Kalkarlar

Pazartesi sendromunu yenmiş başarılı insanlar, pazar günü biraz daha erken uyuyup haftanın ilk iş günü normalden yarım ya da 1 saat daha erken uyanırlar. Böylece iş haftası boyunca ne yapacaklarını planlamaktan kahvaltıya sabah haberlerini izlemekten sabah egzersizine varana kadar bir çok aktivite için kendisine zaman kalacaktır.

Her Sabah Egzersiz Yaparlar

Günlük egzersiz yapmak vücudun hormon dengesinin düzenli işlemesini sağlayacaktır. Ayrıca düzenli egzersiz dolaşım sisteminin daha sağlıklı işlemesini sağlayarak vücudun daha zinde olmasını sağlayacaktır. Egzersiz olarak dilerseniz yürüyüş ya da basit vücut hareketleri yapabileceğiniz gibi eğitiminiz varsa yoga gibi zorlu egzersizleri de yapabilirsiniz. Bu tamamiyle size kalmıştır.

Kahvaltılarını Düzenli Yaparlar

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı hep ihmal edilir. Oysa yola çıkmadan önce nasıl ki bir aracın yakıtını veya telefonun şarjını doldurmanız gerekiyor, kahvaltı da böyle bir şey. Başarılı insanlar sabah kahvaltılarını düzenli olarak yaparlar. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum, protein gibi önemli maddeleri alabilirler. Bu sayede vücudun sağlıklı ve zinde olmasının yanında zihinleri de sağlıklı çalışmaktadır. Boşuna dememiş “atalarımız sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye. İşte başarılı insanlar haftaya güzel başlangıç yapmak için kahvaltılarına ayrıca önem verirler.

O Haftaya Ait İş Programını Gözden Geçirirler

İş programını gözden geçirmek, işe motive olmayı sağlayacaktır. Bu sayede evden çıkarken “bugün de işe mi gidilir” diye kendinizi sorgulamayı bir tarafa bırakarak yapacağınız işe yoğunlaşırsınız. Ayrıca iş programınızı kontrol ederek işinizle ilgili unutkanlığa dayalı kötü bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. 

Evden Çıkmadan Önce Kendi Fotoğraflarını Çekerler

Pazartesi günü insanlara görünmeden önce kendine nasıl göründüğünü görmenin en iyi yolu fotoğraftır. Fotoğrafta güzel görünmek için gülümsemek ya da hoşa gidecek davranışta bulunur insanlar. İşte başarılı insanlar, pazartesi günü evden çıkmadan önce kendileriyle yüzleşir ve kendisine nasıl görünüyorsa etrafa öyle görüneceğinin farkında olur. Güler yüzlü olmanın her zaman kazandırdığını unutmamalısınız.

Pazartesi İşe Normalden Erken Gelirler

Başarılı insanlar pazartesi günleri işe özellikle erken gelirler. Bu sayede işe mesai saatini işe motive olmak için kullanmazlar. Ayrıca işe erken gelen kişiler çalışma alanını düzenleyerek kendisine rahat çalışabileceği bir alan yaratabilir. İmkan var ise bir bardak kahve veya çay alarak işe başlayana kadar o gün ne yapacağını düşünebilir. Bu sırada iş arkadaşları mesaiye gelmeye başladıklarında, onlarla haftasonu ne yaptıklarına dair sohbet etmeleri kaçınılmaz olacağı için bu ve buna benzer durumlar için boşa geçecek zamanı işer erken gelerek telafi etmek mümkündür.

Başarılı İnsanlar Ortaya Çıkacak Ani Gelişmeler İçin Zaman Ayırırlar

İş hayatı sürprizlerle doludur. Bu nedenle ilk iş gününde ortaya çıkabilecek ani durumlarla ilgili olarak vakit planlaması yaparlar. Aslında başarılı insanlar bu planlamayı haftanın her günü yapmaktadır. İşlerini belirli bir zaman aralığı içinde tamamlamayı hedefleyerek bu zaman dışında kalan vakitte ortaya çıkan sorunları çözerler. Özellikle pazartesi yaşanacak sıkıcı olayları bu şekilde telafi ederler.

İş Arkadaşlarıyla Uyumlu Çalışırlar ve İyi İş İlişkileri Kurarlar

Başarılı insanlar, iş arkadaşlarıyla sorunlu yaşamamaya gayret ederler. Onlarla sorun yaşamadıkları için işleri ile ilgili de sorun yaşamazlar. Bu sebeple pazartesi işe gelirken ayakları geri geri gitmez. Örneğin iş yerine gelen başarılı insanlar iş arkadaşlarından güler yüzü ve bir merhabayı esirgemezler. Varsa sorun yaşadığı insanlar, onlarla sorunu büyütmenin değil, sorunu çözmenin yolunu ararlar.

Mesaiye Kolay Bir İşi Başararak Başlarlar ve Motivastonlarını Arttırırlar

Başarılı insanlar pazartesi sabah işe geldiklerinde hemen en zor işten başlamazlar. Öncelikle iş motivasyonunu sağlayacak basit bir işi hallederler. Böylece bir işi başarmanın verdiği motivasyonla bir başka işi daha kolay yaparlar. Dolayısıyla pazartesi sabah işe gelmenin verdiği yılgınlığı bir yana bırakarak işe konsantre olabilirler. Ancak kolay işten başlamak demek zor işi sonraya bırakmak değildir. Zor işleri en sona bırakmamaya gayret göstermelisiniz. 

BAŞARILI İNSANLARIN İŞ HAYATINDAKİ 5 ORTAK ÖZELLİĞİ

Bu yazıyı hazırlarken pazartesi sendromu yaşayan insanlara yol gösterici olmayı amaçladık ancak burada başarılı insanların bir kaç özelliğini de eklemeden geçmeyelim istedik. Fazla detaya girmeden iş hayatında başarılı olmuş insanların 5 ortak özelliği şöyledir:

  1. Planlı çalışırlar
  2. Yapıp bitirdikleri projeleri veya işleri görselleştirirler. Böylece işe olan motivasyonlarını arttırırlar.
  3. Zor işleri en başta bitirirler ve işlerini ertelemezler.
  4. İnsan ilişkilerinde nezakete öncelik verirler ve güler yüzlü olurlar.
  5. “Hayır” demeyi bilirler. Böylece insan ilişkilerinde sınırlarını doğru bir şekilde çizerler. Karşı taraf mutlu olsun diye kendinden ödün vermezler.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Yatırım yaptığınızda başarılı olmak için dikkate almanız gereken 7 altın kuralı biliyor musunuz? Hemen bağlantıya tıklayarak bu kuralları öğrenebilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster